17 yaşında milyon dolarlık yazılım geliştirdi

Yazılımı üretmek için okuldan bir yıl ayrı kalan İngiliz lise öğrencisi, 17’sine bastığı gün bir milyon dolarlık yazılımını App Store’un en çok satan uygulamalarından biri haline getirdi.

17 yaşında milyon dolarlık yazılım geliştirdi
Yazılım, aktör Ashton Kutcher ve Zynga’nın kurucusu Mark Pincus gibi isimlerden destek aldı.
İngiliz lise öğrencisi Nick D’Aloisio, ‘Summly’ adını verdiği uygulamasıyla 17’sine bastığı gün AppStore’un en başarılı yazılım geliştiricilerinden biri olmayı başardı. D’Aloisio, aldığı para yardımıyla okuldan bir yıl ayrı kalarak, haberleri özet haline çeviren bir algoritma geliştirdi. iOS uygulaması olarak geliştirdiği ve daha sonra Summly adını alan uygulama, App Store’a sunulduğu iki saat içinde en çok indirilen dokuzuncu uygulama oldu. Bu başarı, uygulamanın geliştirilmesi için anında 1 milyon dolarlık yardım almasını sağladı.
Summly’nin geliştirilme süreci, D’Aloisio’nun 15 yaşındayken ev ödevlerinin getirdiği zorlukla başladı. İnternette arama sonuçlarının arasından çıkmakta zorlanan D’Aloisio, ‘Trimit’ adını verdiği ve arama sonuçlarını tweet (Twitter mesajı) haline getiren bir uygulama geliştirdi. Uygulama, milyarder işadamı Li Ka Shing’in dikkatini çekti ve D’Aloisio işadamından 300 bin dolarlık yardım aldı.
Lise öğrencisi, aldığı desteğin ardından bir yıl evine kapanarak Summly uygulamasını geliştirdi. Summly, akıllı telefonlar için haber makalelerini kısaltıyor ve liste haline getiriyor ve okunmalarını kolaylaştırıyor.
**iPHONE’DA HABER OKUMAK KOLAYLAŞACAK**
D’Aloisio, ‘Bildiğimiz bir şey varsa, o da iPhone ekranında haber okumanın kolay olmadığı. İnsanlar sadece haberin başlığına bakıyor ve 1.500 kelimelik bir haberin tümünü akıllı telefonlarından okumak istemiyor” dedi.
17 yaşındaki genç, Summly’nin ilk olarak demo halinde olduğunu ancak Summly 2.0 versiyonunun piyasaya eksiksiz bir şekilde sunulduğunu söyledi. Uygulama, eski ve yeni model iPhone’lar için haberlerin özetini ekran büyüklüğüne göre optimum şekilde sunacak.
Şu an bedava olan yazılım için İngiltere’deki birçok basın kuruluşunun sahibi olan küresel medya devi News Corp. devreye girdi bile. Amaç, Wall Street Journal, Times of London ve The Australian gibi üç farklı ülkenin büyük gazeteler adına anlaşma yapmak. Summly’nin içeriğinde şu an onlarca basın kuruluşunun haberleri yer alıyor.
News Corp.’un yanı sıra, Summly’ye yatırımda bulunanlar arasında aktör Ashton Kutcher ve sosyal medya oyun şirketi Zynga’nın patronu Mark Pincus’ta yer alıyor.
D’Aloisio, elde ettiği başarının yaşla hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyor. Huffington Post’a konuşan genç yazılım geliştiricisi: ‘Bunun yaşla bir ilgisi yok. Anlamakta bile güçlük çekiyorum. Yaşımla Summly’nin tek ilgisi, onu kendime, yani kendi yaş grubumu öne çıkarıp tasarlamış olmam” dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
kılıçtaroğluna sorarsan şimdi bu çocuktan millet vekili olmaz der.
Arkadaş şu habere bile siyaset karıştırıyorsunuz. Hay ben sizin gibi takım tutar gibi parti tutanlara... Kaldı ki senin eğitim sisteminde hiç merak etme böyle çocuklar çıkmaz. İçin rahat etsin..
senin mantığına göre 3 yaşında 5 dil konuşan dahi çocukları da millet vekili yapalım. tabi kodaman çocuklarından yer kalırsa
her sakallıdan hacı olmuca gibi bende sevmem kılıctar oglunu ama sacma bi yorum olmuş :D
senin gibi geri zekali oursa ancak bu kadar olur.hiyarvdesene benim kafam olmadi bilinmedik cennete calisir.
GECE RÜYANDA BİŞEY Mİ YAPTI YOKSA SANA :D
bizim gençlerde yapar ama adamlar sonunda ya faili meçhul bi cinayete gider ya da hapse atılır.
bizim ergenler karı kız kovalasın !
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler