ABD'den son dakika Afrin açıklaması: Güvenli bölge için Türkiye ile çalışabiliriz

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson yaptığı açıklamada "Güvenli bölge için Türkiye ile çalışabiliriz" dedi. Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ABD'den son dakika Afrin açıklaması: Güvenli bölge için Türkiye ile çalışabiliriz

ABD Dışişleri Rex Tillerson, Türkiye'nin Afrin'e yönelik düzenlediği operasyondan dolayı endişeli olduklarını ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İngiltere’nin başkenti Londra’ya düzenlediği ziyarette Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrinde yürüttüğü "Zeytin dalı Harekatı” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü operasyondan dolayı endişe duyduklarını ifade eden Tillerson, “Türkiye’nin vatandaşlarını terörist unsurlardan korumaya yönelik meşru haklarını tanıyor ve takdir ediyoruz” dedi. Tillerson, ABD'nin her iki taraftan da sivil kayıpları en aza indirmesini istediğini ve Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için birlikte neler yapılabileceğini görmeyi hedeflediklerini ifade etti.

'GÜVENLİ BÖLGE İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRİZ'

İlerleyen saatlerde Tillerson'dan bir açıklama daha geldi. Suriye’nin kuzeybatısında oluşturulabilecek “güvenli bölge” konusunda ABD’nin Türkiye ile birlikte çalışmayı umduğunu belirten Tillerson, Reuters’ın aktardığı ifadelerine göre hem Ankara ile hem de “sahadaki güçlerle” bölgede nasıl istikrar sağlanabileceğine dair görüşmeler yaptıklarını belirtti. Tillerson, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarına saygı gösterdiklerini yineledi.

BEYAZ SARAY: TÜRKİYE İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 111 yorum
gecti o is kizil elmaya dogru gidiyoruz
Adamsın...Allahına Kurban...
yalanci medyaniza inanmaya devam. bir bilseniz basiniza neler gelmis afrinde oturup aglarsiniz
silah vererek mi hainlere
artık çok geç. bizi kandıracaklar. afrinden sonra münbiç ve kobani sırada.. oradan askerlerinizi çekin. yoksa .....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler