Artık izinsiz olta sallamak yasaklanıyor!

Hobi amaçlı balık tutmak isteyenler artık Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izin alacak. İzin almayana 200 lira ceza kesilecek.

Artık izinsiz olta sallamak yasaklanıyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılara ve balıkçı teknelerine yönelik kuralların sil baştan belirlendiği "Su Ürünleri Kanun Tasarısını" tamamladı. Tasarıya göre, 18-60 yaş arasındaki kişilerin spor veya dinlenme amaçlı balık avcılıkları Bakanlık iznine bağlanacak.

Gölde, deniz kenarında oltayla ya da kayık ve teknelerlehobi amaçlı balık tutanlar önce Bakanlıktan izin alacak. Bunu ihlal edenler 200 lira para cezasına çarptırılacak.

1971'de çıkarılan Su Ürünleri Kanunu'nun ardından 42 yıl sonra sil baştan yeniden yazılan kanun tasarısı taslağında, "su ürünleri ve avcılık" ile ilgili izinleri düzenleyen 5'inci madde, balıkçılıkla ilgili yeni bir tartışmayı da alevlendirdi. Söz konusu maddenin üçüncü fıkrasında, "Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan 18 ile 60 yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır" ifadesi yer alıyor. Söz konusu madde genel olarak "hobi amaçlı balık tutmayı" ifade ettiği için deniz kenarı ya da göl gibi yerlerden olta sallayarak balık tutanların da bu kapsama gireceği ifade ediliyor. Buna göre Boğaz'da, Haliç'te oltayla balık tutanlar da Bakanlık'tan izin belgesi almak zorunda kalacak.

'SINIRLARIN BELİRLENMESİ GEREKİR'

Uzman görüşlerinin alınmasının ardından son şekli verilerek Meclis'e gönderilecek olan "Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı"ndaki söz konusu madde için net bir sınır çizilmesi gerektiğini ifade eden Amatör Olta Balıkçıları Derneği'nden (RastgeleDer) Kahraman Melek, aksi takdirde kapsamının çok geniş olacağını söyledi. Melek, şunları dile getirdi: "Bu tip bir belge özellikle iç sular için çok önemli. Ama eğitim karşılığı verilmesi gereken belgenin bir tür ticari kazanç kapısına dönüştürülmemesi gerektiğini düşünüyorum."

ÖNCE EĞİTİM SONRA BELGE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın getireceği yeni kanun tasarısında dinlenme ve spor amaçlı balıkçılık yapacak kişilere verilecek izin belgesi, belli bir süre eğitim karşılığında olacak. Temel balıkçılık eğitimini alacak kişiler, izin belgesi ile istedikleri yerde avcılık yapabilecek. Bakanlık bürokratlarından edinilen bilgiye göre, düzenlemenin esas amacı balık türlerinin kayıt altına alınması ve korunmasını sağlamak. Bakanlık belge ve eğitimlerin içeriğini ayrı bir yönetmelikle düzenleyecek.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 155 yorum
vay anasını ya.ya ne yapmaya calışıyorsunuz nasıl mahlukatlarsınız ya ülkemizde neredeyse attıgımız adıma vergi alacaksınız..ya bırakın insanların küçük bir özgürlüğü bu stres atmak isteyen insanların bu zevklerini,keyiflerini da almayın elinden ..yazık yazık..ya bu ülkenin her yeri bizim,,,ormanları kullanamayız giriş yasak,balık tutamayız para verecegiz,yollardan istanbula girecegiz parayla ya bu nasıl bir zihniyettir arkadaş.korkuyorum ki yakında yatak odalarımıza gireceksiniz,oradan ne vergisi alacaksınız merak ediyorum...ayrıca hemen yafta yapıştırmayın bu chp lidir diye.sağ görüşlüyüm..
bu zihniyet avrupa zihniyeti, ya avrupalilar gibi yasayacaksin, yada 60 li 70 li senerin Turkiyesini veya bugunun Pakistani Hisndistani olacaksin.
güzel kardeşim dünyanın her yerin de daha doğrus gelişmiş ülkelerde bu sistem böyle işliyor herşey olması gerektiği gibi olsun balıkçılar bile bilinçli olsun fena mı olur
B- Sportif Balık Avlama Belgesi İçin Gerekli Belgeler 1- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 2- Fotoğraf (1 Adet) 3- Sportif Balık Avlama İzin Belgesi için ödenen Harç Makbuzu (İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinden 30,00.-YTL karşılığında alınır. 01.09.2008’den itibaren 50 YTL’dir.) C- Avlanma Pulu Almak İçin Gerekli Belgeler 1- Avlanma Belgesinin Fotokopisi 2- Avcı Kulübü Üyelik Belgesi. (Üyeliği var ise) 3- Alındı Makbuzu (Ziraat Bankasından veya İ.Ç.O.M Döner Sermayesine yatan)
evet balıkların korunması güzel,ama asıl amaç o değil amaç vatadaşı söğüşlemek,söğüşlemek,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
kusura bakmayin butun avrupada senelerdir boyle, hollanda almanya gibi ulkelerde 45 seneden fazla bu kurallar gecerli, madem avrupaya ayak uydurmak istiyorsaniz bu isler boyle.
Nerden vergi alcağınızı nerden para alacağınızı şaşırdınız artık. Memlekette bedava bir şey kalmadı sayenizde bu ne adilik ne fırsatçılık. Yazıklar olsun ....
bu yorumları beğenmemek için ılla chp lı olmak lazım değil partızanlık yapmayın avrupaya uyalım derken sıçmayalım once avrupalı gıbı yaşam kalıtesı gerçekleştır sonra ......
Hollanda Devleti vergilerle Avrupa birincisi Kimsenin giki cikmiyor, Avrupanin en pahali Devleti.Susun da halinize SUKREDIN. birde Turkiyenin 70 li 80 li senelerini dusunun
ciddi ciddi bu haberin gerçekliğine inanıyorsun yani :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler