ABD'de 'uçakta silah' skandalı: Güvenlik fark etmedi

ABD'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkeden yapılan direkt uçuşlarda elektronik cihaz yasağı getirmesinin ardından, Los Angeles'ta bir skandal yaşandı. ABD’nin Los Angeles Havalimanı’ndan Tayvan’a gidecek bir yolcu, dış uçuşlar terminalindeki güvenlik fark etmeyince el bagajındaki silahla uçakta yolculuk etti. Santa Monica Emniyeti’nde çalıştığı belirtilen polis memuru Noell Grant, silahın el bagajında olduğunu ancak Tayvan’ın başkenti Taipei’de yolculuğu için uçağını değiştirdi.

21 Nisan 2017 11:19
PAYLAŞ
TWITTER
ABD'de 'uçakta silah' skandalı: Güvenlik fark etmedi

Silahın güvenlik taramasında görülmediği ve kadının farkında olmadan silahla uçtuğu anlaşıldı. federal yetkilileri, havaalanında standart güvenlik prosedürlerine gerektiği gibi uyulmadığını kabul etti.

Bagajdakinin kadının özel ateşli silahı olduğu ve görevde kullandığı silahı olmadığı anlaşıldı.

Geçen ay ’nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkeye doğrudan uçuşlar için ABD tarafından eşya yasağı konmuştu.

Güvenlik gerekçesiyle alındığı belirtilen yasağa göre; yolcular cep telefonu dışında tablet, dizüstü bilgisayar ve başkaca elektronik cihazları, el bagajı olarak kabine alamıyor.

İŞTE TÜRKİYE İLE BİRLİKTE LİSTESİNDE OLAN ÜLKELER

Türkiye ile birlikte yasak kapsamına alınan ülke ve şehirler ise şöyle: “Mısır, Kahire; Ürdün, Amman; Kuveyt, Kuveyt; Fas, Kazablanka; Katar, Doha; Suudi Arabistan, Riyad ve Cidde; Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi ve Dubai.”

ABD’nin ardından benzer bir yasak, İngiltere tarafından da konmuştu. Londra Yönetimi, Türkiye dahil 6 ülkeye doğrudan uçuşlarda kabin içine cep telefonundan büyük elektronik cihaz alınmasını yasakladı.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir