ABD'den Türkiye'ye PKK mektubu

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in önümüzdeki hafta Avrupa’da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşeceğini ve Mattis’in geçen perşembe günü de Işık’a PYD/PKK’ya sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını açıkladı." Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz." dedi

ABD'den Türkiye'ye PKK mektubu

Washington'da Ulusal Basın Kulübünün öğle yemeğine katılan Dunford, PYD/PKK'ya verilen silahlar ve bu hususta Ankara'nın tepkisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Dunford, "ABD, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü Kürt gruplara binlerce hafif ve ağır silah veriyor. Bu silahların DEAŞ ile mücadeleden sonra 65 yıllık NATO ortağınıza dönmeyeceğini nasıl temin ediyorsunuz?" şeklindeki bir soruya, ABD’nin Türkiye ile stratejik ilişkilerini devam etmeye odaklanmış olduğunu belirtti.

- "Yaptıklarımızı rutin bir şekilde rapor ediyoruz"

Son 12 ay içerisinde Türkiye’ye dokuz kez seyahat ettiğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile son bir yıl içerisinde 15 defadan fazla görüştüğünü aktaran Dunford şöyle devam etti:

"Biz onlara (DEAŞ’a karşı) operasyonumuzun kilit unsurlarından birinin, görevimizi Türkiye ile ilişkilerimizi bozmadan tamamlamak olduğunu aktardık. Dolayısıyla Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili şeffafız ve Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) verdiğimizi silahların sadece ve sadece Rakka operasyonu için verildiğini ve Türkiye’ye geçmeyeceğini denetlemek üzere mekanizmalar kurduk. Dolayısıyla bu konu bizim için oldukça önemli ve stratejik bir konu. Bunun farkındayız."

PYD/PKK’ya verilen silahlar konusunda Bakan Mattis ve Bakan Işık arasında görüşmelerin söz konusu olduğunu aktaran Dunford, kendisinin de Orgeneral Hulusi Akar ile rutin bir şekilde görüştüğünü vurguladı.

- Önümüzdeki hafta görüşecekler

Dunford, “Bakan Mattis önümüzdeki hafta Avrupa’da Türk mevkidaşı ile bir kez daha görüşecek ve bu konu üzerinden tekrar geçecek. Geçen perşembe günü de Türk mevkidaşına rutin bilgi vermek amacıyla detaylı bir mektup yazdı.” dedi.

Dunford ayrıca, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığının Ankara’daki temsilcilerinin de Türkiye’nin kaygılarını azaltmak üzere mevkidaşları ile çok sıkı bir temas halinde olduğunu kaydetti.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Adamlar haklı, hükümetimizin endişelerini gidermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta bir sürü zahmete katlanıp güdümlü füzelerin seri numaralarını bile siliyorlar. Adamlar daha ne yapsın. Hükümetimiz de bu durumdan gayet memnun gibi görülüyor. İşbirliği diye buna denir.
@nafiyesugec zihniyetiniz batsın be bir kerede devletinizin yanında olun
@nafiyesugec yüz yıl önce batıdan Osmanliya çeşitli adlarla gönderilen misyonerlerin ektiği tohum ne güzelde neticesini vermiş sizde.Ne olursa olsun asla devletin ve halkın seçtiği hükümetin yanında durmuyorsunuz.Onlar dışarıdan siz içeriden vuruyorsunuz bu devlete.Ama boşuna heveslenmeyin,sizler gibi nankörler ve kan emici batılılar bu ülkeye bir şey yapamazlar.Allah herkese hak ettiğini verecektir.Bunu bekleyin.
Hileleri kendi ayaklarına dolansın inşallah. Silahları takip ediyorlarmış (!). Çocuk kandırıyorlar sanki. Binlerce masum insanı petrol uğruna öldürdüler, rezil rüsva ettiler. Cehenneme odun olsunlar!!
Burnuma çok ama çok pis kokular geliyor bu silahlar ve barzaninin bağımsızlık referandumuna müsade cevabı tahmin edebiliyorsunuzdur
amerikanın türkiye ye rapor vermesi hmm değişik
Yakında Türk Amerikan ilişkileri çok bozulacak. Hatta karşılıklı büyükelçileri çekmeye kadar gidecek ve abd kongresinden Türkiye karşıtı kararlar çıkacak. bunu bilgiye dayanarak söylüyorum. Derhal aklı başında diplomatlarımızın iş buraya varmadan önlem almak için ABD ile masaya oturmaları lazım...
@mazlumx68 korkarak nereye kadar yaşanır dostum,bırak olacağı varsa olsun,aleni düşmanlık yapıyorlar konuşacak ne kaldı söylermısınnnn
ne masaya oturması arkadaş hiçmi omurganız yok sizin abd resmen seni adama saymıyor sen hala abd ile masaya oturalım diye sayıklıyorsun hergun onursuz yaşayacağına bir gün onurunla öl siz hala M.Kemal i anlayamamışsınız bu millete herşeyi öğretirsin ama uşaklığı öğretemezsin.
@mazlumx68 Senin dediğini yapınca da bu sefer bakın hükümet amerka ile işbirliği yapıyor diye kara propaganda yapıyorsunuz.Sizin niyetiniz asla iyi olmadı,her söylediğiniz şeyi hükümete bir tekme atma gayesiyle söylüyorsunuz.Merak etmeyin Türkiye büyük devlettir,gereğini yapar.Samimiyseniz güvenin ve destekleyin yeter...
Her zamanki fırıldak Abd nin fırıldak taktikleri
allah seni ve seninle olanı perişan etsin abd
Ne biçim zihniyet? Teröre yaptığı desteği rapor edecekmiş!...
BAKINIZ TÜRKİYEDE 100 YAKIN SOL ÖRGÜT VE FİREKSİYON VAR,YİNE 100 YAKIN DİNİ CEMEAT VE ÖRGÜT VAR, PKK DEAŞ TALİBAN ELKAİDE HATTA FETO VB ÖRGÜTLERİN GİZLİ SAHİPLERİNİN ABD VE BATI OLDUĞU TAM AŞİKAR OLDU.TÜRKİYE EĞER GEREKLİ ÖNLEMİ ALMAZSA ÇOK YÖNLÜ BİR İÇ SAVAŞIN EŞİĞİNDEDİR.TEK DILARININ PİMİ ÇEKMESİNE KALMIŞTIR.ONUN İÇİN DİYORUZKİ YENİ BİR KOTANLI KURULMALI TERÖR İÇİN VE ASKER SAYIMZIN 1 MİLYONA ÇIKARILMASI GEREKİYOR HEMEN.BAKINIZ ARABİSTAN 340 MİLYAR DOLARLIK SİLAH ANLAŞMASI YAPTI 1 AY ÖNCE.BU SİLAHLAR BU VB GURUPLARA DAĞITILCAK YAKINDA.80 ÜLKENİN SINIRLARI DEĞİŞECEK DİYOR ABD UNTULMASIN.
elbet kendi kıtasında bir düşmanı hatta düşmanları olacak usa nın.meksika elbetteki topraklarını geri isteyecek.olmaz denilen rusya dağıldı
kesin bildiğim iki şey var ; 1 - hem nato , hem BM , hem oecd üyesi olup da 40 yıldır terör ile mücadele eden dünyada başka bir devlet yok 2- dünyanın en gelişmiş silahlarına bile sahip olsanız bir savaşta göğüse gögüse mücadele edecek kara ordunuz yok ise gücünüzün hicbir anlamı yok.İdda ediyorum türkiye 19 gün içinde tüm kara ordusu ile hem suriyeyi hemde ıragı ele gecirecek güce sahiptir.Kimse türkiye'yi hafife alamaz.
Abd, suriye ve ırak ta kürt devleti kurulması için hazırlıklar yapıyor. Uyanın millet pyd ye silah verilmesi artık son noktadır. Akp bu konuda hiç sesini çıkarmıyor. Nerde ey almanya, ey hollanda deyip portakal bıçaklayanlar. İş abd olunca sesiniz soluğunuz çıkmıyor. Yanıbaşımızda terör örgütlerini silah veriyorlar biz ise Katar la uğraşıyoruz. Nerde sahte ülke sevdalısı koyunlar hiç sesiniz çıkmıyor. Yoksa reisiniz bir şey demiyor diye sizde dilinizimi yuttunuz.
PKK DAN ÇIKAN AVRUPA MENŞEİ Lİ FÜZELERE NE DİYORSUNUZ.HANİ KAYBEDİLEN SİLAHLAR VARYA
Amerika planlrini yapmis durumda kurtlere ozgurluk adi altinda suriyede katliam yaptircak sonra Tc nin ustune salacak ondan sonra deStegini cekecek suriyeyi somurecek sonra destegini cekip kurtleri irana suriye ordusuna en buyukte Tc ye katlettirecek kurtleri Tc ye salacak buna krsilikta Tc onlari birirecek ama bu isten hem Tc kaybedecek hemde Kurtler biyahli kzanan sadece coni olcak bu yuzden Kurtlerin akillli olmasi lazim coninin kucagindan inmezlerse bitecekler
Diğer Haberler