Gülen’in örgüt üyelerine yönelik talimat yazısı ortaya çıktı

FETÖ elebaşının 2015 yılında hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’e FETÖ soruşturmalarında tutuklu bulunan 63 şüphelinin tahliye edilmesi için gönderdiği talimat yazısı Zaman gazetesi görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’dan ele geçirilen evraklarda ortaya çıktı. Başsavcılık bu evrak için, “Bu belge terörist başının örgüt üyelerine verdiği birebir talimatın en somut delilidir” açıklaması yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, 2015 yılında tutuklu FETÖ şüphelilerinin tahliye edilmesi için FETÖ lideri Fetullah Gülen tarafından gönderildiği ortaya çıkan imzalı talimata ilişkin açıklama yaptı.

ABD üzerinden yürüyen davaya değinen Başsavcı Fidan, “Bu sözde dava üzerinden FETÖ’nün 17-25 Aralık Aralık, MİT Tırları ihaneti, Selam Tevhid kumpasları meşrulaştırmaya çalışılıyor. En önemli aktörleri FETÖ’nün firari yargı ve emniyet mensupları ile bunlalar işbirliği halinde çalışan yabancı istihbarat servisleridir” dedi.

Başsavcı Fidan, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin davada tutuklu yargılanan ve geçtiğimiz günlerde duruşma savcısının açıkladığı mütalaaya göre ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen sanık Fevzi Yazıcı’nın(Kapatılan zaman gazetesi görsel yönetmen ve grafik tasarım sorumlusu) ikametinde yapılan aramalarda bir dijital materyalde, FETÖ lideri Fetullah Gülen imzalı bir evrak ele geçirildiğini söyledi.

EVRAKTAKİ İMZA FETÖ LİDERİNE AİT

Söz konusu 19 Nisan 2015 tarihli evrakta FETÖ liderinin “Muhterem Asliye Ceza Hakimi” sözleriyle başlayan evraktaki imzanın gerçek olup olmadığının saat, çek ve sandukalardaki imzalarla karşılaştırılarak araştırıldığını kaydeden Başsavcı Fidan, yapılan incelemelerde imzanın Gülen’e ait olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Fetullah Gülen’in herkul.org’da 19 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan sohbet videosundaki sözlerinin, talimat evrağındaki ifadelerle örtüştüğünü belirtti.

HAKİMLER, TALİMAT ÜZERİNE HEMEN HAREKETE GEÇTİ

Fevzi Yazıcı’nın ilk olarak 27 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alındığını, ele geçen materyaller nedeniyle şu an sorguda olduğuna vurgu yapan Başsavcı Fidan, “Bu belge terörist başının örgüt üyelerine verdiği birebir talimatın en somut delilidir. Bu talimatı alan örgüt yöneticileri Mustafa Başer ve Metin Özçelik hemen harekete geçmişler ve aralarında Ali Fuat Yılmazer, ABD’deki davada tanık olarak ifade veren Hüseyin Korkmaz, Nazmi Ardıç, Yasin Topçu’nun da bulunduğu tüm FETÖ üyesi şüphelileri(63 şüpheli) tahliye etmişlerdir. 10. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen usulsüz kararlar yok hükmünde sayılmış ve bunlar tahliye edilmemiştir” dedi.

ABD’deki davada tanık olarak dinlenen Hüseyin Korkmaz’ın, 17 Aralık kumpas davasında tutuklu yargılandıktan bir süre sonra tahliye edildiğini ancak FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

TUTUKLU SANIK EŞLERİ HEP BİRLİKTE ABD’YE GİTMİŞ

Hüseyin Kormaz’ın eşi, Nazmi Ardıç’ın eşi Nuray Ardıç, Ali Fuat Yılmazer’in eşi ByLockçu Fatma Saadet Yılmazer ve 15 Temmuz darbe girişimine katılan bir TSK mensubunun hep birlikte 25 Ocak 2015’de ABD’ye gittiklerinin tespit edildiğini kaydeden Başsavcı Fidan, “ Fevzi Yazıcı şu anda sorguda. Mütalaada hakkında müebbet cezası talep edilmişti. Sorguda olduğu için son duruşmaya katılamadı. Fevzi Yazıcı’nın 8 Nisan 2015’de ABD’ye gittiğini, 18 Nisan 2015’de ise yurda geri döndüğünü tespit ettik. Hakimlerin usulsüz tahliyelerinden 1 hafta önce yazılı talimatı yanında getirmiştir. Bu belge ABD’deki sözde yargılamada da gündeme getirilmiştir. Dünkü duruşmanın erken bitirilmesinin sebebi bu belgenin tartışılmasıdır” dedi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
yalan dolana karnımız tok GERÇEKLER NOHUT16TL BÜTÜN BAKLİYAT 4 KATI %15 TL DEGER KAYBETTİK %11,1 BÜYÜMÜŞÜZ YANDAŞ BÜYÜDÜ İHALEYİ ALAN KÖŞEYİ DÖNDÜ BİZ HER GÜN ZAM YEDİK EKMEK ALAMIYORUZ AÇIZ YTANIN İSTİFA EDİN.
siz darbe olduğu akşamda marketten ekmek stok yapan kişiler arasındasınız sanırım. ülke elden gittiğinde oturup nohut yersin. işte siz bu kadar vatanseversiniz.
@anik55 nanikçe bir yorum
@anik55 o zaman bu ülkeden çek git kardeşim seni zorla tutan yok
@anik55 "itin derdi et, yiğidin derdi devlet" olur sözünün üstüne cuk diye oturmuşsun sen. lan hainler devleti ele gecirmeye calısmıs her tarafa sızmıs feto itleri feto seytanının laflarıyla Turkiye Cumhuriyetini abd nin isteği dogrultusunda ele geçirmeye calısmıs, sen ne konusuyon. açız diye yalan soyleme lan birde ...;(
@filiz_koc_1975 Filiz Hanım ülke sizin gibi vatanseverlere(!) kaldıysa işimiz yaş... Sürekli kandırılan reyisinizin peşinde bakalım ülke elden gittiğinde de "kandırılmışız" dicek misiniz...
@filiz_koc_1975 stok yapıldığını bildiğine göre ilk sen yapmışsın bence yahu adam zamdan pahalılıktan bahsetmiş sende yalayayarak doyanlardansın herhalde
@kmlenes SEN YALAMAYLA YETİNDİĞİN İÇİN ÖNEMİ YOK SENİ İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİL SENDİLİNİ ÇIKART İLLAKİ YALANIRSIN SEN OLMAYAN BEYNİNİ YORMA
@zaza_1985_vfytf senin olan beyninin içine feto sıçmış ki böyle sözler çıkıyor ağzından.
YENİ BİR ALGI OPERASYONU.POLİS MEMURUNUN ABD DEKİ İFADESİNİ ETKİSİZLEŞTİRMEK İÇİN UYDURULDUĞU KANISINDAYIM.EVRAK ULUSLARARASI KRİMİNALE GÖNDERİLSİN YÜZDE 90 SAHTE ÇIKAR.SABAH GAZETESİNİN HABERİNE BENZİYOR.HANİ ATATÜRKÜ İSMET PAŞA ZEHİRLEYEREK ÖLDÜRTMÜŞTÜ GİBİ.
nerden biliyorsun yapmadığını. yanında miydiniz. böyle satılıklar olduğu sürece herşey yapılır.
@filiz_koc_1975 ey mal peki sen yapıldığını nerden biliyorsun yanındamıydın
Niyeyse inanmadım.Cumleler yapmacık geldi bana
@kayaa_2017 RÜYADA KISMINI UNUTTU DEMEĞİ BELKİDE ONDAN ALIŞTINIZ ARTIK RÜYADA GÖRMELERE
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler