ABD'den Türkiye açıklaması: Derin endişe duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Amerika Birleşik Devletleri, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Şubesi ve diğer saygın kuruluşların önde gelen insan hakları savunucularının 5 Temmuz'da gözaltına alınmalarından derin endişe duymaktadır" dedi. Öte yandan Af Örgütü de olayla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Aktivistlerin hiç sebepsiz bu şekilde gözaltına alınmalarından dolayı çok rahatsız ve öfkeliyiz” denildi.

Uluslararası Af Örgütü ile Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcilerinin toplantı yaptıkları Büyükada'daki otele polis operasyon düzenlemişti. 'İnsan hakları savunucularının korunmasına yönelik eğitim programı' konulu toplantının polis baskınına uğramasının nedeniyle ilgili açıklama yapılmamıştı.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine gelen bir ihbar üzerine polis ekipleri toplantı yapılan otele dün akşam operasyon düzenleyerek Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ve aynı örgütten Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan’ın yanı sıra Şeyhmuz Özbekli ve Ali Garawi’yi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 9 kişi Büyükada Polis Merkezi Amirliği’ne getirildi.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ : ÇOK RAHATSIZ VE ÖFKELİYİZ

Öte yandan Af Örgütü de olayla ilgili bir açıklama yaptı.Genel Sekreter Salil Shetty’nin yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörü de dahil Türkiye’nin önde gelen bazı aktivistlerinin hiç sebepsiz bu şekilde gözaltına alınmalarından dolayı çok rahatsız ve öfkeliyiz” denildi. Shetty, “İdil Eser ve onunla birlikte gözaltına alınanların derhal ve koşulsuz serbest bırakılmaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 89 yorum
ABD endişe duyuyyorsa doğru adamları toplamışız şimdiye kadar biz endişe duyuyorduk biraz da siz endişelenin
Bu tip kurumlar asla tam sivil değildir.Devletlerin truva atıdırlar.Bütün ülkeler istihbarat servislerini bu tip sivil toplum kuruluşlarının içine sokarlar.Bütün dünya da böyledir.
bunlar rahatsız olduysa biz doğru yoldayız demektir.
Abd endişe duyuyorsa ver mehteri
TELEFON GÖRÜŞMELERİNE VERECEK CEVAP BULAMADIKLARINDAN ŞİMDİ BU TÜR AÇIKLAMALARA BAŞLADILAR
abd gibi adletsiz değil
@otobakimzekayi PKK/PYD ye yardım ettiği için adaletsiz değil.
böyle gidersek yakında bize de kuzey kore muamelesi yapacaklar...
@mazlumx68 kıç korkusumu bu bi koku geldi ... sen Türk sün Türk korkma ..
ABD VE ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAHATSIZSA, DOĞRU YAPILMIŞ DEMEKTİR.
ABD derin endişe duyuyorsa doğru operasyon yapılmıştır. Hep Türkiye aleyhine olaylara endişe duyuyorlar...
bizde abd deki fetoş u iade etmediniz diye deeeerrrrrrriiiiiiinnnnnnn endişe duyuyoruz.ya canım benim.
Siz hele bir fetoyu Türkiyeye teslim edin.Diğer Türkiyedenr kaçan darbecilerde varsa bir verin kolay .Serbest bırakılır.
burası Türkiye insan hakları burda geçmez, burda güçlülerin muktedirlerin hakları var,
@orhin27 yazabiliyorsan sen daha da güçlüsün...
Af örgütü adından da anlaşılacağı üzere işlenmiş suçları affedilmesini savunan ne kadar müptezel suç örgütü var ise onların affını ve suç işleme özgürlüğünü savunan bir yapılanma özellikle ülkelerin bekasına kastedenleri destekleyen çalışmaları vardır kişisel ve Türk insanının genel kabülü bu yöndedir bu yüzden af örgütü destekçileri bazılarının marjinal diye adlandırdığı ülke sorunları yerine ülkeye sorun olanların avukatlığını üstlenen kurumdur
provakasyoncuların inlerine girmişler abd nin rahatsız olması normaldır endişe duya duya bir hal oldular
BİZ ÇOK RAHATSIZ OLDUK BİRAZDA SİZ RAHATSIZ OLUN..
bunlar rahatsız oluyorsa demekki yemişler bi b.klar.
Ülkemizi bölmeye parçalamaya çalışanların içeri laınmasından neden bu kadar rahasız oluyorsunuz. Burası Türkiye ve bizim ülkemiz, böylede kalacak.
BİZDE SİZDEN RAHATSIZ VE ÖFKELİYİZ
Endise ve kinamalardan korkmayin ikiside degersiz!
sizin sazınızı çaldıkları için endişe duyuyorsunuz..ABD....yoksa endişe duymazdınıs
sizin için çalışanlara endişe duymanız normal..
git abd de yap endişe duymayalım
güzel bu hoşuma gitti demekki güzel bir şey yapılmış.. ama bunların derin bağlantıları araştırılıp gerekiyorsa vatana ihanetten yargılanmalı..
Biz Türkler de, Amerika'nın pyd ve diğer bölücü terör örgütlerine yaptığı Silah yardımlarından rahatsızız ve Amerika ile yandaşlarını kınıyoruz.
biz mutluyuz endişelenme
Bizim icin endişe duyma sizler kuzey kore tarafından atılacak 8 adet nüklüer füzeyi durdurmaya bakın kıyametinizin kurma kolu kuruldu yok edilişi durdurmanız imkansız.
Bunların hepsi aynı çukura işiyor
abd toplumda tiksinti duygusu uyandırıyor.tüm dünyayı huzursuz ediyorlar sonrada melek kesiliyorlar.
yazık rahatsız olmuşlar. bir de öfkelenmişler. ajanlarınızı alıp defolun ülkemizden.
dünyayı karıştırıyorsunuz iblisler
BİZ ABD AB DEN ENDİŞELİYİZ NERDE MAZLUM VARSA ORADA SAVAŞ ÇIKARIYOR HERKESİN EKMEĞİNİ ELİNDEN ALIYOR ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR HİÇ SAMİMİ DEĞİL DÜNYANIN BU DENLİ KARIŞIK OLMASININ TEK NEDENİ KENDİLERİ
BİZDE ABD DEN ENDİŞE DUYUYORUZ.ABD TERÖRİST DEVLET OLMA YOLUNDA,TERÖR ÖRGÜTLERİNİ KURUP YÖNETEN ONLARLA YATIP KALKAN BİR ÜLKEDİR.BU DÜNYANIN İSTİKRARI İÇİN TEHLİKELİDİR.DÜNYANIN SONU GELECEK ABD YÜZÜNDEN DÜNYA YAŞANMAZ HALER GELECEK.
bazı şeylerı izah edemessınız acele edın fetö culerı yargılamakta
SİZİ ENDİŞEYE SEVKETTİYSEK ÖZÜR DİLERİZ?
Biz çok daha derin endişe duyuyoruz ABD'nin Türkiye'de eylem yapan bütün terör örgütlerini desteklemesinden, Siz endişe duyun çünkü bizim endişemiz çok daha büyük.
hep siz end,işe edersiniz hep siz öfkelenirsiniz.Oğlum sizin burda ne işiniz var defolun ülkenize ama yok siz silah satmadan ortalığı karıştırmadan yapamazsınız
Ey Amerika duy Müslüman Türk'ün sesini.
ABD-AB sizden dost olmaz.Vatana ihanet edene çicek mi ikram etmemizi bekliyordunuz.Siz olsanız bunlar gibilerini asardınız.Bize hesapm soramaya kakıyorsunuz ey gafiller
Asıl alman vakıflarını kapatsınlar oradakilerin hepsini sınırdışı etsinler ülke biraz daha hafifler
Bizde ABD nin çökmesinden endişeliyiz Artık bütün dünya ABD nin nasıl çöktüğünü görebiliyor
iyi vallah her suçu işle ülkelerin kuyusunu kaz sonra endişeliyiz af örgünden olanlar melaike mi yoksa suça bulaşma ihtimali bile yok vay anasına
Diğer Haberler