Fıstık sakızının kilosu 300 lira

Gaziantep'te, halk arasında "Fıstık sakızı" olarak bilinen ve toplaması çok zor olan Antep fıstığı reçinesinin kilogramı 300 liradan alıcı buluyor.

Fıstık sakızının kilosu 300 lira

Açık renkli, kokulu, bal kıvamında ve yapışkan olan "Fıstık sakızı", ağaçların gövdesinden damlacıklar şeklinde toplanarak elde ediliyor.Aktarlar, büyük emekle toplanan fıstık sakızını gramla satıyor.

Gaziantep'in yöresel ürünlerinin satıldığı, kente gelen turistlerin uğrak yerlerinden Almacı Pazarı'nda aktarlık yapan Bülent Bilici yaptığı açıklamada, fıstık sakızının Antep fıstığı ağaçlarının gövdesinden süzülerek oluştuğunu söyledi.

'TOPLANMASI ÇOK ZAHMETLİ'

50 gram sakızın 2-3 günde ancak toplanabildiğini anlatan Bilici, "Onun için çok zahmetlidir. Bu aylarda toplanır. Bu sakızları, bize köylüler getiriyor. Biz de küçük paketlerde gram olarak satıyoruz." dedi.

Fıstık sakızını tedavi edici özelliğinin olduğuna inanıldığını ifade eden Bilici, şunları kaydetti:

"Aktar amcalarımızın, dedelerimizin anlattığı bir hikaye vardır. Kuş yaralandığı zamankanadını fıstık sakızına değdirir iyileşirmiş. Fıstık ağacı olan vatandaşlarımızın bize getirdiği sakızları biz de müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Sadece Gaziantep'te olan eşsiz bir üründür. Toplaması da zahmetli olduğu için kilosu da pahalıdır. Kilosunu 300 liradan satıyoruz. 10 gramını 3 liradan müşterilerimize veriyoruz. Bizim dükkanın vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. İstanbul'dan, İzmir'den, Ankara'dan müşterilerimiz de var."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
ATMA BİRADER DİN KARDEŞİYİZ. SADECE ANTEP'TE VARMIŞ HER ŞEYİ DE KENDİNİZE MAL ETMEYİN KARDEŞİM. GEL SİİRT TE İSTEMEDİĞİN KADAR SANA FISTIK REÇİNESİ VERELİM.
@remonet Sadece antepde varmı demiş adam ? Siirt fıstığı ile Antep fıstığının arasında dünya kadar fark var bunuda biliyor musun boş boş konuşuyorsun ?
@remonet la sizin siirt fıstıgını siz yemiyonuz ancak karbonatta bekletip kavrulduktan sonra antep fıstıgı die yitelemeye çalışıyonuz tatsız tutsuz fıstık. zorunuza da gitse adı heryerde antep fıstıgıdır .dürzü
başlık a bak altın dan iki kat pahalı ama kilosu 300 tl altın ın da kilosu 150 tl heralde
@halilodemis1984 çalmıştır :-)
hryerde var atmayın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler