Sorular

/

Diğer

misafir
ordinaryüs

Mısırın başkenti Kahireyi nasıl bugünkü hâline getirdiler (modernize ettiler)?


Kahire'nin Eski Mısır'lılar tarafından kurulduğunu zaten biliyorum. Ama bugünkü hâline nasıl getirdiler?

0 0    değerlendirin
 


Cevap : << Sorunun tüm cevapları

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel ile çok sayıda öğretim üyesinin de katıldığı konferansta, Dr. Ahmed Sedky Doğu Akdeniz bölgesinin “en önemli kentsel fenomeni” olarak tanımladığı Kahire’nin temel mimari ve kentsel özelliklerini ele aldı. Dr. Sedky konuşmasında, 2. Dünya Savaşı’ndan önce Kahire’nin “dünyanın en güzel başkenti” sıralamasında Avrupa başkentleriyle yarışan bir şehir olduğunu söyledi.

Ahmed Sedky, Kahire’nin tarihsel incelemesini de ele aldığı sunumunda, kentin 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ortalarına kadar olan bir asırlık süreçteki farklı evrimlerini anlattı. Konferansta mimari tarzdaki çeşitliliği de aktaran Sedky, Türkiye ile Mısır ve diğer Doğu Akdeniz kentlerinin örneklerini karşılaştırdı.

Konferans sonrasında UKÜ Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Dr. Ahmed Sedky ele aldığı konuların dinleyicinin oldukça ilgisini çektiğini söyledi. Uzun tartışma ve fikir alışverişlerinin yapıldığı konferansta sunumunun oldukça verimli ve heyecan verici geçtiğini belirten Sedky üstün nitelikli araştırmalar yapılabileceğini gördüğünü de kaydetti. Ahmed Sedky ayrıca, konferans sonunda UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları ile gelecekte ortak çalışma yapmak üzere görüş birliğine vardıklarını da söyledi.

6 yıl önce

Dükkandaki Ürünler


Tüm Ürünler

Diğer kategorisindeki diğer sorular

 

Cevap Sayısı : 0
misafir - 9 saat önce
Cevap Sayısı : 0
misafir - 19 saat önce
Cevap Sayısı : 2
misafir - 1 gün önceİletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir