FİFA Eski Başkan Yardımcısı ABD'de Mahkemeye Çıkarıldı

FIFA eski Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb New York’ta çıkarıldığı mahkemede suçsuz olduğunu savundu.

FIFA eski Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb New York'ta çıkarıldığı mahkemede suçsuz olduğunu savundu. Webb, Amerika'nın dev uluslararası yolsuzluk soruşturması kapsamında İsviçre'den iade edilmişti.

Webb duruşmaya çıkarıldıktan sonra 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı. 50 yaşındaki Webb hem İngiliz hem de Cayman Adaları vatandaşı. Webb'in Amerikan vatandaşı eşi ve diğer akrabaları da kefalet kağıtlarına imza attı.

Jeffrey Webb ve 14 zanlı, 150 milyon dolarlık rüşvet iddialarıyla bağlantılandırılıyor. Zürih'te gözaltında tutulan Webb, Amerika'ya iadesine itiraz etmeyeceğini açıklamıştı. Ancak Zürih'te gözaltında tutulan altı diğer FİFA yöneticisi, ABD'ye iadelerine itiraz süreci başlattı.

Amerikalı savcılar, zanlıların Dünya Kupası futbol organizasyonlarının düzenlenmesi, bunların yayın haklarının dağıtımı ve diğer futbol turnuvalarının düzenlenmesiyle ilgili olarak 24 yıl süresince rüşvet almakla suçlanıyor.

ABD'de açılan davanın ardından Jeffrey Webb FİFA başkan yardımcılığından ve Kuzey, Orta ve Karayip bölgesini temsil eden CONCACAF başkanlığından alındı.