ABD: Yemen'i 'derhal' terk edin

ABD, güvenlik tehditleri nedeniyle Yemen'deki tüm vatandaşlarına ve acil görevi olmayan tüm diplomatik personeline "derhal" ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

ABD: Yemen'i 'derhal' terk edin

Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısında Yemen'deki tehdit seviyesinin "son derece yüksek" olduğu belirtilerek Amerikan vatandaşlarının bu ülkeye gitmekten kaçınmaları, burada yaşayanların da derhal ayrılmaları istendi.

Yemen'in başkenti Sana'da olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı belirtiliyor.

Kentte başkanlık sarayı, önemli yapılar ve Batılı ülkelerin büyükelçilikleri çevresinde zırhlı askeri araçlar konuşlandırıldı.

ABD, saldırı endişesiyle Pazar günü 20 elçilik ve konsolosluğunu kapatmıştı.

New York Times gazetesi, bu kararın iki üst düzey El Kaide lideri arasındaki bir mesaja dayandığını duyurdu.

Gazete, El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin'in ölümünün ardından bu görevi üstlenen Eyman ez-Zevahiri ve Yemen merkezli, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütü lideri Nasır el-Vuhayşi arasındaki yazışmanın, 11 Eylül saldırılarından bu yana, Amerikan ve diğer Batılı hedeflere düzenlenecek en ciddi saldırı planı olduğunu yazdı.

'Zevahiri'den saldırı talimatı'

New York Times'ın yayınladığı istihbarat bilgilerine göre Eyman ez-Zevahiri, Yemen'deki örgüt liderine, geçen Pazar gününe kadar bir saldırı düzenlenmesi emri verdi ancak mesajda herhangi bir hedef belirtilmedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı istihbarat yetkilisi, Associated Press haber ajansına, 'ez-Zevahiri'nin mesajının birkaç hafta önce ele geçirildiğini ve ilk incelemelere göre saldırının Yemen'deki bir hedefe düzenleneceğinin anlaşıldığını' söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, önlem olarak diplomatik temsilciliklerinden bazılarının bir hafta boyunca kapalı tutulacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Cuma günü, El Kaide'den gelebilecek bir saldırı olasılığına karşı vatandaşları için dünya genelinde bir seyahat uyarısı yayımlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı büyükelçilikler ve konsoloslukların 10 Ağustos'a kadar kapalı kalacağı belirtildi.

Aralarından Bağdat, Erbil, Kabil ve Cezayir'in de bulunduğu büyükelçiliklerin Pazartesi günü yeniden açılacağı kaydedildi.

Ancak Abu Dabi, Amman, Kahire, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, San'a, Trablus, Antanarivo, Bujumbura, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis'deki diplomatik temsilcilikler Cumartesi gününe kadar kapalı kalacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
tmm anlaşıldı..abd yemeni de karıştıracak.. zemin hazırlıyor.. ALLAH PLANLARINIZI BAŞINIZA VERSİN ABD BÖLÜCÜLERİ
KIYAMET ALAMETLERİNDEN BİRİSİ DE YEMENDEN BİR ATEŞ TOPUNUN YÜKSELECEĞİ VE DÜNYANIN HERYERİNDEN GÖRÜLEBİLECEĞİDİR.ZATEN SİYONİSTLER VE BATI BAŞTA İNGİLTERE,ABD,İSRAİL BAŞTA OLMAK ÜZERE BUNLAR NEREYE PARMAK ATMIŞLARSA SÖZDE DEMOKRASİ GELECEK DİYE HALKI KANDIRIP ORADA HUZUR DİYE BİR ŞEY BIRAKMAMIŞLARDIR. İNŞAALLAH ABD VE DESTEKÇİLERİ BELALARINI BAŞLARINA GÖRÜRLER.AKILSIZ ARAP ALEMİ DE ZATEN BU OYUNLARIN MERKEZİ OLMUŞTUR.KEYİFLERİNE DOKUNMA,KARINLARI DOYSUN, KARI KIZ OLSUN ŞEYLERİ DE KALKSIN,İŞTE TAMAM.İSTERSE DÜNYA HARAB OLSUN UMURLARINDA BİLE DEĞİL.
nereden biliyor abd ? çünkü kendisiyle israil elkaideyi kurdu,talibanı kurdu,pdk yı kurdu,(Türkiyede ise hizbullahı,pkk yı süleymancıları,fethullah gülencileri kurdu) kurdu .. en ufak detayına kadar abd planlıyor ve kurduğu taşeronlarına yaptırtıyor..
ibneler karıştırdınız. şimdide terke ediyorsunuz. Ama yemen... sizin tarihi geçmişiniz kirli. hakediyorsunuz. dostlara ihanet edenlerin sonu bu. OSMANLI nın yıkılmasında parmağı olan devletlerin tamamının akibeti bu. Yarın birgün kürtlerde aynını yaşayacak. biri birini yiyecek. çünkü ihanet kürtlerde ihanet ediyorlar. Aslında Kürtlerin çoğunluğu bu ihanetin dışındalar. azınlıkta kalan bir kısım hainler kaçakçı para babalarının uşaklığını yapıyor.
HERŞEYE BURNUNU SOKUYOLAR ÖNCE SADDAM KADDAFİ MÜBAREK ESAD BURADAKİ HALKLAR 30 YILDIR BU ADAMLARLA MUTLUYKEN SON 3 YILDA ANİDEN AYAKLANDILAR.
İŞGAL SIRASI YEMENDE..
bir gün gelecek abd öyle bir yerle bir edilecek ki... çevirdiği entrikalar da atom bombaları da ona fayda etmeyecek... tüm dünya aynı anda kin besliyor, ve kinini saklıyor o gün için... o gün geldiğinde abd toz duman olacak.
sıra yemende galiba
Diğer Haberler