AB ile Türkiye arasında tarihi vize anlaşması

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye bugün Türk vatandaşlarına ‘Vize Muafiyeti’ sürecini resmen başlattılar.

AB ile Türkiye arasında tarihi vize anlaşması

AB’yi oluşturan ülkelerin Brüksel’deki Daimi Temsilcileri’nin (COREPER), dün vize muafiyeti konusunda AB Komisyonu’nu ‘yetkilendirmesi’ üzerine, Türkiye bugün Brüksel’deki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel aracılığıyla bu süreci başlatan ‘Geri Kabul Anlaşması’nı (GKA) paraflamayı kabul etti.

Dün AB Büyükelçileri tarafından alınan karar, bugün Lüksemburg'da toplanan AB İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri Konseyi'nin de (EPSCO) onayından geçti ve vize muafiyeti müzakereleri için AB Komisyonu Türkiye ile müzakereleri resmi olarak yapmak için görevlendirildi. Bu yetkilendirme kararının ardından da Brüksel’de Geri Kabul Anlaşması metni karşılıklı olarak paraflandı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK
*AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Temsilcisi Cecilia Malmström, Türkiye ile ‘Vize Muafiyeti’ sürecini yürütmek için görevlendirilecek.

*Malström, Haziran sonunda Türkiye’yi ziyaret edecek ve vize serbestisi sürecinin başladığı resmen ilan edilecek.

*Ekim veya kasım ayında AB Türkiye’ye ‘vize muafiyeti eylem planı”nı sunacak. Türkiye bu eylem planını ‘uygun bulması’ halinde, GKA’yı imzalayacak ve böylelikle “Vize Muafiyeti Eylem Planı” uygulamaya geçirilecek.

*Eylem planının uygulamaya geçilmesiyle birlikte Türkiye, TBMM aracılığıyla GKA’yı onaylayacak.

EYLEM PLANI
Bu süreçte Türkiye, belge güvenliğinden sınır yönetimine ve göçmen politikasına kadar birçok alanda yeni reformlar gerçekleştirecek.

Türkiye’ye sunulacak olan Eylem Planı içinde şu unsurların yer alması bekleniyor:

*Türk vatandaşlarının elindeki pasaportların tamamının biometrik pasaport olması,

*Türkiye’nin AB Sınır Koruma Ajansı Frontex ile işbirliğini daha da geliştirmesi,

*Geri Kabul Anlaşması ile ilgili AB üyesi ülkelerle ikili anlaşmaların imzalanması. Örneğin Yunanistan ile GKA imzalanması,

*Europol ile işbirliğinin geliştirilmesi

*AB’nin göç politikasına uyum sağlanması

*Türkiye’nin vize politikasını AB’nin vize politikasıyla uyumlaştırması.

Bu uygulamanın 2.5-3 yıl sürmesi bekleniyor. Bu süreç içinde Türk vatandaşlarına ‘Vize Kolaylığı’ uygulanacak. Bu süreç sonunda ise ‘Vize Muafiyeti’ başlayacak ve böylelikle 1980’li yılların başında Türk vatandaşlarına AB ülkeleri tarafından başlatılan vize uygulaması sonlandırılacak.

VİZE KOLAYLIĞI
Üç yıl boyunca uygulanacak olan ‘Vize Kolaylığı’ ise, çeşitli meslek gruplarına 2 yıldan 5 yıla kadar uzun süreli vizelerin verilmesi uygulaması getiriyor. Ayrıca, emekliler, 12 yaş altı kişiler ve öğrencilerden vize ücreti alınmayacak. Vize ücretleri 65 eurodan 35 euroya düşecek. Vize başvuruları en geç 15 günde sonuçlanacak, başvuruya ret cevabı verilmesi halinde bunun gerekçesi açıklanacak ve başvuru yapana dava açma hakkı getirilecek.

RUMLAR BASTIRDI, ‘TÜM AB ÜLKELERİ’ İFADESİ GİRDİ

Akşam saatlerinde yayımlanan ‘Geri Kabul Anlaşması’nda, Güney Kıbrıs’ın ısrarlarıyla ‘AB ve tüm AB ülkeleriyle İçişleri ve Adalet konularında işbirliği yapılması’ yönünde ifadeler yer aldı. Rumların ısrarıyla ‘Tüm AB ülkeleri’ ifadesi, metinde bir kaç yerde vurgulandı.

Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Selim Yenel’in paraf ettiği metin şöyle:

“AB Komisyonu tarafından Türkiye ile AB arasındaki geri kabul anlaşmasının imzalanmasına paralel olarak, kademeli ve uzun vadeli perspektifte vize muafiyeti yönünde adımlar atılmalıdır. Bu işbirliğinin, performans bazlı yaklaşım üzerine kurulması, konunun Türkiye tarafından AB ve üye devletlere etkili ve tutarlı bir şekilde uygulanmasına bağlı bir 'Eylem Planı' temelinde ilerlemesi sağlanmalıdır.

Özellikle uluslararası yükümlülükler gözetilmeli, geri kabul anlaşmasının tüm üye devletler ve tüm üye devletlerin adalet ve içişleri konularında, sınır ve göç akımları bahis olduğunda etkin ve tam olarak işbirliği sağlanmalıdır. Özellikle vize konusunda AB müktesebatı ile daha fazla uyuma ve yasal mevzuatın uygulanması konusuna öncelik verilmelidir".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
BU İŞİN İÇİNDEN PİS KOKULAR GELİYOR NE AKP.LİLERE NE DE AB. ÜUESİ ÜLKELER GÜVENİLMEZ. YENİ BİR İHAN ET ORTAYA KONUYOR.
egemen bağış,baya bi mücadele verdi bu konuda,nihayet sonucunu da aldı.vay be,tuttuğunu koparan biriymiş,helal olsun...
düne kadar yüzümüze bakmıyorlarda ekonomin güçlendimi gel oraya gidipte bakan ülkeleri mı kurtaracağız
ekonomimi güçlendi ya devlete ait helaları bile sattılar o kadar parayı ne yapacaklar hadi trilyon götürmeye alışıklar yarısını götürse gerisi.....
taraflari kutlar hayirli olmasini temenni ederim. túrkiye yi en kisa súre icinde ab úyesi yapin basarilar....!
cebimdeki parayla yurt içinde herhangi bi yere gitmek için kırk takla atıyorum ben.bu anlaşma kimleri kapsıyorki..
taraflari kutlar túrkiyenin en kisa súre icinde ab úyesi yapilmasinin őnú derhal acilarak túrkiye ab úyesi yapin..! basarilar dilerim..
isin ozunu sudur. yakinda kibris rum kesimi ab donem baskani olacak. lakin turkiye rum kesimini tanimamakta. eger ab donem baskanligi rumlara geldiginde tr rumlari tanimazsa, bu ab yi zor durumda birakir. bunun onune gecmek icin ic plan hazirlayip vize muhafiyeti gibi bir sey attilar ortaya, ki bunun sayesinde rum tarafi donem baskani olunca, tr rumlari tanisin, limanlarini acsin ve bu kriz baslamadan son bulsun. ki biz turk halki olarak "yaa napiyorsun sen neden actin deme hakkimiz olmasin". sonrasin da nasilsa bir hikaye bulup yine sallantiya alirlar olayi ;) yani bos laf bunlar halkim inanm
başlasada şu ülke biraz boşalsa heryerde kalabalık
batan ülkelere nakit aktarın diye vize kaldırıyolar
kimi zengin edecez yunanistanı mı portekizimi ispanyayı mı??
Vize kalksa ne kalkmasa ne yazar? yurt dışına giden zaten parası var da gidiyor. gidemeyenin ya parası yok ya da sicili bozuk. Bu kadar mesele var iken kim takar vize olmuş olmamış. Sonra da neden avrupaya göç çoğaldı diye bir takım engeller koyacaklar. öyle düşündüğümüz gibi elimizi kolumuzu sallayarak giremeyeceğiz AB ülkelerine.
beyler siz mehmet ali birand'ın yapmış olduğu 28 şubat belgeselini izleyin o zamana göre şimdiki Türkiye'nin cennet olduğunu göreceksiniz. zaman değişmiş ama biz farketmiyoruz. Şuana kadar Akp ye oy vermedim ama bu büyük farkı görmemek elde değil. Yiğidi vur öldür ama hakkını yeme.
doğru söylüyorsun. terör artmış, dış borç artmış, tecavüz-cinayet artmış, çarpık yapılaşma artmış,.... :) sen ver oyunu AKP'ye kesin. Bak ne güzel herşey arttırmış AKP
helalolsun
Geri kabul anlaşmasıyla bizi defo olark kulancakalr AB ye gelen yabancılar Türkiye den geliyor deyip bize göndrecekler türkiye imzlarsa Türkiye için çok büyük kayıp olur
Hahhahaaa..ben buna gülerim..Elin Olu..bakalım Neler istiyor..Bu Olay İçin..Verdiklerimiz Osmanlının Kapıtülasyonları yetmedi galiba..bir parmak bal oda lafla çalıp bakalım.. NELER İSTİYORLAR...:)))) ( iŞGAL HAREKATI NE ZAMAN GELİYOR..Yaklaştı Gibi..)
Bunlar hep tanımadığımız güney kıbrıs için hazırlık. malum dönem başkanlığını onlar devralacak. bizde rum kesimini tanımadığımızdan, rumlarla diyaloğa girmemiz için hazırlık bunlar. Ama yemezler. batan bir avrupaya niye girmeye çalışak ki.
bir an önce başlasada gidip avrupa da insan ca yaşasak
Yeşil pasaportada vize uygulanacakmı acaba?
Yeşil pasaporta şuandada vize gerekmiyo.
Bu anlaşmayı Türkiye kabul ederse çok büyük yanlış yapmış olur, Taviz vermiş olur. Vize kalkacaksa şartsız olarak tam kalkmalı. ne demek 2,5-3 yıl deneme süresi. ondan sonrada saçma sapan bahaneler ile tek taraflı anlaşmayı iptal ederler. AB üyeliğini 50 yıldır sürüncemede yaptıkları gibi çeşitli bahaneler uydururlar. AB ülkelerine hiç güvenilmez, bunu artık bilmemiz gerekir.
ARKADAŞLAR HAYALÜRÜNÜ BUNLAR 75 MİLYON NUFUS GÜÇSÜZ EKONOMİ VE SAYIN BAŞBAKANIN DEDİGİ GİBİ PKK HARİÇ 40 AYRI MİLLETİN OLDUGU PATLAMAYA HAZIR ÜLKEYİ NE VİZE NE AB YE ALIRLAR,,BATIK AVRUPA DİYEN ARKADAŞLAR AVRUPADA YAŞAMADAN EKONOMİK GÜCÜNÜ ÜRETİMİNİ BİLMEDEN ATIYORSUNUZ 5 MİLYON BİZİM İNSANIMIZ VAR ENAZ 30 MİLYON 220 ÜLKENİN İNSANI VAR ORDA ÇALIŞAN BİZİM YALAKA BASININ YAZILARININ YÜZDE 90 IYALAN
Güçsüz ekonami öylemi yazılanlardan ne kadar bi haber olduğun belli bi araştır bakalım ekonami yönünden kaçıncı sıradaymış TÜRKİYE
iyi kiliseler bayağı çoğalır bu kadar kilise açmaya bu kadar papaz eteği öpmeye normal bunlar....
ne alakası var ya!!! zaten Türkiye-AET arasında yapılmış olan Ankara Antlaşması ve Katman protokolü var açın bakın 1961 ve 1970-1971 tıllarında yapıldı. ve o zamandan vizesiz geçiş hakkı Türklerin vardır. Tek yapılması gereken şu anda vize almadan hava alanına gidip biletinizi almaktır. Eğer sizi vizeniz yok diye almaz iseler o zaman ABAD'a açın davanızı tüm zararlarınızı karşılamak zorundalar. Bununla ilgili çok sayıda örnek davada mevcuttur ve hepside Türkler lehine kazanılmışır. Bu mevcut hukuki durumdan kaçmak için şimdi vize kolaylığı antlaşmaları yapıyolar yapıyolar hakkımızdır zaten.
KERIZLEMEYE ADAM ARIYORLAR
Bu muafiyet uygylanırsa yarı AB üyesi gibi birşey oluyor sanırım
ab lilere göre türkler potansiyel teröristtir asla vize kalkmaz boşa umutlanmayın
3 senede böyle oyalayacaklar türkiyeyi, sonrada kabul edilmeyecek malum 50 senedir avrupa birliğine alacaz diye oyaladılar.
çok lazımdı vizelerin kalkması tek sorunumuz buydu maksat vize kaldırmak değil rumlarla yunanistanla ve k.kıbrıs rum kesimini tanımak için bize diretme yapılması için ellerinde koz olacak İNŞALLAH olmaz ellerinde patlar bu oyunları
vize almak içöin gerken tüm yükümlülüklerden kurtuluyoruz en sonunda adamınn tapularına senetlerine çeklerine herşeye bakıyolar ve belgeler çok tuzlu oluyor noterden alınan o ülkenin dilindeki muafakatname bile 200 tl gerisinin siz düşünün ve belgeri ancak 1haftada tamamlarsınız
İnşallah bu gka ları imzalarken ing. fransa abd gibi ülkelere bazı şeyleri feda etmeyiz bir zamanlar gizli anlaşmalarla yeraltı kaynaklarımızın işleme hakkını verdiğimiz gibi aynı hatayı tekrar yapmayız güzel ülkemizi satmayız. Zaten bıraksak 50 yıla adamların yas ortalaması 70 olacak sonra kendileri kapıya gelecek bzm gibi genç yas ortalaması olan gelişmişliği bzm duzeyimizde olan baska ülke yok ama illa biz ugrasıp feda edeceğiz bazı şeyleri kısmet artık
siyasette hiçbir şey karşılıksız değildir.bakın,sadece almanyanın elini taşın altına koyduğu bir kurtarma çabaları içindeki AB içinde türkiyenin rolü sizce ne olur?almanyadan farksız oluruz!biz çalışır didiniriz ama rahatına düşkün avrupalı yatar para kazanır yine...yakında kıbrıs rum kesimi Ab başkanlığını alacak.dün kıbrısın Ab başkanlığında müzakereleri askıya alırız diyenler bu vize olağıyla yelkenleri indirecekler.
bravo ıyı takip aynen ,rum kesımı başkan olunca nolcak görücez
HİÇDE GEREGİ YOK KENDİLERİNE BATIRACAK GEMİ ARIYORLAR
ekonomisi batan bir avrupanın vizesiz olmasının bize ne faydası var???
AB nin amaci iclerindeki yabancilari bir an once temizlemek.Adamlar kendi halkina is veremiyorki nerdeyse her sektorde yabancilar calisiyor. Haliyle masa olarakta Turkiye`yi kullaniyorlar zaten bizim bu avrupa hayranligimiz bizi bu hale getirdi.Turkiyemiz cennet
Tarihi anlaşma derken ?
hiçte heyacanlanmadım
(hiç bir gavur ve bankacı sırtına çıkmayacagı eşege bırakın yem vermek selam bile vermez)YILLARDIR BİZİ İÇERİLERİNE ALMAYAN BU DEVLETLER NASIL OLDUDA NİYE OLDUDA AMAÇ VE HEDEFLERİ NEDE TÜRKİYE İLE VİZE ANLAŞMASI YAPTILAR.AMAÇLARDAN BİRİDE AB GÖÇ POLİTİKALARI İMİŞ
Bitik avrupa ülkemize kapıları açtı sonunda, tabiki parası ve gelir düzeyi iyi olanlara, sosyetenin çılgınları avrupa ekonomisine destek verirse belki ab nin ekonomisi düzelir!!!!
ilginç yorumlar gördüm.vize muafiyeti bir kolaylık değil bir tuzak.kıbrıs rum kesimi şimdi ab dönem başkanı olacak.biz de bu dönemde ab ile tüm ilişkilerimizi askıya alacaz dedik ya bu o.yani böylelikle türkiye hem kıbrısı resmen tanıyacak hemde onlarla ticari antlaşma imzalayacak.böylelikle tüm kıbrısı rum devleti olarak tanıyacak.yani kıbrısı iki kişi rahat ab ye gidecek diye satacaz.aslında tuzak değil zaten bilinen bir şeydi.bizim hükümet bunu istiyordu yol arıyordu.yol bulundu
Diğer Haberler