Katkılarıyla

Bir zeytin dalı bazen barışın simgesi oluyor, bazen de tadına doyulmaz bir zeytinyağı

Zeytin için barışın simgesi derler, ölmez ağacı derler. Haksız da değiller hani. Kıymeti çok büyüktür zeytin ağacının. Soframıza geliş öyküsü de bir o kadar değerlidir. Binlerce yıllık bir tarihe sahiptir. Her aşaması emek ister. Sırıkla ya da makineyle ağaçtan hasat edilen zeytinler bir yerde toplanır. Yeşil ve siyah olarak ayrılır ve sofralarımıza ulaşmadan önce türlerine göre sınıflandırılır. Büyük silindirlerde ezilir ve yağlarını bırakan bir hamur haline gelirler. Yağlarını bırakma kısmında soğuk sıkma yapılır. Santrifüj makinesinde yağ ve su birbirinden ayrılarak şişelere doldurulur ve o muhteşem lezzet bizlere ulaşır.

Emeği büyük zeytinyağının faydası da bir o kadar büyüktür, saymakla bitmez ama, buyursunlar;

Günümüzde sağlıksız beslenme, spor yapmama gibi nedenlerle kolesterol miktarından şikayetçi olmayan neredeyse yok gibi. Zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını düzenleyerek, damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü artırır.

Yaşlanmanın etkilerini geciktirir

‘’İşte bu!’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Yaşlanmak elbette kaçınılmaz ama olabildiğince geç yaşlanmak, güzel yaş almak için binbir tane çözüm öneriliyor. Gerçek çözüm ise yine doğadan geliyor. Ölmez ağacından! Zeytinyağı, hem doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Tabii bunun yanına dengeli beslenme ve düzenli sporu da iliştirelim.

Cildimizin dostudur, güzelliğin de sırrı

‘’Güzelliğinizi neye borçlusunuz?’’ sorusuna rahatlıkla ‘’zeytinyağına’’ cevabı verebilirsiniz. Doğal bir nemlendiricidir, saçlarınızı besler, dudaklarınızda doğal bir peeling görevi görür, göz makyajınızı kirpiklerinizi besleyerek çıkarır. Zeytinyağıyla cildinize yaptığınız maskelerin düzenli kullanım sonucunda mutlaka olumlu etkilerini alırsınız.

Büyüme çağındaki çocuklar için de masanızdan eksik etmeyin

Çocuklarınızın sağlığı için yemeklerine ve kahvaltılarına zeytinyağı eklemelisiniz. Çünkü; sağlıklı kemik gelişimini tetikler. İçeriğinde A, D, E ve K vitaminleri bulunan zeytinyağı, sağlıklı kemik gelişimi için birebir. Bu vitaminler sayesinde kalsiyumun vücutta kalmasını sağlar.

Sindirim sisteminizi düzenler

Özellikle hazmetme ve kabızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız zeytinyağı sizin kurtarıcınız olacaktır. Zeytinyağının içinde bolca lif bulunur ve lifli gıdalar hazım probleminin çözülmesinde yardımcıdır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kolay hazmediliyor olmasından dolayı diyet listelerinde de yeterli miktarda zeytinyağı kullanımını görebilirsiniz.

.