ABD'den son dakika Türkiye açıklaması

Beyaz Saray'daki Erdoğan- Trump görüşmesinden günler sonra ABD'den kritik bir açıklama daha geldi. Son gelen bilgiye göre; ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, "Türkiye DEAŞ ile mücadelede yakın müttefik. Koalisyon DEAŞ ile mücadelede Türkiye olmadan başarılı olamaz" dedi. Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ise yaptığı açıklamada, "Türklere şeffaflık sağlıyoruz" ifadesini kullandı.

McGurk "Rakka operasyonundan sonra istikrarı sağlama sürecinde Türkiye ile yakın işbirliği içinde olacaklarını" belirtti. McGurk, "Türkiye olmadan bunu yapamayız, her gün onlarla birlikte çalışıyoruz. Her koalisyon ortağıyla olduğu gibi, onlarla da bazı farklılıklarımız var. Ama çok yakın müttefikiz ve sorunları her zaman çözebiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Brett McGurke "Teröre destek veriyor, kesinlikle değiştirilmesinde fayda var" yorumunun hatırlatılması üzerine McGurk, "Bakan Tillerson’ın yakın ilişkiler içinde olduğu bir mevkidaşı" olarak tanımladığı Çavuşoğlu için, "Taktiksel farklılıklarımız olabilir, Dışişleri Bakanı’na büyük saygım var" dedi.

"TÜRKİYE’NİN KAYGILARINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÖNLEM ALIYORUZ"

Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da, Türkiye’yle görüş ayrılığı yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili soruya, "Bunu askeri bir bakış açısıyla cevaplayacağım. İlk olarak, Türkiye bizim önemli bir müttefikimiz ve Türkiye ile uzun vadeli ilişkimiz kritik öneme sahip. Bunu koruyacağız," diye cevap verdi. Türkiye’yle yakın ilişkilerin sürdürülmesi için çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlatan Dunford, "Rakka’ya ele geçirmenin en iyi yolunun ne olduğuyla ilgili farklı görüşlerimiz vardı. Biz tek olası yöntemin Suriye Demokrat Güçleri’yle olduğu görüşündeydik. Şimdi sahada Türkiye’nin kaygılarını ortadan kaldırmak için önlemler alıyoruz, örneğin silahların PKK’nın eline geçmemesi ya da Türkiye’ye gitmemesi gibi. Türklere şeffaflık sağlıyoruz. SDG’ye sağladığımız askeri teçhizatın sadece sadece Rakka’da kullanılmasının, başka yere gitmemesinin önlemini alıyoruz," ifadelerini kullandı.

McGurk eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimince IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV'de katıldığı televizyon programında McGurk'ün yerine başka bir yetkili getirilmesini istediklerini ifade ederek "(Brett) McGurk, Obama yönetimi döneminde ABD'nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. McGurk'un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG'ye açıkça destek veriyor. Yönetime bu şekilde iletmedik ama görevine devam eden kişilerin ilişkilerimizi etkileyeceğini söyledik isim vermeden" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
SURİYE SINIRI.. DUVARLA ÖRÜLMELİ... TEHLİKE BÜYÜYOR..
@ismail_sen_1971 kardeşim sen öle diyorsunda bizim bu hükümet bırak duvar örmeyi ne kadar suriyeli varsa ülkeye soktu ülke afgan suriye ıraklı dolu kazakistan falan doldu türkiye için ciddi sorun olur ilerleyen zamanda adamlar duvar örmüyor aksine suriyelileri ülkeye sokuyor gelip türk esnafla yarısa bile girdiler dükkan falan acarak o dedigin yaş iş duvar örmek falan
@ismail_sen_1971 arkadaşım geçti borum pazarı sür eşşegini nigdeye bu ülke artık tek türklerin degil suriyeli ıraklı iranlı afganlı kardeşlerimizin hakkını yemeyelim degilmi :)
sadece KÖPRÜ yapmasını bilir kardeşim onlar boşuna yorum yapmışsın .
@lllxdelicesine_sevdamxlll Türkiyede Amerika, İsrail, İngiltere,fransa,Almanya ve daha birsürü ülkenin vatandaşı kalıcı olarak yaşıyorken; Size dokunan zor durumda evinden barkından olmuş Müslüman insanlarmı dokunuyor. Her toplumda pislikler vardır. Bu hepsinin pislik olduğu anlamına gelmez. kaçtane iyi insan tanıdında kendi canından olan müslümanları yargılıyorsun. Kim bilir belki daha 1 tane bile mülteci kampı görmemişsin orda yaşayanların hallerini görmemişsindir bile. Senin vicdanın yok. Herkes tekmeyi vuruyor müslüman diye sen neden vuruyorsun. Dinsizmisin?
eyyy TC hükümeti GSM OPERATÖRLERİ trk halkını soyuyor ,hırsızlık yapıyorlar,dolandırıcılık yapıyorlar,amaçları cep telefonu hizmetinden çok hırsızlık.ne zaman önlem alacaksınız
@sezaiarslan34 Kardes çok haklı bir isyanın varda takan kim? :)
Biz bu gazla arabistana kadar ineriz.
YANLIS YAPILIYOR.ABD ZATEN ESEDİ DEVİRMEK İSTEMESİNİN SEBEBİ PKK/YPG DEVLET KURDURMAK.HÜKÜMETİN EN ÇOK İSTEDİĞİ DE ESED İ DEVİRMEK.SONUÇ=?
Küfrü hoş gören narcılar Allah-u Teâlâ’nın koyduğu hudutları inkâr edip kaldırdılar. Onlara tâbi olanların hepsini küfür içine daldırdılar. Hepsi küfre düştüler. Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde: “Onlarla dost olan onlardandır.” Beyan-ı ilâhîsini ferman buyurmuştur. “Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim onları dost edinirse, o onlardandır.” (Mâide: 51) İşte bu Âyet-i kerime onlara kâfidir. Bu Âyet-i kerime onların işini bitirir. Bu uzun uzun beyanlarımıza gelince halka hakikatı duyurmak içindir. Bu Âyet-i kerime bu hareketleri
@ubeyddd_1984_dpcib kardes hiristiyan ve yahudiler allahin kullari degilmidir .?
Dost edinmeyin derken başınıza ve yanınıza yönetici olarak dost edinmeyin diyor, şimdi bunlardan emir veya izin alınarak bir şeyler yapılıyorsa âyet yerini buluyor, aksi takdirde sadece müttefik olmak yetiyor mu bilinmez. Müttefiklik ile destek vermiş olmakla abd ne kadar vebale giriyorsa bizlerde ortak oluyoruz, misal Irak, Suriye vs vs.
tutuştular yalvarın biraz süper güç diz çöktü dünya liderinin karşısında
@akosmanli_2017 hiçbirşeyden haberiniz yok, öyle yaşıyorsunuz
BİZ ESAD'IN GİTMESİNİ İSTİYORUZ,AMA O GİDERSE YPG/PYD GELECEK! SEÇ,BEĞEN AL!
Türk halkının GAZINI ALMAK için söylenmiş, amacı yansıtmayan bir söz. Önemi yoktur.
Tamda abd süriye askerini vurduktan sonra rusyanın tepkisi ve böyle bir açıklama sanki bi yerlere çekilmeye çalışıyoruz çok dikkatli olmamız lazım çok ortalık kızıştı kızışcak
Türkiye ye gaz veriyorlar sebebsiz yere askerlerimiz sehit olacak Neden KURDISTAN kurulsun diye pazarlık bu
türkiyeye yalakalık yaparak kullanmaya kalkma. gtün yiyorsa git kendin savaş daeşin türkiyeye bir zararı veya yararı yok bizi ilgilendirmez.
ABD buldu safları kandırıyor aklınca. İşid -ypg-pkk-pyd-öso bunların hepsi BOP projesi kapsamında oluşturulan saha elemanları ve işidle mücadele derken haritayı daha net hale getireceğiz ve bunu türkiye ile yapacağız diyor. Amaç BOP amaç ortadoğu ve Türkiye yi parçalara ayırmak ve vadedilen toprakları ele geçirip Kürdistan(Büyük israil) kurmak. Ahhh Türkiyem ahhhh Rabbim korusun Rabbim akıl fikir versin milletime.
abd özetle diyorki...Türkiyenin eline deaş oyuncağını verdik onunla oynasın büyüklerin işine karışmasın demiş...ister pkk ister ypg isterse ne adla anılırsa anılsın..bölgede bir koridor oluşturmak için abd ingiltere ab rusya ve israil ortaklığı oluşturulmuş ve planlar uygulanıyor..bizim başımızdakileride biraz ceplerini biraz koltuklarını destekleyerek susturuyorlar..
İhtiyatlı olmak lazım.Ne zaman ABD bizi övmeye başlasa arkasından kazık harekatı başlıyor.
Allah kahhar isminin hürmetine müslüman kanı akıtmak isteyenleri kahretsin. Kuffarin tek amacı bizi parçalara bölmek. Bizde maalesef işlerini kolaylastiriyoruz. Adaletin olmadığı yer birand olur. Işte irak ve suriye . Allah bizleri bu vebal ve bu akıbetten muhafaza eylesin.
Işıdi sen bitirceksin ypg yi ben diyor.. Işıd sensin ypg benim diyor... Açıkça...
Türk askerini taşeron olarak kullanmak isteyecektir, biz bir ülkeyiz askerlerimizi bu adamların çıkarı doğrultusunda kullanmamalıyız.
ben en son şamda cuma namazı diye bişeyler duydum, stratejik derinlik boru mu?
bunun türkçe,kuşca,atca,arapça,balıkca tercümesi,,biz islam alemini uçaklarımızla bombalayıp duracağız,karadanda kalan kırıntıları maşaya temizleteceğiz.
gak guk mc gurk,işidi bilmemde tası tarağı sınırdan topla git ,ypg yerine fırtına sana kopacak ....
Kimse sizi ve reisinizi dikkate almıyor. Bu dert size ömür boyu yeter
Bu abd contayi yakmis zaten abd nin basina katolik geldi simdi hacli seferi zamani trump baba der pentagon b anlar cia c anlar bu is boyledir abd nin butun kurumlari kendi halki icin dunya halklarini hice sayarlar sonra da cekirge gibi ulkeleri yok ederler zenginliklerini alirlar kentagi cumhuriyeti abd ic savaslarina bakin banka soygunlarina bakin 1800 lu yillarda olaylari daha iyi anlarsiniz.
onlar müslümanları uçakla bombalasınlar kalan sağlarıda karadan biz temizleriz,merak etmeyin hiristiyan kardeşlerimiz.imza kim rec-tay
ABD BİZİMKİLERİN GAZINI ALIYOR BİZ DE BİR ŞEY ZANNEDİYORUZ
koskoca bürokratlara bak daeşi bitirmek için pydymiş. peki daeş bitince napıcaksınız. pydyi mi bitireceksiniz. abd ya çok gülünçsün ya çok mal yada tam bir çakal!!!
koskoca bürokratlara bak daeşi bitirmek için pydymiş. peki daeş bitince napıcaksınız. pydyi mi bitireceksiniz. abd ya çok gülünçsün ya çok mal yada tam bir çakal!!!.
ULAN NE MANYAK ADAM BU YAA KENDİ BÜROKRATINI YABANCI BAKANA ŞİKAYET EDİYOR..
ABD Terörle savaşları hep yarım bırakıyor yada işine nasıl gelirse öyle yapıyor Afganistan Kandahar kabil EL KAİDE IRAK TKRİT FELLUCE Şehir savaşları fİYASKO SADECE TERÖR ülke ve şehir değiştiriyor ABD nereyi İşgal edecekse TERÖR önce orada yuvalanıyor sonra ABD kahraman edası ile ortaya çıkıyor Rakka biterse ne olacak sorusu ve terör diğer şehirlere sıçrarsa veya olaylar işin içinden çıkılmaz hal alırsa ABD YPG PYD Türkiye bırakmaz anında kendi harcar harcamazsa tahmininden fazla asker kaybeder ABD YPG PYD İşgalci gibi davranıyor
Diğer Haberler