ABD'li Komutan Nagata: Türkler çok öfkeli

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Orgeneral Michael Nagata, Türkiye'nin IŞİD'i (DEAŞ) sınırlarından uzaklaştırmak ve temizlemek için Suriye'de yürüttüğü operasyonlara değinerek " Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça zorlaştı" dedi. Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunduğunu belirten Nagata, “Rahatlıkla şunu ifade edebilirim ki Türkler, IŞİD'e karşı oldukça öfkeliler” dedi.

6 Nisan 2017 08:26
PAYLAŞ
TWITTER
ABD'li Komutan Nagata: Türkler çok öfkeli

Savunma Bakanlığına bağlı Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Orgeneral Michael Nagata, Washington merkezli Uluslarası Stratejik Etütler Merkezinde (CSIS) yabancı savaşçılarla mücadele üzerine düzenlenen bir panelde konuştu. Nagata'dan ile ilgili kritik açıklama geldi.

"OLDUKÇA ÖFKELİLER"

Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunduğunu ve hem askeri hem de siyasi yetkililerle görüşmeler yaptığını ifade eden Nagata, “Rahatlıkla şunu ifade edebilirim ki Türkler, 'in () son birkaç yıldır değişik şekillerde yaptığı saldırılar sonucunda Türkiye’de çok can kaybı olması sebebiyle IŞİD'e karşı oldukça öfkeliler.” dedi.

Türkiye’yi ilk kez Özel Kuvvetler ı olarak 2014’te ziyaret ettiğini ve o zamanlar IŞİD'in Türkiye’de kanlı eylemler yapmaya başladığını ifade eden ABD’li general, Türkiye’nin IŞİD terörizmi konusundaki endişesine ilk kez net olarak o zaman şahit olduğunu vurguladı.

"İLK ELDEN GÖRDÜM"

Nagata, sözlerine şöyle devam etti:

“Sonraki aylarda da gördüğümüz üzere sadece Türkiye, sınırlılarını geçmek üzere olan potansiyel yabancı teröristlere aman vermemeye başladı. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), IŞİD'i kendi sınırlarından uzaklaştırmak ve yüzlerce kilometre karelik alanı IŞİD'den temizlemek üzere Suriye sınırını geçti ve bir dizi operasyon yaptı. Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça zorlaştı. Bunu ilk elden gördüm.”


'YABANCI SAVAŞÇI AKIŞINI TAMAMEN DURDURMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Yabancı savaşçı akışını tamamen durdurmanın mümkün olmadığını ifade eden Nagata, özellikle de Türkiye’nin güney sınırının birçok nedenden dolayı karmaşık bir sınır olduğunu ve orada terörist akışını mutlak olarak durdurmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

ABD'li komutan, “Türkiye, yabancı teröristlerin sınırlarını geçmesini engellemek konusunda devasa bir ciddiyet sergiliyor. Bununla birlikte oldukça karmaşık bir iş ve tabii ki mükemmel değil. Yabancı terör savaşçılarının hala bir yol bulup Türkiye sınırını geçebildiklerini biliyoruz, ancak şimdi eskiden olduğunda çok daha zor. Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırıyla ilgili bir tarih sorunu da söz konusu, bu da konuyu biraz daha zor hale getiriyor” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir