72 savaş uçağının ve Zeytin Dalı isminin sırrı!

TSK’nın beklenen Afrin harekâtı dün başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kütahya’da verdiği “Harekât sahada fiilen başladı” mesajından iki saat sonra Türk savaş uçakları, Afrin’deki PKK/PYD hedeflerini vurdu. Genelkurmay Başkanlığı, saat 17.00’de başlayan harekâtın adını Zeytin Dalı olarak duyurdu.

72 savaş uçağının ve Zeytin Dalı isminin sırrı!

Peki operasyona neden Zeytin Dalı adı veridi? Hürriyet muhabiri Uğur Ergan'ın verdiği bilgiye göre Zeytin Dalı’nın hem bölgenin zeytin ağaçlarıyla kaplı olması hem de barışı temsil etmesi nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Dün çeşitli üslerden kalkan ve operasyona katılan 72 uçak 108 PKK, PYD hedefini vurdu. Harekata katılan uçak sayısı Türkiye'nin Suriye'de DEAŞ'a karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı'nı akıllara getirdi.

Habertürk'ün haberine göre 24 Ağustos 2016'da başlayan ve 7 ay 5 gün sonra yani 29 Mart 2017'de tamamlanan Fırat Kalkanı Harekatı'nda 72 şehit vermiştik. 20 Ocak 2017 itibarıyla başlatılan ve Zeytin Dalı adı verilen harekatın ilk gününde havalanan 72 uçak, Fırat Kalkanı'nda şehit olan 72 Mehmetçik'e bir anlamda saygı duruşu oldu.

'YAKIN TARİHTE BENZERİ GÖRÜLMEDİ'

Öte yandan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da operasyona katılan uçak sayısına dikkat çekti. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Ağar, "Afrin karasalına 72 savaş uçağı ile gerçekleştirilen hava akınının bir benzeri yakın tarihte görülmedi. En son 2007’de Irak’ın kuzeyine yapılan harekata 50 uçak katılmıştı. 113 hedefin % 95.57 bir isabetle 108’inin vurulması ise bir rekor. Dünyada benzeri yok" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 42 yorum
BUTUN SAVASLARA HAYIR baskasinin ic isleri bizi ilgilendirmez gaza gelmenin bir anlami olan halklara oluyor.
kes lan asalak sana mı kaldı savaşmak istemiyorsan defol git burası bizim topraklarımız biz doğduğumuzdan bu yana hep savaştık bugünde savaşırız ALLAH (CC) Askerimizi korusun
sinirdan gelen terorist senin vatandasini sehit ediyorsa napacan...allah akil fikir versin
@haydar_1967_kblaj senin ve senin gibiler savaşa hayır numarası yaparak pkklılara destek vermektir.senin kafana göre hareket edilse düşman bırak sınırı evine bile girer..
Kımıl zararlısı dün oradan kilis bombalar atılırken devlet nerde diye kıçınızı yırtıyordunuz biz gereğini yapıyoruz
ağıza bak ağıza.
Savaşla beslenenlerin kafasına vurunca böyle sesler çıkarması normal. Siz silahsizlari oldururken cesursunuz sadece, siz de silah varken eline taş alandan bile altına edecek kadar onursuz ve korkaksiniz. Haa sen kimmisin, bizce aşikâr kim olduğun.
Ne Mutlu Türküm Diyene!
senin yorumu kırmızı manyağı yapmışlar haydar ; ) almışsındır cevabı...
Allah(cc), askerimin yâr ve yardımcısı olsun...
72 kere maşallah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler