AB Komisyon Başkanı Juncker'dan Türkiye suçlaması

Türkiye'yi yıllardır oyalayan Avrupa Birliği'nden ilginç bir açıklama... Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, “Türkiye'nin AB üyeliği başarısızlığı" dedi.

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin istememesinden değil, Türkiye'nin isteksizliğinden gerçekleşmeyebileceğini belirtti.

Juncker, Türkiye'de idamın yeniden getirilmesinin ise, AB açısından kırmızı çizgi olduğunu, bunun üyelik görüşmelerinin sonu olacağını söyledi. Haftalık Bild am Sonntag gazetesine konuşan Juncker, toplantı krizi, tutuklu gazeteciler, Avrupa'daki Türkler, Geri Kabul anlaşması ve Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

NAZİ KIYASLAMASI YAŞANANLARI ÖNEMSİZMİŞ GİBİ GÖSTERİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa ülkelerine dönük Nazi kıyaslamalarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirten Jucker, "AB'ye girmek isteyen bir ülkenin Cumhurbaşkanın, Nazi zulmüne uğrayanları suçlaması kabul edilemez. Erdoğan'ın sözleri Nasyonal Sosyalistler ve faşistlerin yaptıklarını önemsiz gibi gösteriyor” diye konuştu. Juncker, Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan toplantı krizi esnasında Hollanda'nın giriş yasağı koymasını ise,” Bu tepki doğruydu” diye değerlendirdi.

AB GİRİŞ YASAKLARI GEREKİYOR MU?

Jucker, AB çapında giriş yasakları gerekip gerekmediği yönündeki bir soruya, "AB kendi sorumluluk alanıyla kendisini sınırlamalı. Bunun dışındaki konular üye ülkelerin sorumluluk alanına girer. Her ülke Türk siyasilerin seçim çalışması yapmasına kendisi karar vermeli” dedi.Üyeliğin dondurulması tartışması sahte bir tartışma AB Komisyon Başkanı Juncker, "Türkiye ile üyelik ilişkilerinin durdurulması ya da dondurulması gerekir mi?” sorusuna şu karşılığı verdi: "Bu sahte bir tartışma. Şu anda zaten olmayan bir görüşmenin durdurulmasının bir anamı yok. Ancak şu bir gerçek; Türk hükumetinin getirmeye çalıştığı anayasa değişikliğindeki retorik, Avrupa konserine tiz bir ses etkisi yapıyor. Ben armoni tutkunu birisi olduğum için, böyle tiz dil vuruşlarını sevmiyorum. Türkiye'nin üyeliği AB ülkelerinin istememesinden değil, Türklerin AB standartlarını getirme konusundaki isteksizliğinden gerçekleşmeyebilir.

”İDAM GELİRSE, ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ BİTER"

Jean-Claude Juncker, "AB'nin kırmızı çizgisi nedir?” sorusuna ise,”Türkiye'de idam cezası yeniden yürürlüğe girecek olursa, üyelik görüşmeleri de son bulur” diyerek idamın getirilmesinin kırmızı çizgi olduğunu söyledi.AB şantaja açık değil Türkiye ile yapılan geri kabul anlaşmasının Avrupa'yı şantaja açık hale getirdiği yönündeki eleştirileri reddeden Juncker, "AB, şantaja açık değil. Türkiye bu anlaşmayı iptal etmeyecektir, Erdoğan birçok kez tehdit etmiş olsa da. Ben bu tehditlerle büyüdüm” şeklinde konuştu. Vrupa'da yaşayan milyonlarca Türk ile hiçbir sorunlarının olmadığını da kaydeden Juncker, Türklerin AB'ye uyum sağladığını ve yaşadıkları ülkelerin ekonomilerine önemli katkı sunduklarını da söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
iyide şimdi eğri oturalım doğru konuşalım adamların kriterleri var o kriterleri biz yapacağız diye söz verdik ama verdiğimiz sözleri yerine çeşitli bahanelerle yerine getirmedi,getiremedik şimdi adamlarada konuşma hakkı doğuyor tabi sen yapsaydın o sözleri bak konuşabiliyorlarmıydı.özellikle akp döneminde tamamen durdu.
müslümanlar bir millet kâfirler bir millet. Türk İslam devletleri gercek anlamda birleşmeli .. tek çözüm budur.
almazlarr boşuna uğraşmayın adamların asırlardır kuyruk acısı var tarihten:))
idamda gelecek artık haini tecavüzcüyü teröristi beslemeyecez Sizde batıp gideceksiniz
idam gelirse terör biter, bu da onların desteklediği terörün işine gelmez.
Düşünün işsizlik sıfır....!!! Eğitim düzeyi çok yüksek..!!! Hukuk tarafsız..!!! Türkiye bilim ve teknoloji ihraç eden bir ülke...!! Avrupa ankaradan randevu almak için biribiriyle yarışır...!! İlk başta kendimizi bir sorgulasak ve kendi ayaklarımızla ileri gitsek bir mesele kalmaz.. !!!
Türk milleti artık yaşananları görün, yıllarca soysuz Avrupa bizi kapısında süründürdü ,şimdi onların kontrolünden çıkıyoruz diye bize düşman oldular gelin oyumuz Evet'te olsa hayır'da olsa şu Avrupa soysuzuna gereken tavrı gösterelim içimizde tartışalım ama dış hainlere karşı bir olalım iri olalım diri olalım.
Zaten gerçek demokrasi ve hukukun tartışıldığı bir ülkede,ilaveten birde idam olursa,,,yönetenler bunu silah olarak kulanacak ve siyasi cinayetlerin yolunu açacak ve kimse korkudan ağzını açamıyacaktır..!!
İt iti ısırmaz, teröre yıllarca destek verenler sonrada hakli yere söylenen nazi benzetmesini bize maal et. Ya şu ab üyeliği için ortaya referandumu getirin bakalım sonuç neolacak. abyi isteyenler chpkk nin kıc yalama sevdalıları dur.
Birliğinize girmek isteyen kim. Şerefsiz terör destekçileri.
1960 almanyanın nufusu 74 milyon bugün 80 milyon avrupanın en büyük ülkesi bir gram ilerlemiyor 60 senede artan 6 milyon nufusta türk vatandaşları 1960 türkiyenin nufusu 27 milyon bugün 80 milyon 60 senede 50 milyon büyümüş bir türkiye var avrupa bunu hazmedemiyor 2050 de 200 milyonluk bir türkiyeyle kimse ugraşamaz kanuni sultan süleyman döneminde yunan türk arap bütün osmanlının nufusu 40 milyon bugün sadece türkiye 80 milyon..
1960 almanyanın nufusu 74 milyon bugün 80 milyon avrupanın en büyük ülkesi bir gram ilerlemiyor 60 senede artan 6 milyon nufusta türk vatandaşları 1960 türkiyenin nufusu 27 milyon bugün 80 milyon 60 senede 50 milyon büyümüş bir türkiye var avrupa bunu hazmedemiyor 2050 de 200 milyonluk bir türkiyeyle kimse ugraşamaz kanuni sultan süleyman döneminde yunan türk arap bütün osmanlının nufusu 40 milyon bugün sadece türkiye 80 milyon
İDAM HEMEN YARIN GELMELİ İÇERDE DIŞARDA NE KAAR HAIN VARSA ANINDA IDAM EDILMELİ
Maşallah bu Türkiye neymiş hangi gevur kamerayı görse ağzında Türkiye var ... Biz bitti demeden hicbirsey bitmez
DANIŞIKLI DÖĞÜŞ REFARANDUM İÇİN VER DESTEK GAZINI VER!!! NE BİTMEZ BİT YALANLAR MANZUMESİ!!!!
Sizin Türkiye'ye bakış açınız hiç değişmedi ki! 1960 yılından beri avutuyorsunuz.Arada sırada bir parmak bal.Hop ardından kepçeyle Türk ekonomisini yutmaca.Ama suç sizde de değil.O yıldan beri Türk milletini Avrupa ile uyutanlarda.Avrupa,ne sırtında 400 yıl at koşturmuş Osmanlı'yı unutur,ne de yıktıkları Osmanlı'nın yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti karşısında diz çökmelerini.
SİZE UŞAKLIK VE KÖLELİK ETMEYEN HER KES SUÇLU SİZE HİZMET VE UŞAKLIK EDEN TERÖR VE ÜLKE İÇİNDE BULDUĞUNUZ KAPI KULLARINIZ SİZLE UŞAKLIK YAPTILATI SÜRECE İYİ ;İnsanların en fenası; birine ayrı diğerine de ayrı görünen iki yüzlü insanlardır. • Gül bahçesindeki güzel kokuları alamıyorsan; kusuru bahçede değil, gönlünde ve burnunda ara
Diğer Haberler