HABER
DÜNYA HABERLERİ

ABD’den Türkiye açıklaması: Ciddi endişe duyuyoruz

ABD’den Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesi hakkında ilginç açıklama... ABD'nin Suriye politikasından sorumlu bir numaralı isim Michael Ratney, bölgede yeni bir tehlikeye işaret ederek yazılı bir açıklama yaptı. Ratney, açıklamasında, bölgede El Kaide'nin varlığının arttığını açıklarken, "Bu konuda ciddi endişelerimiz var" ifadesini kullandı. Rusya ve Türkiye’nin önderliğinde Suriye’de 4 adet çatışmasız bölge oluştururken bunlardan biri de İdlib’di.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye politikasından sorumlu ismi Michael Ratney, yakın zamanda El Kaide’nin uzantısı Nusra Cephesi’nin Suriye uzantısı olan Heyet Tahrir el Şam örgütünün düzenlediği saldırı dolayısıyla ciddi endişeleri olduğunu açıkladı.

Yazılı olarak bir açıklama yapan Ratney, “Bölgeye bu örgütün girmesi kuzey Suriye’nin geleceğini büyük tehlikeye atar. Suriye’nin kuzeyi en büyük trajedilerden birini yaşadı. Nusra Cephesi’nin İdlib’teki varlığı devam ederken uluslararası tarafları askeri müdahale konusunda ikna etmek zor” ifadesini kullandı.

Rusya ve Türkiye’nin önderliğinde Suriye’de 4 adet çatışmasız bölge oluştururken bunlardan biri de İdlib’di. Türkiye sınırındaki İdlib’de 2 milyondan fazla insan yaşıyor ve bunların büyük bir kısmı da çatışmalardan kaçan mültecilerden oluşuyor.

TAHRİR EL ŞAM SON 3 GÜN İÇERİSİNDE RAKİBİ AHRAR EL ŞAM’IN ÖNÜNE GEÇTİ

Ratney, örgütün lideri Ebu Muhammed el Jolani’nin İdlib’in düşmesinden sorumlu olacağını ve bundan büyük endişe duyduklarını dile getirdi. Reuters haber ajansı Tahrir el Şam’ın son 3 gün içerisinde rakibi Ahrar el Şam’ın önüne geçerek Türkiye sınırındaki stratejik noktaları ele geçirdiğini de sözlerine ekledi.

ABD destekli ve terör örgütü PKK’nın da uzantısı olan YPG’nin de bünyesinde olduğu Özgür Suriye Ordusu’yla bağlantısı olan cihatçılar hakkında konuşan Ratney, “İsyancı gruplar, ‘çok geç olmadan’ cihatçılardan uzak durmalı” dedi. Ratney, Washington’ın bu grubu El Kaide’nin bir uzantısı olarak gördüğünü de dile getirirken bölgede de terör örgütünün canlanmaya başladığı konusunda yorum yaptı.

TÜRKİYE’DEN GELECEK YARDIMIN DA KESİLMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

Reuters haber ajansı cihatçı terör örgütlerinin İdlib’i kontrol etmeye başlaması durumunda bölgeye Türkiye’den gelecek yardımın da kesilmesinden endişe edildiğini de vurguladı.

2016’da adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren ve El Kaide’den ayrıldığını duyuran Nusra Cephesi, son süreçte başka cihatçı gruplarla birlikte Heyet Tahrir el-Şam adında bir çatı örgüt kurdu. Nusra Cephesi; Birleşmiş Milletler (BM), ABD, Rusya ve Türkiye’nin “terör örgütleri listesinde” yer alıyor.

Ahrar’uş Şam ve adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi, 2015’te İdlib’i alan çatı örgütü Fetih Ordusu içinde birlikte yer almış ve bu eyalet farklı gruplar tarafından ortak olarak yönetilmeye başlanmıştı. Ancak bu iki büyük grup arasındaki anlaşmazlıklar ise zaman içinde arttı ve son olarak Temmuz ayında bugüne kadar yaşanan en şiddetli çatışmalar başladı. Ahrar’uş Şam ise BM, ABD ve Türkiye’nin bu listesinde bulunmuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
yavaş yavaş istedikleri amaçlarına yaklaşıyorlar bizi teröre destek veren ülke olarak ilan etmek
@murat8810 artı pyd ypg yi mesrulaştırma özerklik kapısını aralama politikası
SORU BAKINIZ ABD KUZEY SURİYEYE 900 TIR SİALH AKTARDI ŞU ANA KADAR.BAKINIZ GÜNEYDOĞUDAKİ ŞEHİR SAVAŞLARININ BİR BAŞKA ÖRNEĞİNİ YAŞAYABİLİR TÜRKİYE.YAHU ORDUMUZUN SAYISINI 1 MİLYONA ÇIKARALIM DEDİK BURADAN.RUSYANDAN S400 LERİ HEMEN TESLİM ALALIM DEDİK,İRANLA BERAĞBER YÜRÜYELİM ORTADOĞUDA DEDİK.BAKIN YARIN GEÇ OLABİLİR.ŞİMDİ ADB NİN PLANI TÜRKİYENİN DOĞUSUNU ELE GEÇİRMEKTİR.BÖLGE HALKINI UYANDIRALIM GEÇ OLMADAN.BATI BÖLGEYİ HARİTA ÜZERİNDE PAYLAŞMIŞ 40 YIL ÖNCE.BU İŞİ FETO DAHA İYİ BİLİYOR UNUTULNASIN.15 TEMMUZDA PLAN TÜRKİYE İÇ SAVAŞI BAŞLATMAKTI.NOKTA.
Çok rahatım ülkemde güçlü bir hükümet var,ordumuz hainlerden büyük ölçüde temizlendi,ülke olarak %50 nin üzerinde tek yüreğiz,abd din alçakolduğunu pkk ile kol kola
Şimdi ne yazsam bilemedim, bu kadar uyunmaz mı desem, ver mehteri ver mehteri mi desem. Not: Abd müttefiğimiz bir ülke ve onların izni olmadan adım atmamız ne derece yapılabilir bilmiyorsunuz sanırım. Pyd ve pkkya destek ve silah verdiğini bile bile müttefik yapmak ve onların emrinde olmak.bana bir Türk olarak acı veriyor, sizleri bilmem.
@arslan_ozeren_1955 niye olumsuz işaretlendiğini hiç düşündün mü. Yaşın 62 sanırım. Ne diyim ki
Yemin ederim yazarken bile artık utanıyor midem bulanıyor ve gereksiz görüyorum. ABD ve Rusya politikalarını Türkiye üzerinden toprak paylaşımcılığı yaptığı ortada iken biz niye yazıp çiziyor yada moralimizi bozuyoruz ki ne gerek var herkes gibi yaşasana hayatını diye söylüyorum kendi kendime ama olmuyor işte vatan millet sevgisi Türkiye sevdası başka diyorum yazmalısın diyorum. Hesap ortada Petrol yatakları 30 yıl içinde finiş, Avrupa yakıtlı araçları trafiğe çıkarmıyor. Şimdi bor uranyum ve paratonyum 120 trilyon dolar doğu güneydoğu topraklarımızda savaş bunun için. Anlayana boşverin geçin.
Enerji kaynakları bitiyor ortadoğuda büyük savaş yakında bu petrol veya doğalgaz olmayacak. Yeni geliştirilen uçaklar araçlar her neyse makinelerin tamamı yüksek enerji üreten madenlerle olacak. Kıtalar arası uçuşlar, yolculuklar uzayda yolculuklar silahlanma tamamen bor uranyum ve paratonyum madeni ile olacak. 120 trilyon dolar doğu ve güneydoğuda ayaklar altında. Neden fabrika yok neden sanayi yok neden yaşam sürekli riske ediliyor korkutuluyor insan kendi vatan toprağında korkarmı. Ama terör bilerek törer örgütleri cirit atıyor. Yani bu halk uyanmaz boş boş program seyreder ve yaşar.
dünyadaki bütün savaşları hep abd ve ab çıkartmıştır.umarım kuzey kore abd nin dersini verecek.bunların hep suçlusu iran bence iran ile türkiye birlikte hareket etse şu mezhep kavgasını bıraksalar islam dünyasındaki gözyaşları diner.
@alemdar_p_1975 viyana seferini amerikalılar mı yaptı diyosun yani!
Rabbim bizi seviyor. Peygamber efendimiz Türkleri boşuna müjdelemedi. Aklınızı başınıza alın. Türkiye Dünyanın süper gücü olacak. Yeterki Doğu ve Güneydoğuyu elinde tutabilsin 20 -30 sene. Şayet tutamaz ise. Enerji sıkıntısı bütün Dünyayı Türkiye karşı savaştıracak. Şayet bor uranyum ve paratonyum madenleri işlenebilir enerjiye dönüşürse Türkiye her konuda lider ve güçlü olacaktır. Allah yardımcısı olsun bu milletin. Ama yalnız değiliz Allah yeter bize. Ne yaparlarsa yapsınlar PKK Fetö DAEŞ Hizbullah ne olursa olsun ülkem büyüktür papuç bırakmaz. Gün gelir delinin biri gelir. Hesabı sorar.
@dahikartal2023 ya arkadaşım senin dünyadan haberin yok. ne enerjisi ne madeni işleyebilmesi. elin avrupalısı amerikalısı 100 yıl sonraki elektrik üretimi tüketimi hesabını yapmış biz istanbula 6 sonra elektrik verebilecek miyiz haberimiz yok. TEİAŞ genel müdür yardımcısının bir toplantıda şu sözlerine şahit oldum. "100 e yakın personele işe gelmeyin maaşınızı çekin yeter. içtiğiniz çay yaptığınız işi karşılamıyor, sizleri oturtacak masam bile yok" bu söze şahit oldum her şeyin üzerine yemin ederim. bizim devletimizin enerji politikası falan yok.
@selcuk_kk iyide arkadaşım benim yazdığım yazı rapora dayalı olan birşeyden bahsediyorum. Enerji politikamızın olmadığını zaten biliyorum fakat TEİAŞ benim yazdığım yazıyla ne ilgisi veya verilmeyen maaşlarla ne alakası var onu çözemedim. Dünya dan çok haberim var cm cm inceliyorum ülkeleri ekonomilerini okuyorum bütün gün araştırıyorum politikaları dış güçlerin çalışmalarını. Ama benim yazdığım yazıyla senin bahsettiğin şey çok farklı. Elektrik doğalgaz veya petrolden bahsetmiyorum. Maden yasasından bahsediyorum.
İsteyen istediği kadar makineler üretsin uçaklar üretsiz silahlar üretsin enerji olmadan hiçbir işe yaramaz doğu ve güneydoğuda mutlaka maden araştırması yapılıp o bölgenin altındaki dünya rezervinin % 80 nini oluşturan madenin bir an önce çıkarılması Türkiye'nin elinin güçlenmesi lazım. Bizim ne ABD ye nede Rusya ya ihtiyacımız var. Benim memleketimi birileri rahat bıraksın neler icad eder. Ama beyin yıkamaya devam ediliiyor. Doğu ve güneydoğuda insanlar neden terör yapıyor kimse sormuyor. Maksat Kürt Türk değil maksat çıkar menfaat madenler arkadaşlar madenler. Herkes biliyor bizde tık yok..
yarin o bir gun suriye savas tazminati davalari acinca turkiyeyi agir tazminatlar bekliyor
Allahu Teala Türkleri Yemin Ederim ki Çok Seviyor. Vatansever, misafirperver, örfü olan ahlakı olan bir toplum. Öyle güzel toprak parçamız var ki her yeri maden dolu. Yani kıyamet ne ırak, ne suriye de olacak. Asıl büyük savaş Türkiye üzerinden olacak. Haritaya bakın iyice yaklaştı dünya güçleri. Hepsinde teknoloji var fakat enerji yok. Enerji ihtiyacı bugüne kadar petrol ve doğalgazdı. Teknoloji gelişti artık enerji bor ve uranyum. Türkiye bilerek teröre hapsediliyor. Doğu ve Güneydoğu istila edilecek. BOP değil. Dünya savaşı burada olacak. Enerji kimde kalırsa Dünya devi olacak her bakımdan.
büyük şeytan amerika ilk önce ne işin var ortadoğuda oradan ilk önce defol git gittiğin her yeri kan ve gözyaşıyla doldurdun ikiyüzlü kalleşler amacınızın ne olduğunu çok iyi biliyoruz ama başaramayacaksınız
Amerika Kürtlere de ÖZgürlük getirecek Irak ta oldugu gibi...! Vietnam da oldugu gibi...! Kürtler alın bakalım Amerika nın verdiği silahları Araplara Türkmenlere doğrultun baya bir zaiyat verdip verdirip sonra Amerika yıktıgınız şehirlere gelip size Irak taki gibi özgürlük verecek....!
çatışmasızlık bölgesi idlibte el-kaidenin palazlandığı ve semirdiği açık.dost ve ortağımız amerika burayı füzelerle en kısa sürede vurmalıdır.zaten sınırlarımız tehdit altındr.el-kaide saldırırsa o vakit bizi amerika bile kurtaramaz.
'ŞAM'da CUMA NAMAZI KILMAK,için niyetlilerimiz oldukça bu gailelerin arkası gelir.DEVLET İDAREREWSİ LİYAKAT,MEZİYET,MAHARET İŞİDİR.NUTUK ATMAK DEĞİL.
HERKES BEKLESİN AMERİKA HER GİTTİĞİ YERE ÖZGÜRLÜK GETİRİYOR.ENDİŞE DUYUYOMUŞ.HEH?
ha sen şeytan ha el kaide ikinizde dünya için çok tehlikeli ve zararlısınız ikinizde defolun orta doğudan
Demek ki CİA boş durmuyor. Zaten o bölgede sürüyle köpeği var.
Irak gibi yapacak ve kaçacak büyük şeytan,soykırımcı cani coni!Yarın pyd bize saldırtılacak,gerekçe üretiliyor-kesin yarın chp-kk ile hdp başlarlar Türkiyeyi el kaideyi destekliyor,,yaygarasına(((
ver mehteri abi hallederiz biz!
özaydın salağı daha abd yazamıyosun yorum yapmaya çalışıyosun.bde büyük yazmışsın ki dikkat çeksin .
@himalaya_1978 Yahu adam ilk başta ABD yazmış, sonrasında harfleri yanlış dizmiş ADB yazmış.. Niye bundan hakaret edecek sebep çıkarıyorsun.Eksiklik ve dizimde hata yapmak salaklık ise sende bde yazmışsın birde yazacağına!!
Çoluk çocuk yaşlı ve aileleri tespit edin çıkarın geri kalan suriyeye bir nükler füze silin haritadan zaten ne olduğu ve ne olacağı da belli değil 1000 tane örgüt kimin eli kimin neresinde belli değil arap saçına dönmüş kimsede çözüm istemiyor bekleyen de yok zaten ....
bekle gör politikasının yararı yok gördüğün şeye kılavuza gerek yok düşman ortadadır başta fetonun başını cektiği abd-ab neyı bekliyoruz dur deme zamanı geldi geciyor kanın durması için rest cekme zamanı gelmedimi abd-ab.ye aslında tam zamanıdır devlet pol,tikası deyil ülke politikası olması lazım buda bu sırtlanlardan tam kurtulma zamanıdır bizleri orta doğuda düşman eden zihniyetlerin kullandığı adi gercekler ortadadır türkiyem yannızca kendisine güvensin bu coğrafyada yeter düşmanlar zaten ortadadır kim olduklarıda acıkdır neyi bekliyoruz devlet politikasınımı yeter diyelim bari ..s.s.s
11 yıl boyunca ırak genelinde 200 den fazla askeri üs kuran amerika şimdi suriye için endişe duyuyor.komedi gibi.önemli olan türkiyenin ortadogu için daha etkin bir yapılanma içine girmesidir ,amerika ivanka trump ve meksika sınırı için endişelenmelidir.
ya.. biz ne kadar terörsever ülkeyiz.. biride suriye.. abd pkk destekçisi diye ateş püskürüyoruz.. diğer taraftan Türkiyenin 1 numaralı tetikçileri ve pkk elebaşları suriyeden çıkıyor.. besliyoruz.. ilginç şekilde sınırları korumak için bi kısım koridora gün suriyeli yerleştirilecek umuduyla.. ortada sadece bizim savaşımız bizim hayallerimiz var.. kimse yok.. sonunda hiç de birşey olmayacak görünüyor..
Diğer Haberler