En önemli tercihiniz parlak geleceğinize yön versin!
Yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre bir üniversite okumak, her öğrencinin hayalidir. Peki bütün bu zorlu hazırlık sürecinin ve karmaşık sınav sisteminin içinde öğrenciler istedikleri bölümü okuyabiliyor mu?
Kaydır

Öğrenciler üniversiteye giriş sürecinde nelerden etkilenir?

Üniversiteye giriş süreci, zorlu sınav maratonları ve doğru tercih, öğrencilerin öğrenim süreçlerini maddi ve manevi olarak yakından etkiler. Ayrıca yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre değil de ‘puanın yettiği yere’ gitmek zorunda kalan öğrenciler, öğrencilik yıllarının yanı sıra, mezuniyet sonrasında da bir takım zorluklar yaşarlar.

Doğru meslek seçimine özen göstermek gerekiyor

Öğrencilerin, bölümle aralarında iyi bir ilişki kurmaları derslerin verimliliğini yüksek oranda olumlu etkiler. Ayrıca, üniversitede yeteneklerine uygun bölümleri okuyan öğrencilerin başka yeteneklerini keşfetmesi ve bunları geliştirmesi de diğerlerine göre daha kolay olur.

Üniversitenin sağladığı iş bulma imkanlarını göz önünde bulundurun

Üniversiteden mezun olan gençlerin birçoğu mezun oldukları bölümün dışında çalışmak zorunda kalıyor. Bu durumun öğrencilerin iş yaşamını olumsuz yönde etkilemesi ise kaçınılmaz oluyor. Doğru üniversite tercihi ileride yaratacağı iş imkanları da düşünülerek karar vermek gerekiyor.

Şehrin merkezinde eğitim imkanı

Üniversiteyi tercih ederken dikkat edilmesi gereken en büyük hususlardan biri de merkezi konumu olacaktır. Şehir merkezinde eğitim imkanı sunan bir üniversite, hayatın dinamiklerini yaşama imkanı tanır.

.