3 soruda: Türkiye'de 'yeni devlet' tartışması

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan'ın bir tartışma programında "yeni bir devlet kurduklarını" söylemesi, hem AKP hem de muhalefetin eleştirilerine neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, üst üste yaptıkları açıklamalarla Oğan'ın beyanlarının kendilerini bağlamadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümeti Oğan'ın açıklamalarını cesaretlendirmekle suçlarken, partinin milletvekilleri Oğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, "yeni devlet" söylemini 15 Temmuz darbe girişimini planlamakla suçlanan Fetullah Gülen hareketi ile ilişkilendirerek tepki gösterdi.

Peki bu tartışma nasıl gelişti?

_**

**_

_Yeni devlet tartışması nasıl başladı?_

Geçen hafta CNN Türk televizyonundaki bir tartışma programına katılan Ayhan Oğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan süreçte "yeni bir devlet kurduklarını" söyledi.

Programa katılan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın OHAL uygulamalarına yönelik eleştirilerine tepki gösteren Oğan, "Bu halk bir devrim yaptı. Vesayet sistemini bitirdi. Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz. Beğenin beğenmeyin, bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan'dır" ifadelerini kullandı.

CHP'li Atıcı'nın "Atatürk'ün kurduğu Türkiye cumhuriyetini ne zaman yıktınız da yeni devleti kuruyorsunuz?" sorusu karşısında Oğan şu yanıtı verdi:

"15 Temmuz'daki devlet içerisindeki odaklanmış bütün vesayet mekanizmaları darmadağın oldu. Bürokratik oligarşinin hakim olduğu devlet sistemi bitmiştir. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, temel bir kimliği vardır 15 Temmuz'un. O kimlik de, milli ve yerli kimliktir. Yeni kurulan oluşumun misyonu ve vizyonu da budur."

Oğan eleştirilerin ardından Yeni Akit gazetesine bir röportaj vererek, sözlerinin "çarpıtıldığını" söyledi. Ancak ne sosyal medyada, ne de hükümet ve muhalefet yetkilileri arasında bu tartışma bitti.

AKP'NİN TAVRI NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, Oğan'ın beyanlarının AKP'yle bağlantısı olmadığını vurguluyor.

Pazar günü Sivas'ta bir toplu açılış törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım da, Oğan'ın açıklamasının AKP'yi "bağlamayacağını" söyledi.

Yıldırım, " Türkiye Cumhuriyeti devleti, 29 Ekim 1923'te kuruldu. O da Osmanlı Devleti'nin devamı olarak kuruldu. 16 Türk devleti var, bu Türk devletlerinin hepsi birbirinin devamıdır. Bazı televizyon programcılarının, yorumcularının söylediği laflar, bizim partimizi bağlamaz" diye konuştu.

Twitter'dan yaptığı bir dizi açıklamada T.C. Anayasası'nın ilgili maddelerini sıralayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, "Hükümetimizin görüşlerini oluşturanlar ve açıklayanlar bellidir. Bunların dışındaki beyanlar; sadece beyan sahibini bağlar" ifadelerini kullandı.

Salı günü Rize'de parti il yöneticilerine seslenen Erdoğan ise, "Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devletimiz yoktur. Kim ne derse desin hikaye!" ifadelerini kullandı.

3. MUHALEFET NASIL TEPKİ GÖSTERDİ?

Muhalefet liderleri ve parti temsilcileri, yaptıkları açıklamalarla Oğan'ın 'yeni devlet' söylemini sertçe eleştirdi. Bunun üzerine AKP, partileri aleyhine bir kampanya başlatıldığını söyledi.

CHP'li milletvekilleri, il savcılıklarına dilekçe vererek Ayhan Oğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Oğan, 'Anayasayı ihlal', 'vatana ihanet', 'devleti bölmek' ve 'halkı kin ve nefrete teşvik etmek' gibi suçlamalarla karşı karşıya.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "densiz" ve "ahlaksız" olarak nitelediği Ayhan Oğan'ın bu beyanlarına AKP'nin "cesaret verdiğini" savundu.

Salı günü Ankara'da CHP'li belediye başkanlarıyla buluşan Kılıçdaroğlu "Cumhuriyetten intikam almak istiyorlar. Atatürk'ten intikam almak istiyorlar" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Densiz bir kişi, ahlaksız bir kişi, tarihine saygı duymayan bir kişi. Kabahat onda değil, ona söyletende. Partisinin genel başkanı bir konuşsun bakalım, ne diyor? Kendi tarihine ihanet eden bir kişi düşünün ve ihanet eden kişinin hala korunduğunu düşünün. "

Grup Başkanvekilimiz @eczozgurozel, AKP’li Ayhan Ogan’ın “yeni devlet kuruyoruz” açıklamasına sert tepki gösterdi, savcıları göreve çağırdı. pic.twitter.com/VHYyV0KNlN

— CHP

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
AKP kendini aklamak istiyorsa bu adam hakkında suç duyurusunda bulunur ve parti disiplin kuruluna vererek partiden ihraç eder. Ama bu zihniyet zaten onların zihniyeti olduğu için bunu asla yapamazlar
Akp tepki alınca yalanlar.Hep öyle yaptı.Bu kişi hala parti üyesi ise akp zihniyeti bu adamın dediği gibidir.
fetocu tahta kafayı içeri neden atmıyorsunuz şimdi chp li olsaydı fetodan içerdeydi adamın fetoyla boy boy fotoları var atın içeri çok samimiyseniz
Bir sondajlama yapıldı yansiyon ölçüldü,toplumun kararlı tutum ve davranışı çok önemli, ilk izlenimler henüz ülke kamu oyu rejimi değişikliğine hazır değil,bu görüldü ancak halkın buna razı olacağına inanmıyorum, akp çevrelerinin bu heveslerinden vazgeçmeleri gerekir 2019 da c.başkanı erdoğan olsa dahi mecliste çoğunluğu asla olamayacak,yani akp.nin 1 seçimlik ömrü ya var ya yok.Bu meseleleri bir daha gündeme getiremeyecekler.
AKEPENİN HER ZAMANKİ TAKTİĞİ .DÜŞÜK ELEMANI KONUŞTURUP NABIZ YOKLUYORLAR .
FETODUR FETOOOO
SAYIN RTE BU ŞASİYETİN YAPTIGI AÇIKLAMA, HALKTA BÖLÜCÜLÜK HALKTA KİN VE NEFRET DUYGUKLARININ OLUŞMASINA SEBEBİYET VERMEZMİ??..BU ŞAHSİYET HAKINDA YASAL İŞLEM GEREKMEZMİ??
@byciddi Ülkede adaletin geldiği nokta bir suçu cumhurbaşkanına şikayet ediyorsun. Akp limisin bilmiyorum ama eğer akp li isen kendi ağzın ile itiraf ediyorsun ülkede adaletin kalmadığını. Siyasi bir olayda Cumhurbaşkanı onay vermeden bir tane savcı suç duyurusunda bulunamıyor.
bu adamı neden tutuklamıyorlar...söyledikleri devleti bölmeye yönelik sözler....
hala anlamadınız mı? feto kendisine göre yeni devlet kurmak istedi ama akp izin vermedi çünkü akp kendi devletini kurma planı var..
zengin partisi akp
Her zaman ki AKP bu kaçıncı nabza göre şerbet yoklama çektiler baktılar 2-3 gün sonra kendileri de yalandan tepki gösterdiler geçmiş 15 yılda hep böyle yapmadılar mı kaldı ki madem tepki gösteriyorlar Devlet Güvenlik Mahkemesi Baş Savcısı şahsı AKP istemeli yada Cumhuriyet savcıları çağırmalı nedir derdin vatandaş demeli terörle mücadele almalı sayi kim bu adam ne eğitimi var nerede yazar kariyeri nedir AKP temsilen her gün Tv ekranında parti yetkilileri o zaman ihraç etmeli partiyle ilgisi yoksa ve partiyi bağlamıyorsa ne bileyim ilgili birisi bu adamı susdursun Ne Mutlu Türküm Diyene
Maalesef son zamanlardaki gibi bu konudada ak parti sınıfta kaldı..bir ak partili olarak bu tip adamları içimizde barındırmamamız lazım..bu adamın istediği şeriat ise gitsin suudi arabistana bu ülke demokratik,sosyal,muafazakar,milliyetci,bölücü olmadıktan sonra her fikre saygı duyan ve konuşabilen bir türkiye sevdalısı bireyler yetiştirmek için ulu önder atatürkün kurdugu düzeni savunan insanların ülkesi TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİDİR..cokmu istiyorsun farklı yönetim şeklini s... git nereye gidiyorsan..partiyi ve bulundugun mevkiyi zora sokma..kovulmadan tüm ak parti organlarından istifa et..
Bu zatın sizi bağlamaması için partinizle irtibatı olmaması lazım.Görelim tavrınız nedir.
Yahu! -Böyle yeni bir devlet kuruyoruz gibi konuşanlara, -Gerekirse Anıtkabiri yıkarız diyenler, -Atatürkün heykelini ''Put'', saygı duruşunda bulunanlara ''Put perest'' diyenlere, -Yıllardır Fetoşa methiyeler düzenlere, -80/90 Yıllık zulüm bitiyor diyenlere, -Devre arası bitti diyenlere, -Bütün konuşmalarda, mitinglerde, açılışlarda sürekli ''dini terminoloji'' kullanarak bakın biz dindar kişileriz imajı verenlere, -Eğitimde, KPSD'de sınav sorularının peşkeş çekilmesine, -Eğtimden Atatürk ilke ve inkilaplarının kaldırılıp yerine ''Cihat'' öğretisi koyanlara, Yüzlerce örneğe ''NE'' diyecekler
fetö ve akp cumhuriyet rejimini yıkacakken, akp bu işi tek başına yapmaya taliğ olmuş olabilir, bu kişide halkı yemlemek için kullanılıyor olabilir, tepkiler gelince herzamanki gibi yan çizen akp hükumeti, ilgi hain zaata karşı hiçbirşeyde yapmıyor. peki bu hain kişi yasal suç işlemedimi, evet işledi, peki savcılarımız hakimlerimiz ne yaptı/yapıyor bilinmiyor, demokrasi, cumhuriyet rejimi ince ince çalışılarak eritiliyor, din istismarı tabanlı, laik düzen düşmanlarını hep birlikte izliyoruz
SİZ BU ADAMLA BU KONUYU TARTIŞIYORSUNUZ YA BAŞKA NE DİYELİM YAHU BE ADAM SENÖNCE ŞU SAKALINDAN KURTUL ÇOK BERBAT GÖRÜNÜYOR BEN SENİ BU KILIKLA BİR YERE KOYAMADIM
SAHİBİNİN AĞZINDA PİYASA YOKLAMASI YAPIYORLAR TEPKİLERE GÖRE DÜZEN ALIP İSTEDİKLERİNİ YAPACAKLAR AK MALLARIMIZ SAYESİNDE
bunların tipi de bozuk oluyor, beyninde ,ruhunda
Diğer Haberler