Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya tepki gösterek, "Ağzından çıkanları kulağı duysun" dedi. Akıncı o sırada canlı yayındaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'deki seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı'nın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuveyt'e gitmeden yaptığı açıklamaların hedefinde 'paralel yapı' ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Akıncı'yı kastederek "Ağzından çıkanı kulağı duyması lazım" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı şu anda Kuzey Kıbrıs halkı tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Yazılı mesajımı gönderdim, arkadaşlarıma telefonla bağlamalarını söyledim. Kendisini telefonla tebrik edeceğim.

“İki kardeş ülkeyiz” dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. KKTC Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkanı kulağı duyması lazım. Türkiye, Kuzey Kıbrıs’a niye, niçin sahipleniyor. Kardeş olarak bir çalışmanın bile şüphesiz şartları vardır. Yavru vatan olarak çalışmanın bir bedeli vardır. Bu ülke Kuzey Kıbrıs’ta bedel ödemiştir, bedel ödemeye devam etmektedir. Şehitler vermiştir. Sadece kuru kuruya kardeşlikle bu olmuyor. Uluslararası camiada kuzey Kıbrıs kavgasını veren kim?

Acaba Sayın Akıncı bu kavgayı tek başına vereceğini mi sanıyor, böyle bir şey mi var. Onların baktığı açıdan biz Kıbrıs’a bakamayız.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı, evet yavru vatandır. Bundan sonra da yavru vatan olarak bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavruya ilgisi alakası neyse bundan sonra o ananın yavruya ilgisi devam edecektir. Kendi bunu ifade edebilir, bu şekilde ifade etmesini hoşgörüyle karşılarım ama burada hassas olmak lazım, dikkatli olmak lazım diye düşünürüm. Sonra bunlardan safrazlar edebilirler, yazık olur.

Erdoğan'ın sert sözlerine KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı'ndan jet yanıt

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sert eleştirileri sırasında bir TV kanalında canlı yayında olan KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı anında yanıt verdi.

Akıncı, Erdoğan'ın "Ağzından çıkanı kulağı duyması lazım. Onların baktığı açıdan Kıbrıs'a bakamayız. KKTC yavru vatandır. Bir ananın yavruya bakması aynı şekilde devam edecektir. Dikkatli olması lazım" sözlerine tepki gösterdi.

Akıncı, "Kıbrıs Türk halkı anavatan sevgisini kalbinde tutmaya devam edecektir ancak yavruluktan kurtulup emeklemenin zamanı gelmiştir" dedi.

KKTC'nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıs Türk toplumunu bir yavru olarak görmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Hep yavru vatan olarak görmenin doğru bir siyaset olmadığını düşünüyorum. Bu varlığımızın kişiliği ve kimliğiyle tanınmasını istiyorum"dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ankara'dan beklentilerini de şu sözlerle dile getirdi: "Ben Ankara'ya şunu söylemek istiyorum. Bizi daha ilk günde yanlış bir yere oturtmasınlar. Türkiye'nin esenliğini isteyen, Türkiye'nin güçlü olmasını, demokratik olmasını isteyen birisi var. Güney'le olan ilişkilerde Annan planı fırsatı yitirildi. Ama yeni bir dönem başladı, birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız."

Akıncı yayın sırasında Erdoğan'ın hatta olduğunu ve canlı yayından sonra kendisi ile telefonla görüşeceğini de açıkladı.

AKINCI NE DEMİŞTİ?
Akıncı seçilmesinin ardından Kıbrıs sorununa insan hakları temelinde, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm bulunmasını ve Türkiye ile anavatan-yavruvatan ilişkisinin değişmesini istemiş ve 'Kıbrıslı Türklerin kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve kendi kendilerini yönetebilmesi gerektiğini' söylemişti.

ERDOĞAN’DAN AKINCI’YA ELEŞTİRİYE “İLK KRİZ” YORUMU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Mustafa Akıncı'ya yönelttiği "KKTC Cumhurbaşkanı'nın ağzından çıkanı kulağı duyması lazım" eleştirisi, KKTC medyasınca "ilk kriz" olarak değerlendirildi.

Yeni Düzen Gazetesi sitesinden, Kuveyt'e hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimine değinirken Mustafa Akıncı'yı kastederek "Ağzından çıkanı kulağı duyması lazım" dediğine dikkat çekiyor.

Mustafa Akıncı'nın ise özel bir TV kanalında Erdoğan'a, "Yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? Ayaklarımızın üzerinde durmayı beceremeyelim mi?" gibi sözlerle yanıt verdiği aktarılırken, Akıncı'nın daha önce "Türkiye ile ben kardeşlik ilişkisi istiyorum" dediği de anımsatılıyor.