ABD’den YPG’ye 2.2 milyar dolarlık usulsüz silah yardımı

ABD'li Foreign Policy Dergisi’nde yayınanan iddiaya göre Washington, Suriye’de IŞİD'e karşı savaşan YPG ve benzer örgütlere 700 milyon dolarlık silah yolladı. ABD'nin yardımının kağıt üzerinde yasal ancak uluslararası kurallara uygun olmadığı ileri sürüldü.

İki bağımsız kuruluş, Organize Suç ve Yolsuzluk Bildirim Projesi ve Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı 'ABD, Suriye'deki grupları silahlandırmak için düğmeye bastığı yeni programda usulsüzlüklere imza atıyor' iddiasını ortaya attı.

İki kuruluşun raporuna göre Pentagon, Suriye'de IŞİD mücadele için aralarında YPG'nin de olduğu gruplara değeri 2.2 milyar dolara ulaşması beklenen silah yardımı yaptı.

Habertürk'ten Nalan Koçak'ın aktardığına göre, raporun en can alıcı noktası şu: ABD'nin yardımı kâğıt üzerinde yasal ancak uluslararası kurallara uygun değil. Çünkü silahların satın alındığı firmalar nereye gideceklerini (Suriye) bilmiyor. ABD resmi belgelerden bunu çıkarıyor.

‘BELGELERİ DEĞİŞTİRİYOR'

Bağımsız araştırmacılar ve gazeteciler raporu, sızdırılan e-postalara, gemi taşımacılığı kayıtlarına, resmi raporlara ve içeriden bilgi sızdıran yetkililere dayanarak hazırlandı. Raporun iddiasına göre Pentagon silah tedariğine dair belge niteliği taşıyan delilleri ortadan kaldırıyor. Bunun nedeni yardımların hangi ellere ulaştığını gizlemek.

Raporu hazırlayan ve Ivan Angelovski "Pentagon silah aldığı ülkeleri kandırıyor, uluslararası kurallara uymuyor ve silah ticaretini kontrol eden düzenin altını oyuyor" dedi. Rapor yeni silah programının ılımlı muhalif gruplara yönelik 'eğit-donat' projesinin çökmesinin ardından hazırlandığını hatırlatıyor. Yeni programa göre seçilen gruplara daha ucuz silahlar veriliyor. Bilindiği gibi, silah sağlanan gruplardan biri de, Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen YPG. Anglovski "Hiçbir belgede silahların YPG'ye gittiğine dair bir ifade yok. Ama yaptığımız araştırmalara bakarak çoğunun YPG'ye verildiğini söyleyebiliriz. Fakat elimizde tam rakam yok" diye konuştu.

İddiaya göre usulsüz yardım ağı nasıl örülüyor? ABD'deki silah üreticileri Pentagon'un talebine yetişemediği için devreye Doğu Avrupa ve diğer bazı eski Sovyet ülkelerindeki silah tedarikçileri devreye sokuldu. Ukrayna, Kazakistan, Gürcistan ve Ukrayna bazıları.

Rapor bu tedarikçilerin yasal şirketler olduğunu ancak bazılarının organize suç çeteleriyle bağı bulunduğunu öne sürüyor. Tedarikçilerden alınan silahlar ve mühimmat —Suriye'ye gideceği bilgisi karşı tarafa verilmeden- olağan yollardan bazı ülkelere ulaştırılıyor. Ancak daha sonra bu silahlar gizlice Suriye'ye gönderiliyor ve varış noktası raporların üzerinde yapılan oynamalarla gizleniyor. İddiaya göre geçtiğimiz mayısa kadar ulaştırılan Kalaşnikof, RPG gibi silah ve mühimmatın değeri 700 milyon dolar. 2022'ye kadar bu rakamın 2.2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
peki türkiyenin ösoya yaptığı yardım yasalmıydı
Misliyle geri alacak petrol olarak
BU TEZGAHI ABD ÜZERİNDEN OYNAYAN, İSRAİL' DİR. ÇÜNKÜ O COĞRAFYANIN KENDİLERİNCE ŞEKİLLENMESİNİ İSTEYEN ONLAR AMA SONLARI OLACAK ORTADOĞU, ÇOK FAZLA ÖZGÜVEN İYİ DEĞİLDİR.
@erhan.ak7878 merak ettimde israili sevmem ama ne yapabilirsin ne gibi sonları olur ? israile bu mantıkla yaşayan müslüman ülkelerden cacık olmaz alayı para sevdalısı yöneticiler israil bu hızla 20-25 sene sonra tüm orta doğu ele geçrir.
AMERİKANIN DA ÇOK UMRUNDA
ee bizene bizi yani Ahmeti Mustafa yi ramazani bilgilendireceğine uluslararası ni bilgilendir
@beyza_can_s3 evet bence de sana ne uzayda yaşıyorsun belli...
lan butun oyunu hazırlayan abd bunlara bok atacaksınızda ne olacak zaten butun dunyayı bu bk cukuruna sokmuş bu şerefsizler ve bunu haber yaptın abd çöktümü vah vah ulen buda oyunun bir parçası zaten atlayın üstüne haber yaptım diye ha şunu sorayı yahu apo nerede bu kanlı terör örgütü çocuk katili nerde hiç ses seda yok birazda bunu haber yapın neden sormuyorsunuz hadii sorun bakalım
israil bölgede kendi gizli gücünü kuruyor eğitiyor ama bilmiyor kendisine faydası olmayanın başkasına zararı olur ufak hesaplar içinde büyük hayaller kuruyor israil projeleri amerikalıların haberi yok amerikadaki dünyayı yöneten israil komite senatosu bunları yaptıran amerikayı yönetiyor ilk önce kendi menfaatleri doğrultusunda sonra dünyayı yönetiyorlar görüldüğü gibi kuş beyinli araplar onlara hizmet ediyor gözüken şu kürdistan devleti hayali ile kürtlerde hizmette sınır tanımıyor tamamen amerikaya hizmet edecekse kürtler devlet kurabilir ikinci amerika üstü onların köpeği olma şarttı ile
Bu tamamen YPG'nin uydurmasidir. ABD YOG'ye hicbir zaman silah vermemistir vermez de. Araplar,Iran tarafindan destek gormeyen YOG,hangi kapiyi calacagini sasirmistir.Eski dostlarin parsalari ile karnini doyurma pesinde.Farkinda degiller o eski dosrlar dost degil DUSMAN..
allah allah burdaki insanlar herzeman söğlüyor bu abd neyi yasal yapmışkı bunu yapsın bu örgütleri çıkaran zaten kendisi değilmi işidi dünyaya bela etti sonra işit gitti pyd geldi ne değişti hiçç bu böğle gider türkiye yi ekonomik olarak yıpratma bu dışarda terörle uğraşmanın faturası maddi olarak çok agır ödüyoruz ülke olarak içrede durum içler açısı millet iyice sıyırdı kafayı tecevuz haberli yolda duran adamı vurmalar belediye ve başbakan ayrımı yazık günah yazık bu millet bu ülkenin butunlügü ve beraberliği için yeteri kadar bedel ödemedimi anlamıyorum neyin kavkasını yapıyoruz
israil ne yapsın ortadoğuda sadece barzaniyle türkiye dostu her çeşit oyunu oynar erhan ak
irma kasırgası ABD ye yetmedi anlaşılan,kadir mevlam, senden başka bize yardım edecek yok şu güzelim dünyayı cehenneme çeviren ABD yi,İsraili yöneticilerini afetlere boğasın da şu güzelim dünya bi cennet olsun
Bizi hic ilgilendirmiyor. Bugune kadar Turkiyeye silah yardimi yaptin mi Abd?
Ortadoğuda bu kadar olay olurken israil den neden ses çıkmıyor. Çıkmaz çünkü nasıl olsa abd ile her istediğini yapıyor. Abd yi yöneten israil dir. Dibindeki müslüman devletlerden korktuğu için abd yi kullanıyor. Şuana kadarda başarılı oluyor. Örneğin suriyenin parçalanması ve ırak taki referandum tamamıyla israil projesi.
CHP de bunlarla beraber
ABD NİN ŞİMDİYA KADAR HANGİ YAPTIĞI YASAL YASAL OLMASA KİM NE YAPABİLECEK ALİ KIRAN BAŞ KESEN KABADAYI MİSALİ İSTEDİĞİNİ YAPIYOR ONLARIN HAKKINDAN CENABI ALLAH TAN BAŞKASI GELEMEZ İNŞALLAH ALLAH ONLARIN CEZASINI VERECEKTİR
NALAN KOÇAKTANDA BU BEKLENİRDİ ZATEN. ULAN TİRAJI YÜKSEK TUTMAK İÇİN HABERİ NASILDA EVİRİP ÇEVİRİYOR. BAĞIMSIZ HABER AJANSLARI BUNU AMERİKANIN KENDİ İÇİNDE YOLSUZLUK HABERİ OLARAK YAYINLIYOR. BİZİMKİLERDE SIRF MİLLETİN VATANI DUYGULARINA HİTABEN TERÖR ÖRGÜTLERİNE YARDIM DİYE HABER YAPIYOR. ULAN HABERCİLİĞİ İÇİNE ETTİNİZ YA HELAL OLSUN .
ŞİMDİYE KADAR AYIKMADISANIZ. ŞİMDİ DE AYIKMAYIN. BİLİNEN BİR ŞEYİ ABARTARAK ANLATMAK KME NE YARAR. YPG YE SİLAH VERİM TÜRKİYEDEN GEÇEREK SURİYEYE GÖNDERİLMEDİMİ? AYRICA KONAKLAMA BEDELLERİDE BİZİM HAZİNEMZDEN ÖDENMEDİMİ? ÖNEMLİ OLAN NOTA VEREREK ADIM ATMAKTIR. NOTA VEREMİYORSANIZ KARŞI ÇIKAMIYORSANIZ BU HABER BENCE BOŞ VE SAÇMADIR. ZATEN BU HABERİ BİLMEYEN YOKTUR.
Oyun belli abd 2003 de ırak ordusunu bitirdi sonra işidi çıkardı daha sonra işidle mücadele etmesi için farklı gruplar kurarar silah veriyor yakında kapımıza dayanacaklar. Abd suriye ve ırak toplaklarında kürdistanı kurdurmak istiyor bizim ülkemizede saldırlamaları an meselesi
Öso'yu kuran kimdi?! Amerika,İngiltere ve Fransa silah ve eğit - donatla isyancı orduları kurmadı mı? Savaş öncesinde Suriye ile ilişkiler hiç olmadığı kadar iyiyken mayınlar temizlenip,vizeler kalmış,liderler ailecek görüşüyorken ne oldu? Bence batı yine dönekliğini yaptı! Tıpkı göçmen anlaşmasında siz avrupa geçmelerine engel olun biz fonlarla sizi destekleyelim! Türkiye'ye savaş başlamadan ya birşey vaad edildi yada müttefiklik baskısıyla bu iyi ilişkileri bitirmeye bu döngüye girmeye mecbur bırakıldı!...
istediğiniz kadar teknik ekipmanınız olsun ,gemileriniz,ucaklarınız deniz altılarınız farketmez bir savaşta en cok lazım olan insan gücüdür, israil nüfusu bugün 30 milyon olmuş olsaydı ortadoguda işgal etmediği yer kalmazdı.Şimdilik ortadogu pastasını dilimlere ayırıyorlar,zamanı geldiğinde tek tek yutacaklar.
Pes 2018 çıktı la. Hiç haber yok da. Bi de Online oynayacak mıyız. Calofdati yeni versiyon çıktı mı ? Orda ortadoğu davaşı da varmış. Hiç bir bok yapamayacağınız şeyler için uğraşmayın. İnanlı gidin ateistlerin gazıyla yürümeyin. Gavurun işine bakın Gavur gibi olmayın. Allah a inanın İkimsiz bilimsiz kalmayın.
Öso'yu kuran kimdi?! Amerika,İngiltere ve Fransa silah ve eğit - donatla isyancı orduları kurmadı mı? Savaş öncesinde Suriye ile ilişkiler hiç olmadığı kadar iyiyken mayınlar temizlenip,vizeler kalmış,liderler ailecek görüşüyorken ne oldu? Bence batı yine dönekliğini yaptı! Tıpkı göçmen anlaşmasında siz avrupa geçmelerine engel olun biz fonlarla sizi destekleyelim! Türkiye'ye savaş başlamadan ya birşey vaad edildi yada müttefiklik baskısıyla bu iyi ilişkileri bitirmeye bu döngüye girmeye mecbur bırakıldı!...
Deveye sormuşlar boynun neden eğri? Nerem doğruki demiş. abdnin her tarafı yolsuzluk,terör,katliamdır.Dünya üzerinde %99u müslüman olmak kaydıyla milyonlarca insanın ölümünden abd sorumludur.Ama güç onda olduğundan hesap soran yok.Dünyayı abd-ingiltere-israil üçlüsü yönetiyor.Onlar dünyanın güçlü mafyası,kanunları hiçe sayıp her istediğini yapabiliyor.BM,İnsan hakları mahkemeleri vb hep onların kurumları olduğu için kimi kime şikayet edeceksin.
Diğer Haberler