AB Komisyonu Başkanı: Gazeteciler hapiste olduğu sürece Türkiye ile ilişkiler gelişmez

Birliğin yeni dönem başkanı Bulgaristan'ı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine değindi. Juncker, "Gazeteciler Türk hapishanelerinde olduğu müddetçe bir gelişme olacağını düşünmüyorum" dedi.

AB Komisyonu Başkanı: Gazeteciler hapiste olduğu sürece Türkiye ile ilişkiler gelişmez

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, gazeteciler hapiste olduğu müddetçe Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin gelişemeyeceğini söyledi.

AB'nin yeni dönem başkanı Bulgaristan'ı ziyaret eden Juncker, "Gazeteciler Türk hapishanelerinde olduğu müddetçe bir gelişme olacağını düşünmüyorum" dedi.

Juncker bu açıklamayı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.

Borisov ise Türkiye ile yapılan göçmen anlaşmasının önemli olduğunu vurguladı.

"TÜRK HÜKÜMETİ GAZETECİLERE KARŞI TAVRINI GÖZDEN GEÇİRMELİ"

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ise AB dönem başkanlığını Türkiye ile birliğin ilişkilerinin geliştirilmesi için kullanmak istediklerini söyledi.

Zaharieva, "Türkiye'nin Avrupa ile mülteciler, terörizm, ekonomi ve enerji gibi birçok alanda önemli bir partner olduğuna inanıyoruz. Onlarla ilişkimizi sorunları saklamadan geliştirmeye çalışmalıyız" dedi ve ekledi:

"Türkiye'nin AB'ye üye olması gerçekçi olsun olmasın, onlarla nasıl bir ilişkimiz olması gerektiğini dürüst bir şekilde konuşmalıyız."

Bulgar bakan bununla birlikte Avrupa'nın Türkiye'den hukukun üstünlüğüne ve medya bağımsızlığına uymasını beklediğini vurgulayarak, "Türk hükümetinin gazetecilere karşı tavrını gözden geçireceğini gerçekten umuyorum. Bu gelecekteki ilişkilerimizi daha çok kolaylaştıracaktır" diye konuştu.

EPA Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Borisov

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutukluluklarıyla ilgili 'hak ihlali yaşandığına' hükmettiği Mehmet Altan ve Şahin Alpay için avukatları tarafından yapılan tahliye talepleri reddedilmişti.

Mahkemeler kararlaraına gerekçe olarak, AYM'nin kararının henüz Resmi Gazete'de yayımlanmamasını göstermişti.

Son olarak Başbakan Binali Yıldırım, AYM'nin kararını eleştirmiş, "Mahkemelerimizi alıp hırpalamak, onları keselemek, itibarını azaltmak doğru bir şey değildir. Türkiye'de hak arama yolları açıktır" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
sanki gazetecileri salıversek ertesi gün bizi alacaklar hepsi hikaye hepsi kandırmaca biz bildiğimiz yoldan gidelim reis
duyanda tek şartları buymuş gibi mazeret sunmuş akılsız. almazsanız almayın. bunu dert edecek bir millet değiliz...
COKTA TINDI
inşallah almazsınız bu kokuşmuş topluluğunuza.
Adalet adalet adalet...
Demokrasinin olmazsa olmaz şartı medya özgürlüğüdür.. Halkın haber alma hürriyetinin teminat altına alınmasıdır.. Bunun en somut göstergesi de özgür medyadan geçer..
Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu, halkın haber alma hürriyetinin teminat altına alınmasıdır.. Bunun en somut göstergesi de özgür medyadan geçer.
ab bence hayal kuruyor birazda.Türk halkı birliğe girmek konusunda hiçte ısrarcı değil.hatta bir refarandumda kesinlikle girmeyelim çıkacağına eminim.
adam haklı
Yok ya! Bizim reis Fransız medyasına "Avrupa'nın en demokratik ülkesi Türkiye" demişti.. Hahaha.. Gavurlar(!) nerelerinden çıkarıyor gazeteci hapislerini.. Mesela, Ahmet Şık şu anda Bodrum'da piposunu tüttürmüyor muydu? :)
onlarda herşeyi haber yapmasın,haberler saraya gitsin,onaylanırsa basıldsın,hukuk devleti böyle olur,koskoca saray orda boşunamı yapıldı
basın özgürlüğü adı altında kime hizmet ettikleri belli hain haindir bunun gazetecisi bilmem neyi olmaz hainin cezasıda bellidir aslında
Gazeteci değil adamlarımız diyecekti sanırım dili sürçmüş
Basın demek her aklına gelenı yazan demek değildir,sorumluluğu iliklerine kadar hissedeceksin,TC du bu gune kadar böyle bir sorumluluk yoktu,hizaya geldielr vede gelecekelr,basın özgürlüğü diye kraldan daha fazla kralcılık yok vede olmamalı
bizi almamınız için bu gazateciler tutuklu diye bahane uyduruyorlarsa aman salmayın o gazatecileri sakın bak
Onlar gazeteci değil casus.
türkiye 82 ihtilalinin daha beterini yaşıyor. adam haklı..
niye ki gazeteciler insan değil mi? her özgür insan gibi suç işlemiş ise cezasını da her kez gibi çeker.
Hapistekiler gazeteci değil.hain ve darbeciler.Ne yani gazeteci olunca vatana ihanet CAİZ mi oluyor.AB hainleri siz besliyorsunuz.Onlar hain ve içeride olacaklar.Çünkü asla gazeteci olmadılar.
gazeteci adıyla teröristleri serbest bırakın yoksa ülkenizi karıştıramıyoruz diyorlar
hastir almıycaksınız zaten uyduruklar bi sebep kalmayınca bu sefer türksünüz diyip yıne almıycaksınız
ne güzel iş lan bi teröristin yaptığından fazlasını yap hapse girince beni hapse atamassınız çünkü ben basın mensubuyum oldu canım
Genel olarak gazeteciler demiş amma BİLİM İNSANLARI-AKADEMİSYEN-GAZETECİ-EV HANIMI-80-90 YAŞLARINDA Tansiyon,şeker,kalp hastası olan,görme duyusu % 10 olanların hapislere nahak yere tıkıldığı AÇIK CEZAEVİNE DÖNÜŞEN BİR ÜLKE OLDUK AKP VE BAŞKOMUTANI RTE sayesinde. AB Bizden HAK-HUKUK-YASALARA RİAYET-İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNE RİAYET İSTİYOR. MÜSLÜMANIZ DİYOR AKP AMMA HZ MUHAMMED SAV.Efendimizin VEDA HUTBESİNE ,CENAB-I HAK CC'ün EMİRLERİNE-YASAKLARINA UYMUYOR. AKP tam faşist ve kızıl komünist doktrinlere uygun icraat yapıyor.i
Diğer Haberler