Amerika Musul Operasyonu İçin Irak’a İlave Asker Gönderiyor

Amerika Musul’ın IŞİD’in elinden geri alınmasına yardımcı olmak için Irak’a ilave asker göndermeye hazırlanıyor. Pentagon'dan bir yetkili, Amerika Iraklılara eğitim ve rehberlik sunmak için ilave Amerikan askeri personeli göndermeye hazır dedi.

Amerika Musul Operasyonu İçin Irak’a İlave Asker Gönderiyor

ABD Musul'ın IŞİD'in elinden geri alınmasına yardımcı olmak için Irak'a ilave asker göndermeye hazırlanıyor.

Savunma Bakanlığı Pentagon'dan isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, "ABD, Irak hükümetiyle istişarelerin ardından, Musul operasyonuna yönelik planlanlamaların yoğunlaştığı sırada Iraklılara eğitim ve rehberlik sunmak için ilave Amerikan askeri personeli göndermeye hazır” dedi.

Gönderilecek askerlerin sayısına ilişkin bilgi verilmedi ancak bir yetkili, sayının 600 civarında olacağını söyledi. Askerlerin özel operasyon güçlerini içerip içermediği de henüz net değil.

ABD'nin, geçici görevdekiler hariç şu anda Irak'ta 4 bin 600 civarında askeri bulunuyor.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin ofisi de yaptığı açıklamada, Musul'daki Irak askerlerine destek için "Amerikalı eğitimci ve rehberlerin sayısının artırılması” talebinde bulunulduğu doğruladı.

Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler (BM) bölgede askeri operasyonların artmasının bir milyon kadar kişinin yerlerinden olması neticesine yol açabileceği uyarısında bulunuyor. BM mülteci ajansı, geçen Ağustos ayı itibariyle 213 bin civarında kişinin Musul'dan Irak'ın başka taraflarına doğru kaçtığını bildirdi.

Ayrıca Pentagon, IŞİD militanlarının Musul'u savunmak için hardal gazı kullanabileceği uyarısını yaptı. Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, 2014 yılında IŞİD tarafından ele geçirilmişti.