Çocuğunuz 3 Yaşında Nasıl Olur?

Siz fark etmeseniz bile o her gün biraz daha büyüyor, ama zihnindeki gerçek ve hayal kaosu hala devam ediyor.

Çocuğunuz 3 Yaşında Nasıl Olur?

3 yaş 37. ayın başından 48. ayın sonuna kadar olan dönemi kapsıyor. Bu yaştaki çocuklar; resim yapmaktan çok hoşlanıyor, bol bol soru soruyor, kaşık kullanarak kendi yemeğini yiyebiliyor ve kendisi hakkında bilgiler verebiliyorlar. Daha ne mi yapabiliyorlar?

3 yaş çocuğunun genel özellikleri

Bu yaştaki çocuk, el ve parmaklarını kullanmada ustalık kazanmıştır. Kalem, fırça ve makası rahatlıkla kullanabilir. Resim yapmaktan hoşlanır. Çok soru sorar, anlatılanları ilgiyle dinler. Yetişkini gözlemler, yaptıklarını tekrarlamaya çalışır ve davranışları örnek alır. Zamanla yetişkinlerin sık tekrarlanan davranışları çocuk için örnek olmaya başlar. Yaşıtlarıyla birlikte oyun oynamaktan çok hoşlanır. Çok soru sorar, anlatılanları ilgiyle dinler. Yetişkini gözlemler, yaptıklarını tekrarlamaya çalışırve davranışları örnek alır. Zamanla yetişkinlerin sık tekrarlanan davranışları çocuk için örnek olmaya başlar. Yaşıtlarıyla birlikte oyun oynamaktan çok hoşlanır. Oyun sırasında her çocuğun kendi isteklerinin yerine getirilmesi ile ilgili talepleri dikkat çeker. Bu da zaman zaman çatışmalara neden olabilir. Böylelikle diğer çocukların da isteklerinin bulunduğunu, onlarla birlikte olmak istiyorsa bu isteklerin yerine getirilmesi gerektiğini, bunun için de kendi isteklerinden vazgeçmesi gerektiğini öğrenir. Bazen küfür sayılabilecek kelimeleri kullandığı ve yetişkine karşı çıktığı gözlenebilir. Bu davranışların çeşitli nedenleri olabilir. Çoğunlukla neden, çevresindekilerden duyduğu sözcükleri tekrarlayarak yetişkinin tepkisini çekmektir. Ayrıca büyüdüğünü fark etmesi, kendisini güçlü ve her şeyi yapabilir hissetmesi, yetişkinin kendisine bebek muamelesi yapmasına karşı çıkmasıdır. Hala, gerçekle hayali karıştırma konusunda hayal ürünü hikayeler anlatmaktan hoşlanır. Bazı aileler çocuğun yalan söylediğini düşünerek endişeye kapılır. Oysa bu durum yalan değil, çocuğun bilişsel gelişmesinin gereği, gerçekle gerçek olmayanı tam olarak ayıramamasından kaynaklanan geçici bir durumdur. Çocuk, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edebildiği zaman bu durum kendiliğinden kaybolur.

37-42. aylar

Merdivenden yukarı ayak değiştirerek çıkar ve aşağı inerken her basamakta iki ayağını birleştirir. Alt basamaklardan atlayabilir. Her iki elini işbirliği içinde ustaca kullanabilir. Kalem tutmayı öğrenebilir. Çömelebilir, keskin ve ani dönüşler yapabilir. Bağdaş kurarak oturabilir. Adını, soyadını söyler. 3-4 kelimelik cümleler kurar. Yer bildiren terimleri (alt, üst, iç gibi) anlar. Resimde gördüklerini anlatır. Destek almadan bacağını öne doğru savurarak topa vurur. Tek eliyle top fırlatabilir. İki ayağını yerden kaldırarak zıplayabilir. Bir yere tutunmadan 1 dakika boyunca tek ayak üzerinde durabilir. İki ayağıyla öne doğru zıplayabilir. Yetişkinin çizdiği dik çizgiyi kopya edebilir. Deliklerden ip geçirebilir. Bir modele bakarak daire çizebilir. Makası açıp, kapatabilir. Bakarak 4 küpü yan yana dizebilir. Ulaşamadığı yerlere sandalye ile ulaşmaya çalışabilir. Çizilen resmi seslendirebilir. Kendisine söylenen iki rakamı o sırada tekrar edebilir. Kaşık kullanarak yemeğini yiyebilir. Bebek arabası gibi tekerlekli bir oyuncağı iterek, çarpmadan gezdirebilir. Aynada kendisini gördüğünde ismini söyleyebilir. Kendi başına kıyafetlerinin bir kısmını giyebilir. Cinsiyeti sorulduğunda doğru cevap verip, istendiğinde 5'e kadar sayabilir. "Ne?" ile başlayan sorular sorar. Ellerini yıkayabilir, ancak tam olarak kurulayamaz. Pantolonunu, şortunu indirebilir ve yeniden çekebilir, ancak düğme ilikleme ve fermuar çekmede yardıma ihtiyaç duyar. Kumbaraya para atabilir. Hamurdan değişik şekiller yapabilir. Uzun-kısa, büyük-küçük kavramlarını bilir. Kaç yaşında olduğunu parmakları ile gösterebilir. 1'den 5'e kadar gördüğü rakamları bilebilir. Yeşil, sarı, mav, ve kırmızı renkleri tanıyabilir. Nesnelerin ya da hafif olduğunu anlayabilir. Şeklin 2 parçasını birleştirip bütün oluşturabilir. Birebir eşleme yapabilir. Bu aylarda kız çocukların boyu 85-104 santim, ağırlıkları 10.6-17.5 kilogram arasıdır. Erkek çocukların ise boyu 86-105 santim, ağırlıkları 11.1-18 kilogram arasıdır.

43-48. aylar

Koşarken önüne çıkan engelleri aşabilir. Köşeleri dönebilir. Pedalları kullanarak üç tekerlekli bisiklete binebilir. Parmak ucunda durabilir ve yürüyebilir. 9 ve daha fazla küple kule yapabilir. İpliğe büyük tahta boncuklar dizebilir. Makas kullanabilir. 3 ayrı komutu yerine getirebilir (ellerini çırp, kapıya yürü, otur gibi). Bağlaç ve ekleri kullanarak cümle kurabilir. Atılan büyük boy bir topu yakalayabilir. Yetişkin desteği olmadan kaydırağa tırmanıp kayabilir. Makasla bir şeyleri kesmeye çalışabilir. 6 parçalı yap-boz yapabilir. Nesnelerden hangisinin en küçük olduğunu söyleyebilir. Farklı rollere girebilir (anne, baba, doktor gibi...). Bir kaptan başka bir kaba yemek aktarabilir. Elini, yüzünü yıkayıp kurulayabilir. Bildiği birkaç çocuk şarkısını veya şiirini ezbere okuyabilir. 10'a kadar sayabilir. "Nerede?" ve "Kimle?" ile başlayan sorular sorar. 300 civarında kelime bilir. Kendi kendine uzun konuşmalar yapar. Zamir ve bazı basit edatları yerinde kullanır. Yemek yerken rahatça kaşık ve çatal kullanabilir. Fermuarını açıp kapatabilir. Ev işleri, bahçe işleri, alış-veriş gibi etkinliklerde yetişkine yardımcı olmaktan çok hoşlanabilir. Oyun sırasında kendi kendine konuşma giderek azalır ve yerini başkalarıyla konuşmalar alır. Modele bakarak +, O, kare, X şekillerini, V, T, H harflerini çizebilir. Yüz resmi çizebilir. Sınırları taşırmadan boyayabilir. Yapıştırıcı kullanarak şekli kağıda yapıştırabilir ve kağıdı ikiye katlayabilir. Sıvıları bir kaptan diğerine boşaltabilir. 1-2 düğmeyi ilikleyebilir. Gece-gündüz kavramlarını bilir, farklılıklarını söyleyebilir. İnsan resmi çizebilir ve baş, bacak, gövde ve kollarını yapabilir. Sözel komut verildiğinde 10'a yakın vücut parçasını gösterebilir. Hangi nesnelerin birbiriyle uyuştuğunu söyleyebilir. Nesneleri kategorilerine göre ayırabilir. 3 küple köprü oluşturabilir. Nesneleri aynı/farklı olarak isimlendirebilir. Bu aylarda kız çocukların boyu 89-108 santim, ağırlıkları 11.2-19 kilogram arasıdır. Erkek çocukların boyu 89-109 santim, ağırlıkları ise 11.7-19.3 kilogram arasıdır.

İştahta düzensizlik ve yemek seçme görülebilir

3 yaş çocuğu fırsat verildiği takdirde kaşık, çatal kullanarak yemeğini yiyebilir. Bu yaşta iştahta düzensizlik ve yemek seçme davranışları görülebilir. Bu durumda yemek istemeyen çocuğa ısrar edilmemeli ve yemek yememe nedeni araştırılmalıdır. Çocuğun yeme miktarı göz önüne alınarak tabağına yemek konmalıdır ve doymadığı takdirde biraz daha istemesi için fırsat yaratılmalıdır. Aile fertlerinin bir arada yemek yemeleri, çocuğun doğru beslenme alışkanlığı kazanması açısından önemlidir. Yemek seçen çocuğa anne-baba model olmalı, az miktarda da olsa tadına bakması sağlanmalıdır. Yemeği reddeden çocuğa aç kalmaması için istediği yemeği pişirmek, abur cubur veya süt vermek, televizyon karşısında yedirmeye çalışmak gibi hatalardan kaçınılmalıdır.

Nasıl beslenmeli?

3-4 yaş arasındaki çocuklar günde 4-5 öğün yemelidir. Sabah kahvaltısında süt, peynir, yumurta, zeytin, reçel, bal, mutlaka olmalıdır. Kuşluk vakti bir porsiyon meyve yedirilebilir. Öğlen et, tavuk veya balık gibi proteinler ve yanında pilav ya da makarna gibi karbonhidrat grubundan yiyecekler olmalı, salata veya yoğurt verilmelidir. İkindide meyve suyu veya süt ile birlikte hamur işi verilebilir. Akşam yemeğinde ise çorba ve sebze yemeği bulunmalıdır.

Oyun sırasında çocukla göz teması kurulmalıdır.

Anne-babanın oyununa katılması çocuğun gelişimine katkı sağladığı gibi, aile bağlarını da güçlendirir. Anne-babasıyla oyun oynayan çocuk, yetişkinlik döneminde mutlu bir birey olur ve kendi çocuğu ile de oyun oynayabilme becerisi kazanır. Oyun sırasında çocukla göz teması kurulmalı, oyundan keyif alındığı belli edilmeli ve çocuğun istekleri ön planda tutulmalıdır. BU yaştaki çocuğa, tamir aletleri, temizlik seti, dikiş seti, ğtğ gibi uygulamalı oyuncaklar alınmalıdır. Bunun dışında çiftlik seti, kostümler, oyun hanuru, boyalar, farklı sayıda parçaları olan yap-bozlar, inşa oyuncakları, basit kutu oyunları (kart eşleme, renk-şekil-sayı kavramlarının öğretildiği oyunlar), değişik boyutlarda boncuklar ve abaküsler de 3 yaş çocuğunun gelişimine katkı sağlayacaktır.İlgili İçerikler