AB'den Türkiye'yle ilgili son dakika sığınmacı anlaşması açıklaması

AB'den sığınmacı anlaşması ile ilgili son dakika açıklama: AB, Türkiye ile göçmen anlaşmasına bağlıdır.

AB'den Türkiye'yle ilgili son dakika sığınmacı anlaşması açıklaması

AB Bakanı Ömer Çelik'in AB ile vize muafiyetine ilişkin, vize muafiyetinin sağlanmaması durumunda sığınmacı anlaşmasını sürdürmenin de gereksiz olduğunu belirtmesinin ardından Avrupa Komisyonu'ndan sığınmacı anlaşmasına ilişkin açıklama geldi.

Avrupa Komisyonu'nun son dakika açıklamasında "AB, Türkiye ile göçmen anlaşmasına bağlıdır" denildi.

AB Komisyonu sözcüsü, Ankara'dan yapılan göçmen anlaşmasının devamı için bir sebep bulunmadığı yönündeki açıklamaya ılımlı bir yanıt verdi. Açıklamayı, uluslararası haber ajansları 'acil' koduyla verdi.

Almanya ise, Türkiye'ye yeniden mali yardım yapılabilmesi için Ankara'nın yeni koşullar yaratması gerektiğini duyurdu.

AB Komisyonu sözcüsü, uluslararası örgütün Türkiye ile yaptığı sığınmacı anlaşmasına bağlı olduğunu söyledi. Avrupa Birliği'nden (AB) yapılan açıklamayı, uluslararası haber ajansları son dakika olarak duyurdu.

AB İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ SIĞINMACI ANLAŞMASINDA NELER VAR?

Brüksel ile Ankara arasında uzun süren pazarlıkların ardından 18 Mart’ta varılan ‘sığınmacı anlaşması’, Ege Denizi üzerinden yasadışı yollarla Yunanistan’a geçen ve AB ülkelerine yaptığı sığınma başvurusu reddedilen göçmenlerin Türkiye’ye geri gönderilmesini kapsıyor. AB ise buna karşılık Türkiye’ye gönderdiği her bir sığınmacı için Türkiye’den bir sığınmacı almayı vaat ediyor. Ancak AB’nin bu sözünü nasıl yerine getireceği belirsiz. Zira Birlik üyeleri, 18 Mart’ta imzalanan anlaşma ile AB’ye kabul edecekleri sığınmacı sayısını 72 binle sınırladı.

Öte yandan 20 Mart’ta yürürlüğe giren anlaşma çerçevesinde, bu tarihten sonra Yunanistan’a ulaşan sığınmacıların Türkiye’ye iadesine 4 Nisan’dan itibaren başlanması öngörülüyor. Yıllardır ekonomik krizle mücadele eden ve imzalanan 3. Kurtarma Paketi’nin uygulanması için kreditörlerle halen pazarlık halinde olan Yunanistan’ın üzerine düşen sorumlulukları nasıl yerine getireceği ise netleşmiş değil. Sığınmacı anlaşmasının uygulanabilmesi için gerekli personelin büyük bölümünü sağlama sözü veren AB de henüz harekete geçmedi.

Bunlara ek olarak anlaşma, aylardır Yunanistan’daki sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından tepkiyle karşılandı. 20 Mart’tan sonra Yunanistan’a ulaşan sığınmacıların nakledildiği ‘hot spot’ların şartları ve sığınmacıların bu kamplarda zorla tutulmasına tepki gösteren her iki örgüt de birer açıklama yayınlayarak desteğini çektiğini duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
açın kapıları gitsinler
@sedatnev Kardeşim hükümetin en büyük kozu mülteciler. Eğer bu kozu ellerinden kaçırırlarsa çaresiz kalırlar. O yüzden bunlar hiçbir yere gitmez.
Türkçe açıklaması "sözünün arkasında dur" ama maalesef bizim dış politikamızda sözümüzün arkasında durduğumuz üç eylem yok, bilen varsa yazsın lütfen.
@serdar_serdengecti_1969 tamam yunan kardeș. Peki siz sözünüz de duruyor musunuz?
@serdar_serdengecti_1969 Türkçen zayıf herhalde
@aytekinozcan74 üç örnek bulamadın galiba arap kardeş.
@serdar_serdengecti_1969 Allah aşkına durmadıklarımızı yazda aydınlat bizi.. sizin gibi muhalefetin gözü kör olsun.
yıllardır özelleştirme adı altında memleketin elinde avucunda ne varsa satılmasına-çıkarılan yasalar ile yabancıya toprak satışının son 10 yılda inanılmaz rakamlara gelmesinin hesabını kim soracak
nasıl bağlısınız ulan sözünüzü tutmayan iki yüzlüler seçimden sonra sizi çoğaltıcaz rahat olun süriyeli kardeşlerimiz orya gelip sizi çoğaltıcak
YAPTIRIM YAPACAK İNSAN YAPARIM DEMEZ YAPAR. BUNUN HALK DİLİNDE KARŞILIĞINI HERKES BİLİR.SÖZE GEREK YOK UYGULAMA BİZE YAKIŞIR ,TABİ YAPABİLİYORSAK.
HAYIR ! Yılmaz Özdil yazılarını okuyun ve Halk tv de Uğur Dündar ile olan programını izleyin EVET diyemeyeceksiniz !
@a_s_17 bol bol palavra var orada :)))
şeytan görsün yüzlerini
Bağcılardaki Suriyelerin yarısı Hollandaya girse 3 saatte ülkeyi alırız.
@uffuk60 bağcılarda da mı var suriyeli oraya sokmazlar diye sanırdım urfa kaynıyor hacı dışarı çıkamıyoruz bizim manyak esnafta dükkanları onlara devir ediyor her yer arapça yazı suri kaynıyor
yine masal anlatıyorsunuz
Açın kapıları yunanistani batiralim Yunanistan için 5 ay veriyorum:))
haziranda viesiz dolaşma gelmeyince anlaşma iptal olamsı lazım ama hala neyin peşindelr anlamış değilim.Tek taraflı her zaman ki gibi ihlal sözünde durmama kalleşlik var.Hadi onalr kalleşlik etti.bizimkiler ne demeye hala gidenleri geri toplarlarki? Ülkesine vatandaşından birşeyler gizleme olayı var ucunda
ülkede ne var ne yok satıldı.bütün kaynaklar kurutuldu,devlete ait sektörler teker teker peşkeş çekilerek eritildi ve denizin sonuna yaklaşöaya başladık.şimdi mültecileri elimizde tutarsak geçirmezsek avrupanın vereceği paraya kaldık.zaten recep ivediğin zoruda bu aslında.sığınmacılara karşılık istediği para.açıkça söylüyorlar zaten vermezseniz serbest bırakırız.sonunda dilenciliğe şantaja başladık bile.bü ülkenin geleceğine dinamit koyanlar bugün herşeyi güllük gülistanlık gösterenlerdir.15-20 sene sonra bu ülke mülteci gerçeklerinin ne olduğunu öğrenecekler.kaos.kaos.kaos..
pkk lılar ağlıyordu ne zaman avrupada miting yapsak polisler bize izin vermiyor diye hatta dedilerki ya osmanlı keşke viyanayı kuşatsaydı ne güzel hepimiz müslüman türk olurduk ya biz bu avrupanın kıymetini bilemiyoruz şaise türkte schwarz kopfta mesela almanların türklere sevgi gösterisi mesala camiler atılan yumurtalar domuz başları falan hep 1 nisan şakası kış sert geçince naziler türkler üşümesin diye o kadar düşüncelilerki türklerin evlerini yakıyorlar ama işte biz türkler hep art niyetliyiz kıymet bilmiyoruz
72 BİN SIĞINMACI SİZE 5 MİLYON BİZE NE GÜZEL ANLAŞMA BU ULA TAYYİP ULAN TAYYİP
ulan tutuşunca nasılda cıyak cıyak ötüyorsunuz.
@serdar_serdengecti_1969 kim sözün arkasında duracakmış arkadaşım? adamlar bilmem kaç milyar euro verecez yeterki sen mültecileri durdur diye yalvardı, şimdi bizi tanımazdan geliyor alçaklar! Mültecilere özel araçlar tahsis edip bunların sınırlarına yollayacaksın! Kavimler göçünün Roma'yı yıkması gibi bunlarda darmadağın olsun! görelim ne kadar medeni ve insancıllarmış. o zaman dünya tanır bu sömürgeci suratsızları
@ayhanbengu bizimkiler tanımıyor ama işte adamlar siyasi nefretlerinden artık avrupayı över oldular.. böyle muhalefetliğin gözü kör olsun !
Hani demokrisiyi insan haklarını savunan Avrupa ya hava atan Akp diye Suriyelilerin nereye gitme özgürlüğünü GASP ediyorsunuz açın sınırları Türkiye de kalmak isteyen kalır gitmek isteyen gider. Suriyelileri NİYE GİTMELERİNİ ENGELLEYİP zorla HAPSEDİYORSUNUZ.
BUNU ADI SINMACI DEGİL 'İNSAN TİCARETİDİR.' SUÇTUR. EY TÜRKİYE.
tırstın mı avrupa...
Bu akp iyi filim çeviriyor... referendumda evet çıksın diye her naneyi yiyorlar... ama boşşş... referendum da hayır çıkacak... araştırma yaptım % 58 hayır % 42 evet çıkacak...
Kaç senedir burdalar iyi kötü bir düzen kurmuşlardır kapılar açılsa dahi bence bir çoğu kurulu düzenini bırakıp gitmez
ab para verdi sıkıysa sığınmacıları salsınlar.
Suriyeli Kardeşlerimizi, Sanki köpekmiş gibi üzerinize salarım haa dercesine kullanmak hoş bir tutum değildir.
ab üyeliği için yıllardır Türkiyenin ödediği bedellerin hesabını kim verecek...işlerine gelince millete sorarız diyen siyasiler bu ab üyeliğini neden millete sormaz ....???
atıp tutmayla olmuyor reyizzz 2 gün sonra özür dileyeceğiniz şeyler yapmayın sıkıyorsa gönderin de görelim
gönderecek mültecimi kaldı yüzde 70 ni vatandaş yaptı akp referanduma oy kullansın diye kalanlarda referanduma yetiştirileck bir kaç bin ıraklı afganlı kaldı onları da mülteci saymıyor ab
@edasmakina2005 çok sığ, bilgisizce bir açıklama.. Tam bir CeHaPe yaklaşımı :(
@kaganmm79 NE KADAR İĞNEYİ KENDİNE ÇUVALDIZI BAŞKASINA BATIRMIŞÇASINA BİR AÇIKLAMA ... TAM DA Bİ AKEPE YAKLAŞIMI...
halki refaha kavusturacaginiza oy ugruna ugrastiginiz bos islere tukureyim
suriyelilere bizim bakmamız kadar saçma birşey yok salın hepsini gitsinler. bunlar yarın başımıza bela olacaklar. allah rızası için hepsini gonderin gitsinler. suriyeliler geldiğinde beri ülkede cinayetlerin sokak ortasında infazların tecavüzcülerin sayısı arttı.
SURİYELİ İSTEMİYORUZ
AB o anlaşmaya öyle maddeler koymuştur ki, anlaşma bozulursa şırıngayla kan alırlar. Bunu bizimkiler bilmiyormu san ki? Ama seçim efelenmelerine belki ses çıkarmazlar.
bırakın mesajları açın kapıları gidebilen gitsin gidemeyende adam gibi ülkelerine dönsünler ülkesinden kim kaçar o haindir sonra besle kargayı misaliolur
Neden kapıları açmıyorsunuz.. bölgenin kaynaklarını onlar yiyecek. biz seyrediyoruz...
Mesela akp ismini duymak bile yeterli geliyor 1000 tane dalaverenin nasıl oynandığı geliyor aklıma. Suriyeliler gelsinler eyvallah adamlar mağdur olmuşlar ama o adamlar geliyorlar maaşa bağla üniversitelere sınavsız al her türlü imkanı sağla. Bu ne kardeşim cepheye biz gidelim, gerektiğin de sokağa biz inelim her zaman elimizi taşın altına koyalım, ki bunları yaptık diye anlatmıyorum sadece olanı söylüyorum. Sonuç az da değil 4 milyona yakın mülteciye bütün destek var bize gelince gençlerimiz sınava 1 dakika gecikti diye sınava alma vs. Bunlar oy için herşeyi yaparlar birader güvenmeyin.
NEREYE GÖNDERECEKLER ALDILAR PARALARI ACABA KİMLERİN CEBİNE GİRDİ FATURA BİZLERE MALOLDU AMA HARAM ZIKKIM OLSUN.
Suriyelilere isteyince kardeşlerimiz diyorlar istemeyincede avrupayı salarım suriyelileri üzerinize bak ülkenizi boka çeviririm diyerek tehdit ediyorlar... avrupa 70 bin mülteciyi almamak için kıvırdıkça kıvırıyor... biz 5 milyon suriyeliyle istemediğimiz halde yaşamak zorunda bırakılıyoruz...
Sözde durma tek taraflı olmaz, nalıncı keseri gibi hep kendine yontarsan gün gelir yontacak bişey bulamazsın 72000 kişi ne? 4 milyon Mülteci var Türkiyede ve yardım için harcama yaratın deniyor! Blöfe rest çekeceksinki kim delikanlı belli olsun.
ÖMER ÇELİK AÇIKLAMIŞ; ''sıgınmacı anlaşmasının sürmesi için bir nedenimiz yok'' başta anlaşmalardan söz etmiyordunuz??..insanlıktan bahsedyordunuz..AVRUPA İTLİGİNİ ELDEN ATMIYOR DA SİZ İNSANLIGINIZI ELDEN ATIYORSUNUZ ÖYLEMİ!!?? İT İTLİGİNİ BİLE ÜZERİNDEN ATMAZ İKEN, BEN İNSANLIGIMI NASIL ÜZERİMDEN ATARIM'' DİYE HİÇ DÜŞÜNMÜYORMUSUNUZ!!??..
62 yıldır hiç bir zaman gercekleşmeyen ve gerçekleşecek olasılığina dair kimsenin inanmadığı AB antlaşması...Yemeşim bu antlaşmayı...
açın kapıları... Uçaklara bindirin isateyenleri istedikleri yerlere götürün. İndirin ,bırakın gelin.. Bir ayda 300-500 bin arası insan bir girsin memleketlerine bak nasıl geri vites yapacaklar..
NE OLDU ŞİMDİ RESTİMİZİ GÖRDÜLERMİ?
açın gitsinler ALLAH aşkına birazda bizim kafamız rahatlasın dertlerini kavgalarını gürültülerini birazda avrupa çeksin surilerin
Diğer Haberler