Sorular

/

Din

misafir
ordinaryüs

anadolunun muskumanlasmasinnda fûtûvet onemini açiklayiniz

3 0    değerlendirin
 
Cevaplar :
misafir
ordinaryüs

Fütüvvet Nedir? Fütüvvet, Arapça feta sözünden gelir ve genç, yiğit delikanlı, mert kişi demektir. Fütüvvet, fedakarlık, feragat, mertlik adamlık, insanlık, bir kimsenin insani düşüncelerle başkalarının hak ve menfaatini kendisininkinden önde tutması, toplumun ve fertlerin kurtuluşu ve mutluluğu için kendini feda etmesi ile eş anlamdadır. Müslüman toplum içinde önce örgütsüz bir görünüm arzeden fütüvvet, Abbasi Halifesi Nasır LiDinillah zamanında örgütlenmiş, Halife kendisini böyle sayanları bir teşkilatla kendine bağlamış, fütüvvet şalvarı giyerek fütüvvet erbabının da reisi olmuştu. Fütüvvetin temelinde bulunan insanı sıfatlar giderek tasavvufi düşüncelerle de irtibatlandırılmış ve manevi hayatın da ideallerinden biri olmuştur. Fütüvvetin bir askeri bir de esnaf kolu vardır.

İmam Cafer Sadık, Feta, yani yiğit, Allaha inanan, kötülükten çekinen kişidir. Fütüvvet, yedirilmek için kazanılan yemektir. Elde edileni yoksalar harcamaktır. Doğru yolda, hayırda bulunmaktır. Kimseyi incitmemektir. demiştir.

Türk lslam tarihinde fütüvvet ahlakını belirten pekçok Fütüvvetname yazılmıştır. Kuşeyri risalesinde de fütüvvet için şöyle denilmektedir; Fütüvvet sahibi putu kıran kimsedir. Hakiki Feta, nefsinin heva ve hevesine karşı koyan kimsedir. Fütüvvet, insaf etmek, fakat insaf beklememektir. Fütüvvet, kulun sofrasında yemek yiyen veli ile kafir arasında fark görmemektir. Dostların ayıp ve kusurlarını gizli tutmak fütüvvetin gereğidir.

5 ay önceDükkandaki Ürünler


Tüm Ürünler

Din kategorisindeki diğer sorular

 

Cevap Sayısı : 1
misafir - 2 gün önce
Cevap Sayısı : 1
misafir - 4 gün önce
Cevap Sayısı : 1
misafir - 6 gün önceİletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir