Sorular

/

Müzik

/

Şarkılar

misafir
ordinaryüs

SAÇIM SİYAK AMA BİR TEL KIRMIZI VAR NE ANLAMA GELİR

0 0    değerlendirin
 
Cevaplar :
fatmakosar
meraklı

Hollanda’da genetik çalışmalar yapan bir organizasyon olan Erfocentrum’da çalışan uzmanlardan Petra Haak-Bloem, bunun nedenini tam anlamıyla dominant olmayan kalıtsal özelliklerle açıklıyor: “Kıl rengini yalnız bir gen belirlemiyor. Vücudun farklı bölgelerindeki kılların rengini belirleyen genler birbirini etkiliyor, ve bu da farklı renklere sebep oluyor.”

Kızıl çıkan kılların nedeni ise MC1R isimli genin uğradığı mutasyon. Bu şekilde iki genin mutasyona uğraması, vücudun tamamında çıkan kılların ve saçların kızıl çıkması anlamına geliyor. Mutasyona uğrayan gen sayısının 1 ile sınırlı olduğu durumlarda ise, vücudun herhangi bir bölgesinde kızıl kıllar çıkıyor. Bu da genlerinizde genel olarak kahverengi baskınsa bile çekinik bir kızıl renk geninin sakallarınızın kızıl çıkmasını sağlayabileceği anlamına geliyor.

Haak-Bloem konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Genel olarak konuşmak gerekirse, bireyler genlerini sadece ebeveynlerinden almazlar. Genetik kodlarında büyük atalarının da genleri bulunur. Dolayısıyla bireyin kuşaklar öncesindeki akrabalarından birinin kızıl geni, bugün onun saç ve kıl rengini etkileyebilir.”

Haak-Bloem kızıl saç ve kıl geninin genellikle ebeveynlerden doğrudan geçmediğini de ekliyor. Yani anne-babanızda kızıl renk geninin olması, sizde de olacağı anlamına gelmiyor; çünkü bu gen doğrudan geçmek yerine farklı genlerin birbiriyle etkileşiminden oluşuyor.

3 ay önceDükkandaki Ürünler


Tüm Ürünler

Müzik kategorisindeki diğer sorular

 

Cevap Sayısı : 1
misafir - 1 gün önce
Cevap Sayısı : 2
misafir - 4 gün önce
Cevap Sayısı : 1
misafir - 3 hafta önce
Cevap Sayısı : 0
misafir - 3 hafta önce
Cevap Sayısı : 1
misafir - 3 hafta önceİletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir