'200 bin göçmene vize vererek AB'den intikam alacak'

İtalya'nın, göçmenlerin kabulü konusunda kendisini yalnız bırakmakla suçladığı Avrupa Birliği'nden "intikam almak" için 200 bin göçmene oturma izni vermeyi ve onların diğer AB ülkelerine geçmelerini sağlamayı düşündüğü öne sürüldü. Hükümet yetkilileri ise göçmenlere geçici vizeler verilmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi.

İtalya'nın göçmenlerin kabulü konusunda kendisini yalnız bırakmakla suçladığı Avrupa Birliği'nden (AB) "intikam almak" için 200 bin göçmene oturma izni vererek onların diğer AB ülkelerine geçmelerini sağlamayı düşündüğü iddia edildi.

İngiliz Times gazetesinin haberine göre İtalyan hükümetinden üst düzey isimler, Akdeniz yoluyla ülkeye gelen göçmenlerin diğer Avrupa ülkelerine dağıtılması için bu seçeneği değerlendiriyor.

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro ve iktidardaki Demokratik Parti'den Senatör Luigi Manconi, göçmenlere geçici vizeler verilmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Balkanlar'daki savaşların ardından göçmenlere geçici koruma verilmesi amacıyla Avrupa Konseyi tarafından çıkarılan bir yönergenin ya da İtalya'da son olarak 2011'de kullanılan bir ulusal yasa maddesinin devreye sokulabileceği belirtiliyor.

Avrupa Konseyi yönergesine başvurmak için AB ülkelerinin onayı gerektiği için bu seçenek pek de olası görünmüyor.

Ancak İtalya'nın 2011'de binlerce Tunusluya yaptığı gibi ulusal yasalarına dayanarak göçmenlere "insani vize" verebileceği ve bu sayede bu kişilerin diğer AB ülkelerine yasal yollarla geçiş yapabileceği belirtiliyor.

İtalya'ya bu yılın ilk 6 ayında deniz yoluyla gelen göçmen sayısı 85 bini geçti.

Roma yönetimi Akdeniz'den kurtarılan tüm göçmenlerin İtalya kıyılarına getirilmesine karşı çıkıyor ve diğer AB ülkelerinin de bu göçmenleri kabul etmesini istiyor.

'Avrupa bizi yalnız bırakmamalı'

Ancak İtalya'nın bu konudaki taleplerine diğer ülkelerden olumsuz yanıt gelmeye devam ediyor.

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, İtalyan Sky TG24 televizyonuna yaptığı açıklamada "Diğer AB ülkeleri, insanların hayatını kurtardığımız için bize kendimizi suçlu hissetiremez. Avrupa'ya bizi yalnız bırakmaması gerektiğini anlatmalıyız" dedi.

Mario Giro, Times'ın haberindeki iddialarla ilgili olarak "Tüm seçenekler masada. Göçmenlere koruma sağlamak krizi çözmenin yollarından biri" diye konuştu.

Giro, İtalya'nın böyle bir girişimde bulunmasının, AB ülkeleri arasında serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması'nı tehlikeye atma ihtimaliyle ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Schengen'i iptal ettirebilecek tek taraflı adımlar atmak istemiyoruz ancak Avrupa hükümetlerini sorumluluklarıyla yüzleştirmeliyiz."

'**Türkiye'nin tehditlerini anmsatır**'

"Bu plan Roma için tatlı bir intikam olabilir" ifadelerini kullanan Times gazetesi ise böyle bir hamlede bulunmasının, İtalya ile başta komşuları Fransa ve Avusturya olmak üzere diğer AB ülkeleri arasında 'diplomatik bir savaşa' yol açabileceğini vurguladı.

Gazete ayrıca, bu planın resmiyet kazanması halinde "Türkiye'nin Avrupa'yı göçmene boğma yönündeki tehditlerini" anımsatacağı yorumunu yaptı.

Göçmenlere geçici vize ya da oturma izni planı haberi İtalyan siyaset dünyasında farklı tepkilerle karşılandı.

Radikal Parti Genel Sekreteri Riccardo Magi bu plana destek vererek "Bazı AB ülkelerinin sorumluluklarını üstelenmekten kaçmasına karşılık olarak göçmenlere tüm Avrupa'da geçerli geçici izinler verilmesi seçeneğini ilk olarak biz İtalyan Radikaller olarak hükümete sunmuştuk. Umarız hükümet bu yolu ciddi olarak değerlendirir" dedi.

Avrupa Parlamentosu üyesi Lara Comi ise Avrupa'ya emrivaki yaparak istenen sonuçların alınamayacağını söyleyerek, "Tek yol diplomasi ve diyalog yoludur" diye konuştu.

Comi, "Sürekli olarak suratımıza kapattıkları kapıların yarattığı öfkeyi anlıyorum fakat istediğimizi alabilmek için ciddi ve güvenilir olmamız gerekiyor. İntikam yolunun en iyi yol olduğunu sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

BBC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
AB APTAL DEGIL SEN DÖRT MILYON SURIYELIYE VATANDASLIK VERECEN SONRADA AB SALACAN BUNA SEN BILE INAMASSINDIR TAYIP
lan gezizekalı İtalya diyor serbest giriş diyor nerden bağladın Tayyip e ot beyinli
inşallah gitsinler ve dönmesinler. inşallah
Bizimkilerin çok önceden yapması gerekeni İtalya yapıyor iyide yapıyor bu iki yüzlü yalancı alçaklara Açın sınır kapılarını gitmek isteyeni zorla tutmayın gönderin Avrupaya o zaman görsünler
bak elalemm 80 bin için böyle yol çiziyor . adamların pizzası değerli arkadaş . biz 5 milyon sokmuşuz içimize nah çıkarlar . avrupayı tehdit ediyoruz yaa , hepsi hikayee . geldiği gibi geri postalar elin oğlu ..
adamlar 200 bin kişi gelsinmi diye referandum yapıyor bide 3milyon kişi elini kolunu sallaya sallaya gırıyor
AB çökerken..!!!! Adamlar bırak göçmen bakmayı aç karınlarını zor doyuruyorlar.! AB çoktan bitti.! Sırada ABD var.! AB süzme gay-lez ve uyuşturucu esiri dolu.! O masalımsı medeniyetleri çökeli çok oldu, bizim avrupa hayranı budalalar yüzünden uzatmaları oynuyorlar.!
@tork_arma_1975 AB nin bittiği falan yok. kusura bakmayın da aç karnımızı doyuramayan biziz. Avrupaya gidinde bir görün biten bizmiyiz onlarmı.
@tork_arma_1975 avrupada asgari ücret ortalama 1000 euro, emekli maaşı da o civarlarda, yani 4000 tl.. ayrıca senin kullandığıın akıllı telefondan tablete, otomobilden otobüse kadar herşey ya AB ya da ABD malı.. bu cahilce yorumlarla komik duruma düşüyorsun :))
@m.yilmaz5879 Bizim avrupa şakşakçıları gene işbaşında ,oraya gidip gördüm bizim şakşakçılarda sorun yok ,ordada şakşakçılık ederek karınlarını doyuruyor,
@engin_1976_mgoil çok haklısın kardeş,onun için türkiyeye gelip alışveriş yapıyorlar,tatillerini burda geçiriyorlar,bir ayakkabı fiyatının 140-160 euro oldugu yerde o emekliler cennete gibi yaşıyor,ev kiralarının ne kadar oldugundan bahsetmiyorum bile,o emekliler 1000 euro ile öyle bir arttırım yapıyorlarki sorma, hala avrupanın pislik olan bir yerlerini yalamaya devam ediyorsunuzya hayret ediyorum sizin gibilere,paraylamı tutuyorlar sizi yaaa,bizans kafalı,haçlı zihniyetli,dönmeler sizi
@yagmurun_gozyasiii Ben sizden ala şakşakçı görmedim bu ülkede. Adamlar yerden göğe kadar haklılar bizi AB ye almamakta. Bu kadar cahil insan topluluğunu alıp başına belamı edecek. Siz Avrupa bizi kıskanıyor masallarıyla uyumaya devam edin.
bizde 3 milyon var 200 bin cok düşük bir rakam italyaya bu konuda yardımcı olmak isteriz.
evet gunderin bu alcakları ne yapacaklar bos insanları bizim tayyip uc milyonu niye tutuyor anlamiyorum gundersene su pis kokonları turkiyede onca fakir Varken neden onlara yatırım yapalımki bazı insanlar gurmusum durumu onlardan kotu bide her dilenci dolu
Erdoganin vatandaslik verdigini Ab kabul eder mi?Mecbur yine Turkiyede kalacaklar.
Dinsizin hakkından imansız gelirmiş. Yani mecazi
AB bizi almıyor diyorlar, AB bizi niye alsınki! Eğitim kalitemiz berbat, insanlar için yasa yapılıp uygulanmıyor, hırsızlık suç sayılmıyor, belirli bir düzen yok ama gücü yeten düzen düzene, padişahlık hortlatıldı, 5milyon vatan haini suriyeli vatandaş oldu, AB uygarlıklar ülkesi bizi niye alsın ki
ABD AB ER GEÇ SONUNUZ GELECEK BİZ ÖLSEKTE BUNUN MUTLULUĞUNU DUYACAĞIZ
demek birilerinden intikam almak için göçmenlere vize vermek gerekiyor... bizdeki 5 milyon mülteciyi düşündüm şuan...neden alındı acep bu kadar mülteci bu ülkeye
araya kaynayın beyler :)))
Mussolınnenın torunları nıhayet AB devletlerının ıkı yüzlülüğünü anladı
yeni birsey degil bu herkese oturum veriyor bende dahil bu sekilde aldim ve herkes baska ülkelere geciyor
Sonunda italyanların kafası çalıştı umarım tüm avrupada zincirleme olur Almanya şimdi işin bitti.
Bir yandan batıdan hristiyan toplumundan nefret eden müslüman toplumu bir yandanda ama onların memleketlerinden yaşamak isteyen müslüman toplumu bir yerde hata var ama nerde
Diğer Haberler