ABD ve Rusya anlaştı! 9 Temmuz'da başlıyor

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin güneybatısında bir ateşkes için anlaşmaya vardığı bildirildi. Hamburg'daki G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ilk kez yüz yüze bir araya geldi. Görüşme öncesindeki fotoğraf çekimi sırasında kısa bir açıklama yapan Trump, Putin ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Associated Press (AP) ajansının verdiği ve adlarının açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD ve Rusya'nın, Hamburg'daki G20 Zirvesi'nde ateşkes konusunda anlaştığı belirtildi.

Haberde, ateşkesin 9 Temmuz'da yerel saatle öğle vakti yürürlüğe gireceği belirtildi.

Anlaşma, ABD'nin Suriye iç savaşının çözümü çabalarında yeni bir seviyeye işaret ettiği ifade ediliyor.

Mayıs ayında Türkiye, Rusya ve İran, Suriye'de "çatışmasızlık bölgeleri" kurulması için protokol imzalamıştı.

TRUMP VE PUTİN İLK KEZ YÜZ YÜZE GÖRÜŞTÜ

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Trump ve Putin ilk kez yüz yüze bir araya geldi.

Görüşme öncesindeki fotoğraf çekimi sırasında kısa bir açıklama yapan Trump, Putin ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu ve bunun kendisi için bir onur olduğunu söyledi.

Putin ile çeşitli konuları tartıştıklarını ve görüşmelerin iyi gittiğini belirten Trump, "Çok çok iyi bazı görüşmeler yaptık. Şimdi de bir görüşme yapacağız ve açıkcası bu devam edecek." dedi.

Trump, Rusya, ABD ve ilgili herkes için çok olumlu şeylerin yaşanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

"TELEFON GÖRÜŞMELERİ YETMEZ"

Putin de Trump ile telefonda ikili ilişkilere ve önemli uluslararası gelişmelere ilişkin birkaç defa görüştüklerini anımsatarak "Ancak telefon görüşmeleri yeterli olmaz. İkili ilişkilerde somut sonuç alabilmek için şahsi toplantılara da ihtiyacımız var." diye konuştu.

Trump ile tanışmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Putin, toplantının verimli sonuçlar ortaya koymasını beklediğini vurguladı.

Görüşmede, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov da hazır bulundu.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV AÇIKLAMA YAPTI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Lavrov, iki ülke liderinin görüşmelerini faydalı olarak adlandırarak, "Gerçekten, çok uzun ve faydalı bir görüşmeydi. Trump ve Putin'in adımları çatışma senaryoları oluşturmak veya sorun oluşturmak yerine öncelikle kendi ülkelerinin ulusal çıkarlarını temel alıyor" ifadesini kullandı.

Lavrov, Putin ve Lavrov'un Kuzey Kore'deki durumu görüştüklerini ve Suriye'nin güneybatısında 9 Temmuz'dan itibaren ateşkes ilan edilmesine hazır olduklarını dile getirdiklerini bildirdi.

Lavrov şu şekilde devam etti: "ABD ve Rusya Ukrayna'daki durumun barış sürecinin ilerlemesi için iletişim kanalı kurma konusunda anlaştılar. Ukrayna konusu görüşülürken, Amerika tarafı barış sürecinin ilerlemesi için özel temsilci atadıklarını açıkladı.

"Trump Putin'e Rusya'nın ABD'deki seçimlere karışması konusunun garip bir hal aldığını söyledi. Ayrıca, büyükelçi atama prosedürünün hızlandırılması konusunda anlaştılar.

"Ayrıca, iki lider Suriye'de başka hangi bölgelerde ateşkes rejiminin ilan edilebileceğini görüştüler."

İki liderin görüşmesi 2 saatten fazla sürdü.

Ajanslar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Recebim yine kandirildin Yine süpürge gibi bı köşeye atıldın
yeteri kadar silah sattık, başka ülkeye bakalım demişlerdir kesin
Filler tepişir çimler ezilir. Ne rusu ne abd si müttefik olmaz, bu adamların tek derdi, ülkelerinin çıkarı! Ülkeler zeka ile strateji ile yönetilir, kabadayılıkla değil!
bir ülkenin kaderini başka ülkeler belirliyor ne garip dünya
Bu ABD öyle bencil bir devlet ki, 100 yıllık dostu İngiltere'yi sattığı gibi Rusya'yı da satar, Dünya'yı da.
Diğer Haberler