Birinciden şaşırtan açıklama

YGS 3-4 ve 5. bölümlerde Türkiye 1'incisi olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü öğrencisi Günay Yolcu, sınava eğlenmek için girdiğini belirterek, "Tercih yapmayacağım" dedi.

Birinciden şaşırtan açıklama

Yükseköğretime Geç Sınavı (YGS) 3-4 ve 5. bölümlerde Türkiye 1'incisi olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü öğrencisi Günay Yolcu, sınava eğlenmek için girdiğini belirterek, "Tercih yapmayacağım" dedi. Günay Yolcu ile birinciliği paylaşan Ayşenur Şam, iyi bir derece beklediğini ama birinciliği düşünmediğini söyledi.

[

](http://ygs.osym.gov.tr/)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/14-bin-ogrenci-sifir-cekti/508802)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/gulun-oglu-412-puan-aldi/508895 )

YGS sonuçlarının açıklamasının ardından mezun olduğu Üsküdar Fen Lisesi'ne gelen Günay Yolcu, sevincini öğretmenleriyle paylaştı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü 1. sınıf öğrencisi olduğunu belirten Yolcu, geçtiğimiz yıl ki Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Türkiye 16'ncısı olduğunu söyledi.

Yolcu, geçtiğimiz yıl birincilik beklediğini ancak olamayınca bu yıl tekrar sınava girdiğini ifade ederek, "Türkiye birincisi olmak istiyordum. Bu da benden bekleniyordu. Bu sene de o amaçla girdim sınava ve birinci oldum. Çok mutluyum" diye konuştu.

Sınavda en çok Coğrafya sorularının kendisini zorladığını anlatan YGS birincisi Yolcu, birinci olmak için farklı bir çalışma uygulamadığını belirterek, "Ama geçen sene ilk senem olduğu için sınava çok stresli girmiştim. Bu sene çok rahat girince sonuç olarak bir şey yapamasam bile bir şey değişmeyecekti. Soruları rahatlıkla çözdüm" dedi.

Yolcu, tercih yapmayı düşünmediğini, sınava girme nedeninin ise birinci olmak olduğunu söyledi. Sınava hazırlanmadığını vurgulayan Günay Yolcu, "Geçen sene daha yoğun bir şekilde çalışmıştım sınava. Zaten birinci aşama sınavı olduğu için okul hayatında öğrendiğimiz bilgiler kolay kolay unutulmuyor. Sadece sınava girerken ki rahatlık etkili oldu. Eğer devam edersem bundan sonraki sınav bilgi amaçlı olacağı için çalışmalara devam ederim" şeklinde konuştu.

"Sınavdan çıkınca birinci olacağını anladın mı?" sorusuna ise Yolcu, "Yok aslında sorular zordu. Özellikle coğrafya soruları daha zordu. Daha sonra cevaplara bakınca anladım bir şeyler yapabileceğimi. Yine de pek beklemiyordum açıkçası" cevabını verdi.

Günay Yolcu, okuduğu okula devam edeceğini ifade ederek, "Ben tıp istiyordum. Okuluma devam ederim diye düşünüyorum. İkinci sınava girip girmeme konusunda karar vermedim ama girebilirim. Bu sene aslında eğlence amaçlı girdiğimi söyleyebilirim. Sınava hiç çalışmadım. Yalnızca arkadaşları çalıştırırken bir iki bakmışlığım oldu. Geçen sene 3 yanlışım vardı, bu sene de 3 yanlışım var. Ancak dağılımlar farklı olduğu için puanım da farklı oldu. Geçen sene Matematik ve Biyoloji'den yanlış yapmıştım. Bu sene Sosyal'den çıktı yanlışım" diye konuştu.

BİRİNCİLİK DÜŞÜNMÜYORDUM

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nda, İstanbul Özel Üsküdar Fen Lisesi mezunu, tıp fakültesi öğrencisi Günay Yolcu ile birinciliği paylaşan Ayşenur Şam, iyi bir derece beklediğini ama birinciliği düşünmediğini söyledi.

Başarısını düzenli çalışmaya, dershane ve okulun programlarına harfiyen uymaya bağlayan Şam, tıp okumak ve doktor olmak istediğini ifade etti.

Beyşehir Lisesinde biyoloji öğretmeni olan baba Ahmet Şam da Ayşenur'un düzenli ders çalıştığını ve yaz tatillerini iyi değerlendirdiğini söyledi.

Beyşehir Kız Meslek Lisesinde giyim öğretmeni olarak görev yapan anne Gülay Şam ise çok büyük mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.

Ayşenur Şam'ın yanı sıra Konya Meram Fen Lisesinden Mehmet Nuri Akıncı altıncı, aynı liseden Bekir Tok ise yedinci olarak ilk 10 içerisinde yer aldı.

Akıncı ve Tok, gazetecilere yaptıkları açıklamada disiplinli ve düzenli çalışmayla başarılı olduklarını belirtti.