Bebeğin Anne Sütüne Alerjisi Olabilir Mi?

Bebeğin anne sütüne alerjisi olabilir mi?

Bebeğin Anne Sütüne Alerjisi Olabilir Mi?

Soru: Bebeğimin emmede çok problem yaşadı ve hatta kanlı dışkı geçirdi. Doktorumuz anne sütüne alerjisi olduğunu söyledi. Bugüne kadar böyle bir şey duymadım. Sizce bebeğimin anne sütüne alerjisi olabilir mi?

Cevap: bebeğinizin anne sütüne alerjisi olması mümkün değildir. Bazen annenin yediklerinden dolayı anne sütündeki proteine karşı duyarlılık gösterirler. Annenin yediklerinden dolayı hassalaşan bebeklerde kanlı ishal görülebilmektedir. Bu durumlarda en büyük suçlu inek sütündeki proteinlerdir (Jakobsson I, et al 1985) (Odze et al 1996). Eğer bebeğinizin inek sütündeki proteine alerjisi varsa yapılacak en iyi şey inek sütünü en az iki hafta yani bebeğinizin dışkısı düzelene kadar beslenmenizden çıkarmaktır.

Bebeklerin annelerin yediği başka yiyeceklere de alerjisi olabilir. Bu durumda da yapılacak en iyi şey ona alerji yapan yiyeceği beslenmenizden çıkarmaktır. Ancak bebeklerin annelerin yediği yiyeceklere karşı hassas olması pek görünen bir durum değildir.

Bağırsak problemlerine sebep olan başka faktörler de vardır. Örneğin anne sütün fazla olması bebeğin dışkısının kanlı olmasına bile sebep olabilir Andrusiak, F. Larose-Kuzenko, M 1987) (Woolridge & Fisher 1988).

Çok sütü olan annelerin bebeklerinde bağırsak problemleri daha sık görülür. Çünkü fazla süt üretimi bebeğin daha fazla ilk süt almasına sebep olur. İlk süt az yağlıdır bu yüzden de sindirimi daha kolaydır. Bu laktozun bağırsaklarda sindirilmemesine sebep olur. Bebekte gaza, sancıya ve bazen yeşil dışkıya sebep olur.

Kanlı dışkıya ne sebep oluyorsa olsun, sindirim açısından anne sütü en iyisidir. Bebeğinizin rahatsızlığının geçmesini dilerim.

Kathy Kuhnİlgili İçerikler