ABD'li Komutan Nagata: Türkler çok öfkeli

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Orgeneral Michael Nagata, Türkiye'nin IŞİD'i (DEAŞ) sınırlarından uzaklaştırmak ve temizlemek için Suriye'de yürüttüğü operasyonlara değinerek " Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça zorlaştı" dedi. Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunduğunu belirten Nagata, “Rahatlıkla şunu ifade edebilirim ki Türkler, IŞİD'e karşı oldukça öfkeliler” dedi.

ABD'li Komutan Nagata: Türkler çok öfkeli

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Orgeneral Michael Nagata, Washington merkezli Uluslarası Stratejik Etütler Merkezinde (CSIS) yabancı savaşçılarla mücadele üzerine düzenlenen bir panelde konuştu. Nagata'dan Türkiye ile ilgili kritik açıklama geldi.

"OLDUKÇA ÖFKELİLER"

Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunduğunu ve hem askeri hem de siyasi yetkililerle görüşmeler yaptığını ifade eden Nagata, “Rahatlıkla şunu ifade edebilirim ki Türkler, IŞİD'in (DEAŞ) son birkaç yıldır değişik şekillerde yaptığı saldırılar sonucunda Türkiye’de çok can kaybı olması sebebiyle IŞİD'e karşı oldukça öfkeliler.” dedi.

Türkiye’yi ilk kez Özel Kuvvetler Komutanı olarak 2014’te ziyaret ettiğini ve o zamanlar IŞİD'in Türkiye’de kanlı eylemler yapmaya başladığını ifade eden ABD’li general, Türkiye’nin IŞİD terörizmi konusundaki endişesine ilk kez net olarak o zaman şahit olduğunu vurguladı.

"İLK ELDEN GÖRDÜM"

Nagata, sözlerine şöyle devam etti:

“Sonraki aylarda da gördüğümüz üzere sadece Türkiye, sınırlılarını geçmek üzere olan potansiyel yabancı teröristlere aman vermemeye başladı. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), IŞİD'i kendi sınırlarından uzaklaştırmak ve yüzlerce kilometre karelik alanı IŞİD'den temizlemek üzere Suriye sınırını geçti ve bir dizi operasyon yaptı. Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça zorlaştı. Bunu ilk elden gördüm.”

'YABANCI SAVAŞÇI AKIŞINI TAMAMEN DURDURMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Yabancı savaşçı akışını tamamen durdurmanın mümkün olmadığını ifade eden Nagata, özellikle de Türkiye’nin güney sınırının birçok nedenden dolayı karmaşık bir sınır olduğunu ve orada terörist akışını mutlak olarak durdurmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

ABD'li komutan, “Türkiye, yabancı teröristlerin sınırlarını geçmesini engellemek konusunda devasa bir ciddiyet sergiliyor. Bununla birlikte oldukça karmaşık bir iş ve tabii ki mükemmel değil. Yabancı terör savaşçılarının hala bir yol bulup Türkiye sınırını geçebildiklerini biliyoruz, ancak şimdi eskiden olduğunda çok daha zor. Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırıyla ilgili bir tarih sorunu da söz konusu, bu da konuyu biraz daha zor hale getiriyor” şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Ben de Serdar Ortaç sandım.
@bilge14bilge bende o sandım :D
ben silahları göndermiş olsaydım bende kızardım. insanı kendi silahlarıyla vurmak insanın zoruna gider tabi.
bunların amaçları Türkiye ye karşı terör örgütlerini kışkırtmak başka neden yok
işid canımızı yaksın o kadar şehit vermemize sebep olsun gülle karşılayak ...gerçi eskıden zevatlar gerçi gül dökuyorlardı..
ABD bu kızılötesi , IŞİD müzesi , kafa kesemem
serdar ortaça benziyo ya bu adam
Bu adamın ataları zaten mezarında 4 dönüyordur... Nagata soyismi japon soyismi olduğuna göre Nagazaki ve Hiroşimaya ABD'nin yaptıklarından sonra ABD tarafında olan bir japon için bu söylemler gayet normal...
Diğer Haberler