12 yıl sonra komadan çıktı ve bunları söyledi

Tam 12 yıl boyunca komada kalan ve uyandıktan sonra "Umarım ölürsün demen de dahil her şeyi duydum anne" diyen çocuğun hikayesi şoke ediyor.

20 Mart 2015 09:15
PAYLAŞ
TWITTER
12 yıl sonra komadan çıktı ve bunları söyledi

Martin Pistorius, Güney Afrika'da büyüyen oldukça sıradan bir çocuktu. 12 yaşında gizemli bir hastalığın baş göstermesiyle hayatı değişmeye başladı. Önce boğaz ağrısıyla başlayan hastalık sürekli uyuması ve en sonunda hareket kabiliyetini tamamen yitirmesiyle kendini iyice gösterdi.

Daily Mail'de yer alan habere göre doktorlar Martin'in bir çeşit menenjite yakalandığına inanıyordu. Ona yardım edemeyeceklerini söyledikten sonra Martin'i eve gönderdiler. Ailesi Martin'in her anında yanındaydı. Banyo ve yemek yemek gibi basit işlerini yapamayan Martin'i yatak yarası oluşmasın diye her 2 saatte bir çevirmeleri gerekiyordu. Gündüzleri rehabilitasyona giden Martin, 2 yıl sonra bilincini kazanmaya başladı. 16 yaşına geldiğinde durumundan haberdardı ancak yine de hareket edemiyordu. Birileriyle konuşabilmesi için 10 yıl daha geçmesi gerekecekti.

Kendine geldikten sonra bakıcılarıyla ilgili anlattıkları ise kanınızı donduracak cinsten:

"Korkunçtu. Ailem başıma gelenleri öğrendiğinde şok olmuştu. Bakım evindeki insanlar saçımı çekiyor, metal kaşıkla dişime vuruyor ve kaşığı ağzıma yerleştirmeye çalışıyordu. Bana sürekli bağırıyor ve kızıyorlardı. Ağladığımda ise daha kötü davranıyorlardı. Bakıcı kadınlardan birinin cinsel istismarına bile maruz kalmıştım. Kaldığım odaya gelip benimle ilişkiye girmeye çalışıyor ve cinsel organlarıma dokunuyordu. Her saniye kaçacağım günü bekledim" diyor.

"KULAĞIMA 'UMARIM ÖLÜRSÜN' DEDİ"

Martin, hayatındaki en kötü anların ise annesinin odasına geldiğinde kulağına "Umarım ölürsün" dediği zaman olduğunu belirtti. Yaşadıklarından kurtulmak için düşüncelerini anlatmaya çalışan Martin, bu sayede ilerleme kaydetmeye başlamış. 2011 yılında 25 yaşındayken terapisti onun iletişim kurmaya çalıştığını fark etmiş.

Yaşadığı hikaye binlerce insanı etkileyen Martin'in hayatını film yapmak isteyen pek çok yapımcı bulunuyor. Martin ve eşi, kendilerini Matt Damon ve Cameron Diaz'ın canlandırmasını istiyor.

Okuyucu Yorumları15 yorum
 • 76 Oy
  Bu koma değil. Bu sadece kendini kontrol ememek yani konuşamamak yiyip içememek.Tabi en güzel teşhisi mutlaka hekimler koyacak.. Ne olursa olsun mutlu son olması çok güzel.
 • 37 Oy
  öyle başlık atmışsınızki komayla ne alakası var utanmasanız öldü geri dirildi diye başlık atacaksınız
 • 45 Oy
  BAKAN İÇİNDE ÇOK ZOR BİR DURUM .OTURDUĞU YERDEN AHKAM KESENLER BİLMEZ.
 • 28 Oy
  Derdi veren RAB' bım dermanını da verir ve de vermiş.
 • 27 Oy
  belki oğlunun çektiklerine dayanamayarak,ölümü kurtuluş görmüş olabilir.
 • 30 Oy
  BU ARALAR ANNELER ÇOCUKLARINDAN BIKMAYA DAHA RAHAT YAŞAMAK İÇİN ÇOCUĞUNU İHMAL ESEN ANNE SAYISI GİTTİKÇR ARTIYOR.
 • 28 Oy
  Çocuğun yaşadı bir dram filmlerde konu olabilecek düzeyde..
 • 23 Oy
  allahu teala insana çaresiz dert vermesin ben şahidim burada bir koca eşi ölsün diye dua ederdi allaha ölüm öle herkesin her istediğinde eline geçen bişey deil herkes allahtan ölüm istiyebilir ama allah hayırlı ölüm versin demek insana yakışır bunlarda imanı zayıf insan olduğundan telafüzde yanlış yapmışlar yoksa hangi anne çocuğu sağken ölsün der sadece çaresi yoksa der çıkmadık candan umut kesilmez
 • 17 Oy
  büyük geçmiş olsun
 • 11 Oy
  koma nerde burda anlamadım, komadamıymış şimdi bu hasta
 • 50 Oy
  geçmiş olsun kardeşim allah annenede bela versin diyorum öyle anne olmaz olsun ....
 • 20 Oy
  ya salak herif sen hiç 15 yıl bırıne baktınmı bos konusuyosunnz ya
 • 22 Oy
  SEN OLAN 3 DAKKA BAKMAZSIN HACI
 • 73 Oy
  BEN BUNDA BİR HİKAYE GÖREMEDİM HER ŞEY NORMAL ANORMAL OLAN BİR ŞEY YOK KOMO DA YATTIĞINA DAİR BİR YAZI BİLE YOK
 • 18 Oy
  'komo' do yottoğono doir bor oz bolo yok

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.