Çişini yapan pilot F-16’yı düşürmüş!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ çatı soruşturması dosyasına, 15 Temmuz darbe girişiminde bazı uçakları aktif olarak kullanılan Hava Kuvvetleri’ne ilişkin çarpıcı bir rapor girdi.

Çişini yapan pilot F-16’yı düşürmüş!

FETÖ’yle bağlantılı öğretmen ve pilotların tecrübesizliğinden” kaynaklandığı belirtilerek son dönemde yaşanan uçak kazalarına da yer verilen raporda, HavaKuvvetleri’nde eğitim veren öğretmenlerin yetersizliği ve pilotların tecrübesizliği sonucunda 2 yılda 9 uçak kazasının meydana geldiği kaydedildi.

3 adet F-4 ile 6 adet F-16 uçağının karıştığı kazalar sonucunda 7 pilotun şehit düştüğü vurgulandı.

‘KAZA KIRIM İNCELEMESİ DDK TARAFINDAN YAPILMALI’

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, yetenekli pilotların ordudan uzaklaştırılması ve yerlerine FETÖ mensuplarının getirilmesinin kazaları artırdığı belirtilen raporda, “Gerekli sert önlemler alınmadığı takdirde kazalar devam edecektir. Tüm kaza kırım inceleme analizlerinin Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından yapılması gerekmektedir” denildi. Kazaların ayrıntılarına da yer verilen raporda, “13 Mayıs 2013 tarihinde Suriye krizi kapsamında sınırda bekleme görevi icra eden F-16 savaş uçağının, pilotunun idrarını yaparken bel kemeri tokasını uçuş kumandası ile sandalye arasına sıkıştırdığı için düştüğü de yer aldı. Uçağın düşüş nedeni olaraksa ‘pilotaj ve eğitim eksikliği’ tespitine yer verildi.

UÇAKLARDA İDRAR PAKETLERİ VAR

Savaş uçaklarında pilotların saatler süren görev sırasında tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için idrar torbasına benzer paketler bulunuyor. Pilotların tulumları da bu paketleri rahatlıkla kullanabilecek şekilde tasarlanıyor.

**‘ELEKTRİK DİREĞİNE BİLE ÇARPTILAR'

Başsavcılığın raporunda yer verilen 9 kaza ve kazalara ilişkin tespitler şöyle:**

22 Ocak 2013: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F-16 gece uçuş için kalkış yaparken pistten çıktı. Uçak ağır hasar gördü. Pilot ve makinist hatası.

13 Mayıs 2013: Suriye krizi kapsamında sınırda bekleme görevi icra eden F-16 savaş uçağının pilotu idrarını yaparken, bel kemeri tokasını uçuş kumandası ile sandalye arasına sıkıştırdığı için uçak düştü. Sebep pilotaj ve eğitim eksikliği. Kazada şehit olan pilot, eğitimde yetersiz görülüp elenmek istenmesine rağmen paralel yapı mensubu olduğu için F-16 pilotu yapıldı.

30 Eylül 2013: Sivas Kangal’da RF-4E uçağı düştü. İki pilot yaralı kurtuldu. Raporda pilot hatası (uçağın pilot tarafından yanlış kumanda ile anormal duruma sokulması) tespit edilmesine rağmen, paralel ekipten olan üs komutanı etkilendiğinden heyet görevden uzaklaştırılarak tekrar rapor yazıldı.

23 Haziran 2014: Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı inişte pilotun uzun oturmasından (uçağın pist başı yerine daha ileriye teker koyması) dolayı pistten çıkıp kaza kırım geçirdi. İdari ve pilot hatası.

Ağustos 2014: 4. Ana Jet Üs komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı Afyon yakınında limitlerin altına inip yüksek gerilim hattına çarptı ve Afyon Meydanı’na acil iniş yaparak düşmekten kurtuldu. Sebep, pilot hatası.

2 Eylül 2014: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F-16 uçağı son yaklaşmada limitlerin altına inerek elektrik direğine çarptı. Pilot atladı, uçak kullanılamaz hale geldi. Sebep, pilotaj hatası.

1 Aralık 2014: 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir adet F-16 uçağı kolda iniş alçalmasındayken, bulut içinde tecrübesizlik ve lider hatası nedeniyle his yanılması sonucu uçağın kontrolü kaybedilmiş, pilot atlayarak kurtulmuştur. Uçak kullanılamaz hale geldi.

24 Şubat 2015: Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait 2 adet RF-4E uçağı gece inişe geçerken dağa çarptı. 4 pilot şehit oldu. Sebep, pilot hatası. Hata yer radar operatörüne bağlanmak istendi.

5 Mart 2015: Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir adet F-4E 2020 uçağı Konya’da düştü. İki pilot şehit oldu. İki farklı filodan, iki aynı devreden pilotun aynı uçakta uçurulması idari hata olup, pilotların uçağı düşürmesi yoğun uçuş baskısı, tecrübesizlik ve aşırı yorgunluk sebebiyledir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
3 milyar butceli istihbaratımiz var...okuduğumuz haberlere bakın...sanki 2013 de2014 de bu ülke işgal altındaydı da...sanki niyeymis bu korluk...burada suçlu 3 milyar bütçesi olan mi asgari ücretle yarı aç dolaşan mi...
@burakkaanerturk98 trilyon dolar istihbaratı olan Amerika 11 eylülü önleyebildi m?
@extrabilenadam Sen hala 11 eylülü El Kaidenin mi yaptığını sanıyorsun
@extrabilenadam 11 eylül mizansen di pentagon a uçakla dalmışlar ama uçak enkazı yok.bakalım 3 .5 yıl sonra darbe girişimine nasıl bakılacak?
@burakkaanerturk98 Bence bu işte istihbarat başkanının suçu olduğuna inanmıyorum, Nedenmi adam istihbaratın başından kaçmak için milletvekili adayı olmadımı, ama görevinin başına kalmasını isteyip geri çevirdiler, mecbur ettiler, sırf seçimnde ortak olmak için istibaratın raporlarını gözardı edip, uygulamaya koymadılar, ortaklık bozuldu, methiyeler gammazlığa dönüştü, onlar 14-15 yıl bunu biliyorlardı, uyumuyorlardı, ama iktidarda kalmak uğruna heri imkanı sağladılar, ve bu olay başlarına geldi, şimdide 2 nci ayaklanmadan korkuyorlar.
@extrabilenadam kusurlu olanla kendi kusurlarını kiyasliyarak kusursuz olamam değil mi dostum...
@burakkaanerturk98 acaba istihbaratında kirlenmiş olduğundan bu haberleri okuyor olabilirmiyiz?
@burakkaanerturk98 Darbe gecesi AA ajansı Genelkurmay başkanı kaçırıldı dedi Başbakan haber alamıyoruz kaçırılmış olabilir dedi Mit sözcüsü görevinin başında dedi. Kapatın Mit i AA daha iyi istihbarat alıyor. Enişteyi de Genel müdür yapın olsun bitsin.
Ne ilmi öğrenmişler ne dini, ilmi olmayanında dini olmaz ki, bu ilim de Ahlaktır,Ahlak varsa her iş doğru başlar doğru biter,Ahlak ilmi olmazsa görüldüğü gibi Teknik ilim de olmaz, F16 tı düşer....
Çok merak ediyorum, bu olaylar olurken biz sıradan vatandaşların bile kulağına böyle duyumlar geliyordu, yer yer bazı önemli isimler bazı televizyon kanallarında da yine bunları dile getiriyordu. Biz sıradan vatandaş bile az çok bunların nerelerde nasıl yapılandıklarını biliyorken, devletimiz bilmiyor muydu? Buna kargalar bile güler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler