Sorular

/

Politika-Devlet

/

Hükümet

the_morriss
profesör

"En önemli delile kritik rapor!" adlı haber hakkında yorumunuz nedir ?

delil, kritik rapor, tübitak
"En önemli delile kritik rapor!" adlı haber hakkında yorumunuz nedir ?


EN ÖNEMLİ DELİLE KRİTİK RAPOR!


TÜBİTAK 5 NO'LU HARDDİSK'İ İNCELEDİ

TÜBİTAK, içinden Suga, Oraj, Sakal gibi planlarının çıktığı, Balyoz davasına temel olan 5 No’lu DVD’de, sistem saati geri alınmış bilgisayardan veri aktarımı yapıldığını tespit etti.

Poyrazköy Davası’nın görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, TÜBİTAK bir rapor gönderdi. Davanın en önemli delilleri arasında görülen 5 No’lu harddiskle ilgili hazırlanan raporda, saati geri alınmış bilgisayardan yapılan dosya aktarımlarına dikkat çekildi.


ARSENAL "ŞÜPHELİ" DEMİŞTİ

5 No’lu harddiskin içinde; Suga, Oraj, Sakal gibi Türk jetinin düşürülmesinden cami bombalanmasına kadar birçok planın yazıldığı belgeler bulunuyordu.

Şüpheli avukatların da bu harddiske sonradan bu verilerin yüklendiğini iddia ediyordu.

Hatta şüpheli avukatlarından Hüseyin Ersöz, Mayıs 2012’de Amerikan Kriminal şirketi Arsenal’e harddiskin örneği gönderilerek rapor hazırlanması istenmişti.

Arsenal de inceleme sonunda harddiske, sistem saati geri alınmış bir bilgisayara bağlanarak kopyalanan belgeleri tespit etmişti.


BALYOZ HAKİMİ DİKKATE ALMADI

Fakat Balyoz davasına bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Arsenal’in raporunu değerlendirmedi. Avukatların, “TÜBİTAK’tan bilirkişi harddiski incelesin” talebini de kabul etmedi. Dava sonunda da çok sayıda asker hapis cezasına çarptırıldı.


POYRAZKÖY TÜBİTAK'A YOLLADI

Ancak Poyrazköy’e bakan 12. Ağır Ceza Mahkemesi bu şüpheyi gidermek için TÜBİTAK tarafından 5 No’lu hardiskin incelenmesini uygun gördü.

TÜBİTAK uzmanları Erdem Alparslan, Burak Akoğuz ve Osman Pamuk tarafından ön rapor hazırlandı. Raporda harddisk’te anormal bir durumun rastlanmadığı dile getirildi.


ANA RAPOR TAMAMLANDI

İlk raporun üzerinden 2 ay sonra raporun tamamı mahkemeye gönderildi. Kapsamlı raporda, önemli saptamalar yer aldı. Bu saptamalar arasında en dikkat çekenleri ise internet ortamında kullanılmayan hardisk’e virüs bulaşması ve tarihi değiştirilen bilgisarda hazırlanan dosyanın harddiske aktarılması oldu.


MÜEBBETLERİ İSTENİYOR

Poyrazköy Davasında 8’i tutuklu 85 sanık var. Emekli Binbaşı Levent Bektaş, emekli koramiral Feyyaz Öğütçü ve Albay Ali Türkşen de 5 No’lu harddiskte çıkan ‘plan’ nedeniyle müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

http://haber.gazetevatan.com/en-onemli-delile-kritik-rapor/603563/1/gundem

1 0    değerlendirin
 
Cevaplar :
soledats
ordinaryüs
5 yıl önceDükkandaki Ürünler


Tüm Ürünler

Politika-Devlet kategorisindeki diğer sorular

 

Cevap Sayısı : 1
misafir - 2 ay önce
Cevap Sayısı : 1
misafir - 3 ay önce
Cevap Sayısı : 2
misafir - 1 yıl önce
Cevap Sayısı : 0
misafir - 1 yıl önceİletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir