Sorular

/

Kültür-Sanat

sarp_456
ordinaryüs

1597de Yeniçeri Ocağı Başhalifesi Malkoç Mehmet Efendinin kurduğu,tekke ve zaviyelerin kapanışına kadar 350 yılda 20 Mevlevi şeyhi gören,zamanla yaşadığı yangınlardan sadece mezarlık ve duvarları kalan Yenikapı Mevlevihanesi hangi il ve ilçededir?

mevlevihane, il, ilçe
1597de Yeniçeri Ocağı Başhalifesi Malkoç Mehmet Efendinin   kurduğu,tekke ve zaviyelerin kapanışına kadar 350 yılda 20 Mevlevi şeyhi gören,zamanla yaşadığı yangınlardan sadece mezarlık ve duvarları kalan Yenikapı Mevlevihanesi hangi il ve ilçededir?


20. yüzyılda üç kez yangın geçiren, semahanesi yerle bir olan, kütüphane arşivi yokolan mevlevihane, restore edilip,yeniden ayağa kaldırıldı.Mevlevihaneler içerisinde en büyük ahşap kubbeye sahip olan semahanesi, klasik ahşap tekniğiyle yeniden kuruldu. 1955'lerden sonra İstanbul'a göçeden yoksul kimseler tarafından arazisi üstüne yapılan kaçak binalar kamulaştırılarak bu tür yapılardan arındırıldı. Duvarları yıkılarak sokaklara taşmış olan mezarlıklar yeniden bir araya toparlandı, mezar taşları elden geçirildi. Bahçesine yeniden salkım söğütler, mor salkımlar ve güller'den oluşan bir flora hakim oldu.

0 0    değerlendirin
 
Cevaplar :
34vlk24
ordinaryüs
7 yıl önceDükkandaki Ürünler


Tüm Ürünler

Kültür-Sanat kategorisindeki diğer sorular

 

Cevap Sayısı : 0
misafir - 1 gün önce
Cevap Sayısı : 1
misafir - 5 gün önce
Cevap Sayısı : 0
misafir - 1 hafta önce
Cevap Sayısı : 0
misafir - 2 hafta önceİletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir