ABD'de milyonlarca kişiye Irma tahliyesi

ABD'ye doğru beşinci kategoride ilerleyen Irma Kasırgası'nın ilk vuracağı eyalet olan Florida'da 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi. Bu, kişi sayısı bakımından ülkedeki en büyük tahliyelerden biri olacak. Florida Valisi Scott, "Zamanımız daralıyor. Tahliye bölgesindeyseniz şimdi gitmeniz gerekiyor. Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına" dedi. Miami'de evsizler polis zoruyla barınaklara götürüldü.

Şu ana kadar Atlantik Okyanusu'nda bulunan ada ülkelerinde binlerce evi tahrip ederek 20'den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Irma Kasırgası tüm hızıyla kuzeye doğru ilerlerken ABD'de ilk vuracağı Florida eyaletine ulaşmasına 450 kilometre kaldı.

Bahamalar ve Küba'nın kuzeyini cuma günü vuran Irma Kasırgası'nın Florida'ya doğru ilerlerken ABD'de ana karaya cumartesi gece geç saatlerde ulaşması bekleniyor.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Kasırganın güzergahında bulunan başta Florida olmak üzere Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi.

Eyalet yetkilileri kasırganın etkili olacağı Florida'da yaşayan toplam nüfusunun yüzde 25'inden fazlasına denk gelen 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Georgia eyaletinde de 540 bin kişinin kıyı bölgelerinden tahliyesi kararı alındı. Bu tahliyelerin ülkede gerçekleştirilen en büyük tahliyelerden biri olacağı hatta rekor düzeye ulaşacağı belirtiliyor.

Miami-Dade idari bölgesinde 10 bin kişi kasırga nedeniyle barınaklarda yaşamaya başladı. Bu bölgede de ABD tarihinin en büyük tahliyelerinden birinin gerçekleşebileceği kaydedildi. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Florida'daki barınakların 1 milyon kişiyi alabileceğini duyurdu.
Kasırga nedeniyle yeni barınaklar açılırken, Atlanta'da birçok otele tahliye edilen vatandaşlar yerleştirildi.

Irma'nın Florida dışında Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Tennessee'de de şiddetli yağışlara neden olması öngörülüyor.

Florida Valisi Scott ve Başkan Trump'tan kasırga uyarısı

Florida Valisi Rick Scott, kasırga konusunda eyalet sakinlerine yaptığı uyarıda, "Zamanımız daralıyor. Tahliye bölgesindeyseniz şimdi gitmeniz gerekiyor. Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına" ifadelerini kullandı. Vali Scott halka uyarısında ayrıca Irma'nın eyalette daha önce yaşanan Andrew Kasırgası'ndan çok daha büyük olacağını ifade etti.
ABD Başkanı Donald Trump da haftalık ulusa seslenişinde, Irma Kasırgası'nın "kesinlikle yıkıcı potansiyeli olan bir fırtına" olduğu uyarısını yaptı.

Disney World kasırga nedeniyle kapalı

Florida'nın Orlando kentindeki Disney World, Disney Springs ve spor kompleksi dahil tüm tema ve su parklarını cumartesi sabahı itibarıyla kapatacağını açıkladı. Bölgedeki otellerin ise açık kalacağı bilgisi paylaşıldı.

Turkey Point ve St. Lucie'de nükleer korku

ABD Kasırga Merkezi'ne göre, Irma Kasırgası'nın tahmini güzergahında Turkey Point'te iki nükleer reaktörlü santralin bulunması, Japonya'daki Fukushima nükleer felaketinde yaşananlarının benzerinin burada görülmesi korkusuna neden oldu. Santrallerin operatörü Florida Power & Light (FPL), Turkey Point'te nükleer santrali kasırganın şiddetli rüzgara yol açmasından çok önce kapatacağını açıkladı. Nükleer reaktörler Miami'nin 42 kilometre güneyinde yer alıyor.
FPL, Florida'nın doğu yakasında ve Miami kentinin 193 kilometre kuzeyinde St. Lucie'deki iki nükleer reaktörü bulunan santrali de kapatacağını açıkladı.
South Miami Belediye Başkanı Philip Stoddard, sellerin Turkey Point'teki nükleer santralin reaktörlerine zarar vereceği endişesi taşıdığını belirtti. FPL Sözcüsü Peter Robbins de Turkey Point'in "güvenli ve Irma Kasırgası'na hazır olduğunu" aktardı.

Benzin istasyonlarında yakıt sıkıntısı başladı

Bölgede perşembe günü önünde uzun kuyrukların olduğu birçok benzin istasyonunda cuma günü yakıt bitmesi ve bazılarının kapatılması sonucu sıralar da kendiliğinden yok oldu. Florida Valisi Scott, tahliye bölgelerindeki akaryakıt istasyonu sahiplerine yaptığı çağrıda mümkün olduğu sürece istasyonlarını açık tutmalarını istedi. Scott, "Çalışanlarınızın güvenli şekilde bölgeden çıkabilmeleri için polisin eşlik etmesini sağlayacağız." dedi.

Sokak sokak evsizler barınaklara yerleştirildi

Miami'de yaklaşık bin 100 evsiz, polis ve sosyal hizmet uzmanlarının iş birliğiyle zorunlu olarak tahliye edildi. Polis ve sosyal hizmet uzmanları, hayati tehlike nedeniyle verilen zorunlu tahliye kararını uygulamak için sokak sokak dolaştı.

Evsizlerin çoğunluğu zorunlu tahliye emrine uyarak polise zorluk çıkarmadı. Polis, emre karşı gelen evsizleri gözaltına almak zorunda kaldı. ABD'nin sıcak bölgelerinden olan Florida'nın Miami kenti, Kaliforniya'nın Los Angeles ve San Diego kenti gibi evsizlerin en fazla yaşamak istedikleri şehirler arasında bulunuyor.

Irma'nın ardından gelen Jose Kasırgası da şiddetini artırmaya başladı. ABD'yi vurması beklenmeyen Jose dışında Meksika Körfezi'ni etkisi altına almaya
başlayan Katia Kasırgası da güçlenmeye devam ediyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
keske tum amerika birlesik devletlerini yerle bir etsede dunya nefes alsa. GOZLERINIZI KAPATIN VE BIR DUSUNUN, ABD YOK, ICINIZ RAHATLADI DEGIL MI? ABD MUTLU EVLILIKLERI KISKANAN CEKEMEYEN KAYNANA GIBIDIR. O MUTLULUK YIKILANA KADAR ZORLAR
Ey amerikalılar topluca marsa gidin sizde kurulun bizde.
işallah fazla can kaybı olmadan bu süreci iyi atlatır abd halkı sonuçta ne olursa olsun herkes insan hatasıyla doğrusuyla bizler insanız diğer canlılardan farkımız düşüne bilmek be onlara yön verebilmek rabbim yanlarında olsun işallah biran önce atlatırlar can kaybı olmadan
Ey insanoğlu. ibret alın. Azıp Sapmışlardan olmayın.Zulmederseniz Allah Saniyede Yerle bir eder..
acıların en buyugunu yasyın insallah lanetliler
Alma Mazlumun Ahını ,Çıkar Ahesli Ahesli
Dilerim ALLAHTAN Amerika'yı Lut kavmime çevirdiği gibi yapar
orda zarar gören insanlar adalarda yaşayan yerliler. tabi siz sadece bakar körsünüz. BU BAKIŞ AÇISINDA ANLAŞILAN SİZİN ALLAHINIZ SADECE MAHSUM VE MAZLUMLARA ZARAR VERİYOR.
Şöyle İsrail'e de gelse süper olacak.oradakilerin alayını yok etse çok fırtınası ne güzel olur .
keşke bu dünyanın başından amerika bu ülkenin başındanda ...anladınız siz onu
BETER OL AMERİKA ZÜLÜMLERİN ACISINI RABBİM ALICAK SENDEN YAZIK SENİNDE MASUM İNSNLARIN ÖLÜYOR TIPKI BİİZM MÜSLÜMANLARIN EVLATLARINI ATEŞE ATTIRDIĞIN GİBİ KAHROL İNŞ....
Ben çözümü buldum aslında şehirleri fanus altına alın .o zaman bişey olmaz .haha .
Yukarıdaki görüntüler bana Amerikanın sebep olduğu Iraktakı Suriyedeki Afganistandaki Filistindeki şehirlerin görüntülerini hatırlattı, o tahliyeler ve insanların durumuda yine müslüman ülkelerdeki mültecileri, Eeeeee Nedemişler Alma Mazlumun Ahını Çıkar Aheste Ahaste, şimdi bize bu Amerikanın uğradığı felaketle ilgili olarak Allah bin beterini versin müslüman ülkelerde katlettikleri müslüman sayısının binlerce misli kadar gebersinler demek düşüyor.
Allah ırma kasırgasına daha çok güç kuvvet versin.
Kasırgalarda cikmasa amerikanin dunyada yaptiklarini odetecek bir devlet bir toplulukta bulamayacaktik tesekkurler rabbim
Inşallah bu 3 kasırga abd yi silip atar tarihten inşallah.
yaw nasıl gerızekalı bı guruhsunuz masum ınsanların ne günahı var,abdnın polıtıkalarını eleştır yardır masum ınsnaların ölümünden acı cekmesınden mutlu olmak nasıl bı şerefsizliktir
ABD imparatorluğunun ekonomisi zaten çöküyordu. Bu kasırga ve daha sonra gelecek olanlarda bu çöküşü hızlandırıyor. Bir insan ateist bile olsa hissediyor ki EVRENSEL PLAN işliyor.! Elbette ki o coğrafya da iyi insanlarda var. Tanrı yardımcıları olsun.!
Diğer Haberler