Sorular

/

Mynet Cevaplar

 


Cevap : << Sorunun tüm cevapları
ecemkaradogan
meraklı

Ortostatik hipotansiyon belirtisidir.Ayağa yavaşça kalkmak gerekir.Paniğe gerek yoktur.Bir alıntı buldum onu da paylaşayım:
Ortostatik hipotansiyon uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkınca ortaya çıkan düşük kan basıncına verilen isimdir. Ortostatik kan basıncı baş dönmelerine ve hatta bayılmalara da sebep olmaktadır. Rahatsızlık genellikle ileri yaşlardaki kişilerde daha sık izlenmektedir.* Çoğu zaman bir iki dakika içerisinde kaybolan ortostatik hipotansiyon uzun süreli olarak ortaya çıkıyorsa bazı sağlık sorunlarının belirtisi olmaktadır.

Ortostatik hipotansiyonun en genel belirtisi baş dönmesidir. Bununla beraber görüşte bulanıklık, güçsüzlük, bayılma, mide bulantısı ve baş ağrısı da ortaya çıkabilir. Kişi uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktığında yerçekimi kanın hızla ayaklara inmesine neden olur. Bu durumda kan basıncında azalma gözlemlenir.

Ortostatik Hipotansiyonun Nedenleri

Dehidrasyon: Ateş, mide bulantısı, yeterli miktarda sıvı tüketmeme ve ishal vücutta dehidrasyona neden olabilir. Dehidrasyonda vücut önemli miktarda su kaybeder ve bu durum güçsüzlük, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olabilir.

Kalp Problemleri: Bazı kalp sorunları kan basıncında düşüklüklere neden olabilir. Bu durum ortostatik hipotansiyonu ortaya çıkarabilir.

Diyabet: Tedavi edilmeyen diyabet rahatsızlığı dehidrasyona yol açabilir. Dehisrasyon da ortostatik hipotansiyona yol açabilir.

Sinir Sistemi Rahatsızlıkları: Parkinson rahatsızlığı, Shy-Drager sendromu gibi sinir sistemi rahatsızlıkları vücudun kan basıncı dengesini bozabilir.

8 yıl önce
Sonraki Cevap >>

Dükkandaki Ürünler


Tüm Ürünler

Mynet Cevaplar kategorisindeki diğer sorular

 

Cevap Sayısı : 1
misafir - 2 saat önce
Cevap Sayısı : 0
misafir - 1 gün önce
Cevap Sayısı : 2
misafir - 2 gün önceİletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir