ABD, 'tüm bombaların anası' lakaplı silahını kullandı

ABD Hava Kuvvetlerinin, Afganistan’ın Nangahar şehrinde bir DEAŞ-Horosan kompleksine "nükleer olmayan en büyük bomba" olarak bilinen GBU-43 bombası ile hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Bu silah, ABD'nin envanterindeki nükleer olmayan en güçlü bomba. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Adam Stump, GBU-43 bombasının ilk kez sıcak çatışmada kullanıldığını ve MC-130 uçaklarından atıldığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcülerinden Adam Stump, saldırının yerel saatle sabah 7.32’de MC-130 tipi bombardıman uçağıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Stump “Saldırı, Nangahar’ın Archin kasabasında DEAŞ-Horosan grubunun tünel kompleksinde temizlik yapmadan önce ABD ve Afgan Kuvvetlerine yönelik riski en aza indirgemek ve DEAŞ Horosan Militanlarına en fazla zararı vermek için tasarlandı.” dedi.

Saldırı emrinin ABD Afganistan Komutanı John Nicholson tarafından verildiğini ifade eden Stump, söz konusu bombanın ABD envanterindeki en büyük nükleer olmayan bomba olduğunu söyledi.

Strump ayrıca söz konusu saldırının uzun zamandır planlandığını ifade etti.

ABD İLK KEZ ÇATIŞMA ALANINDA KULLANDI

ABD ordusunda MOAP (Massive Ordianance Ariblast Bomb) kısaltması ile de bilinen bombaya “tüm bombaların anası” da deniliyor. ABD'nin söz konusu bombayı ilk kez çatışma alanında kullandığı belirtiliyor.

AA/DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
İNANMIYORUM NE ABDYE NEDE RUSYAYA TEK BİLDİĞİM ŞEY VAR ODA HERŞEYİ PETROL İÇİN YAPTIKLARIDIR VE İNSANLARI BU YÜZDEN EVLERİNDEN CANLARINDAN ETTİKLERİDİR.nokta
Abd nin buyuklugunu yaymayin kardesim dunyaya big great amerika kicina don alsin her dogan bebek sam amcaya 1 milyon dolar borclu doguyor iste boyle bomba denemeleri ile kendine savasicak ulke ariyor coniler sizi:)
BİZİMKİLER BİR TANE TÜFEK YAPAR,HEMEN YANDAŞLAR ÖVÜNÜR..ONLAR BİLMEZ Kİ DÜNYA NERELERE GİDİYOR..ŞAYET BU ÜLKEDE İMAM HATİP AÇMAYA DEVAM EDERSEN SONUMUZ AFGANİSTAN GŞBŞ OLUR..
@erxcanka79 seninkiler g3 le dünyanın en güçlü ordusu biziz diyorlardı ona inandında buna mı inanmıyorsun
@ramazansulun1 o zaman ATATÜRK ruhu vardı,şimdi arap ruhu var..
@erxcanka79 ulan ne ruhu o nasıl bi şey be
Bombalarin babasi rusyada unutmayin you tube milyon tane videosu vara acip izleyin arastirin:)
ABD DENEME YAPIYOR BIZDEKI TAŞERON BOPCULAR SEVINIYOR
Allah belanızı versin deneme tahtası oldu müslüman
@dostmuyuz1972 bir ülkede ilim adamından çok alim varsa, o ülke asla haysiyeti ve şerefiyle yaşayamaz. bu sözümü iyi düsünün iyi kavrayın. suriye , iran, filistin, mısır, türkiye, ırak, afganistan... ilim adamının kimse suratına bakmaz bu ülkelerde. ama alimsen arkana milyonları toplarsın. ve işte sonuç.. böyle deneme tahtası olursun.. hak ettikleri gibi yönetiliyorlar..
CAHALWET KOBRA YILANINA BENZER GÖRÜLDÜGÜ YERDE BAŞI KOPARILMAZSA TEHLİKE DAHADA BÜYÜR YAYILIR
abd nin afganistanda ne işi var ? bir film senaryosu ile girdiler oraya ayrılmak bilmiyorlar.
dilerim emperyalistler ürettikleri silahları masum ortadoğu ülkelerinde denerken afrikada hastalıklarla boğuşan açlıkla pençeleşen insanlara da tepeden bakan emperyalist ülkelerein yöneticileri inşallah birgün bu yaptığınız kötülüklerin içinde boğulup yok olursunuz ve dünyaya barış ve huzur gelir.
@domatesci çok romantiksin. barış ve huzur kendiliğinden gelmez. bir odada çok güçlü bir adam ile çok güçsüz korkak ürkek bir adam olsa. ortaya bir çuval para atsan, en çok parayı hangisi alır? barış için her iki tarafından eşit güçte olması lazım. sen zayıf olduğun sürece barışı sağlayamazsın.
5 ton ağırlığında ve 5km çapında ne varsa yokediyor diye duymuştum dünyanın en kuvvetli bombası
Büyük kapışma yakın .baksanıza canlı kobay ettikleri müslümanların üzerinde silah deniyorlar.
Afkanistan dünya doğal gazın merkezi kadar potansiyeli var, orta doğu petrol, türkiye coğrafi konumu süper fakat gel gör ki Müslümanlar birbirini kesiyor biçiyor ayrışıyor. Emperyalistler götürüyor yazık
büyük şeytan, şeytanlığını gene yapmış umarım yok olursunuz bütün kanın ve göz yaşının arkasında siyonist yahudiler ve evangelist hıristiyanlar ve onların ağa babaları büyük şeytan amerika var bu böyle biline
EVET ÇIKSIN YENİ MODELLERİ TEPEMİZDE GÖRECEĞİZ İNŞALLAH .
bu çakalların bu bombaları kullanacakları başka yer yokmuda bu coğrafyada deniyorlar silahlarını. umarım bu silahların ve bombaların hepsi bir gün kendilerine isabet ederde bütün coğrafya bu gavurlardan temizlenir.
Diğer Haberler