ABD'nin vurduğu Suriye üssündeki asker o anları anlattı

ABD'nin Suriye'ye Tomahawk füzeleriyle saldırmasının ardından tüm dünya ABD-Suriye ve Rusya üçgenine kilitlendi. BBC muhabiri, bir askerin anlattıklarını Twitter mesajında paylaştı: "Gizlenecek zaman yoktu. Uyuyorduk, ilk füzenin dehşetiyle uyandık. Gizlenecek zaman yoktu..." Bölgedeki kaynaklar ayrıca, füzelerin düşmesiyle hava üssünde büyük bir yangın çıktığını belirtiyor. Son dakika haberlerine göre ise, Rusya, ABD'yle yapılan Suriye'de hava güvenliği anlaşmasını da askıya aldığını duyurdu.

BBC muhabiri, bir askerin anlattıklarını Twitter mesajında paylaştı:

"Gizlenecek zaman yoktu. Uyuyorduk, ilk füzenin dehşetiyle uyandık. Gizlenecek zaman yoktu..."

Dalati, üs yakınlarında yaşayan Suriyelilerle de konuştu:

"Uyuyordum. Uyandığımda üssün yandığını gördüm...

Kontrol ettik, hava üssü tamamen harabeye dönmüş durumda."

Saldırıda, Şayrat hava üssünde konuşlu en az 15 savaş uçağı hasar gördü. Vurulanların çoğu Rus yapımı Sukhoi savaş uçakları. Saldırılarda altı can kaybı var. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırı sonrası hava üssünün neredeyse tamamen yok olduğunu ve kullanılamaz hale geldiğini bildirdi.

RUSYA BMGK'YI ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Rusya lideri Putin, suskunluğunu bozdu ve füze saldırısının uluslararası hukuku çiğnediğini savundu. İdlib'deki katliamdan sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) getirilen tasarıyı önceki gün veto eden ve sivillerin ölümlerini 'yalan haber' olarak niteleyen Rusya, Şam rejimine saldırı düzenlenince bu kez kendisi BMGK'yı acil toplantıya çağırdı.

'ÜSTE RUS ASKER YOKTU'

Suriye’de varlık gösteren Rusya’ya ait “Silahtar Kardeşliği” paramiliter organizasyon, ABD’nin sabaha karşı vurduğu Şeyrat hava üssünde hayatını kaybeden Rus vatandaşı olmadığını duyurdu. Esad rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssündeki hedefler, ABD tarafından vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı üst düzey yetkililerin ülkeden kaçırıldığı iddia edildi. Öte yandan gelen son dakika gelişmesine göre, Suriye, ABD'nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısının 'sınırlı olduğunu ve beklendiğini' açıkladı.

Kendi kaynaklarına dayanarak açıklamayı yapan organizasyonun Başkan Yardımcısı Dmitriy Siblin, “ABD’nin Suriye’nin Humus bölgesindeki Şeyrat hava üssünde yönelik saldırısında Rus vatandaşları arasında can kaybı olmamıştır. Tabi kayıp vermemiş olmamız Rusya’nın seyirci kalacağı anlamına gelmiyor. Rusya ilk aşamada ABD davranışlarını BM Güvenlik Konseyinde saldırı ve ilhak girişimi ilan edecektir. ABD yönetiminin Rusya’nın Suriye’de Hmeymim üssü varlığını da unutmaması gerekir. ABD’nin tek saldırıyla yetineceğini düşünmek istiyoruz” dedi.

"SURİYE, ABD TARAFINDAN VURULMADAN ÖNCE HEPSİ KAÇIRILDI" İDDİASI

Esad rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssü'ndeki hedefler, ABD tarafından vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı üst düzey yetkililerin ülkeden kaçırıldığı iddia edildi.

'LÜBNAN'A GÖNDERİLDİ'

Ünlü Suriyeli gazeteci Faisal al-Qassem, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Suriye'ye saldırı öncesinde Suriyeli ve İranlı üst düzey görevlilerin ailelerinin ülkeden çıkarıldığı ve Lübnan'a gönderildiğini iddia etti.

Ayrıca Mısır'da bir gazete ise askeri rejime ait bir kamp olan Kays Dağı'nda bulunan Esed'in askerlerinin tahliye edildiğini iddia etti.

SALDIRI BEKLENİYORDU

Suriye Enformasyon Bakanı tarafından yapılan açıklamada, "Askeri gerilimin tırmanmasını beklemiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ABD'nin Suriye'de Esad rejimine ait üsse hava saldırısı düzenlemesine ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esad rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esad rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esad rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA'DAN ABD'YE UYARI!

Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Safronkov, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesinin "olumsuz sonuçları" olacağı konusunda uyardı.

Vladimir Safronkov, askeri müdahalenin "olumsuz sonuçlarından bu şüpheli ve trajik girişimi başlatanların sorumlu olacağı" uyarısında bulundu.

Olumsuz sonuçların ne olacağının sorulması üzerine Safronkov, "Irak'a Libya'ya bakın" cevabını verdi.

ESAD REJİMİNDEN ABD SALDIRISI SONRASI İLK AÇIKLAMA

Suriye'de Beşar Esad rejiminin resmi haber ajansı, ABD'nin ülkedeki bir askeri hava üssüne füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. Rejimin yayın organı konumundaki SANA'nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, "Sabah gündoğumu ile birlikte Suriye'nin orta bölgesinde yer bir hava üssümüz Amerikan saldırısına uğradı. Saldırıda kayıplar yaşandı" ifadeleri kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
şayet türkiye eski türkiye olsaydı şimdiye suriye paylaşılmıştı. türkiyenin gücünü görün ki el pençe önünü ilikleyen liderler öldü bitti. şimdi dimdik bi türk milleti var. bizim yamacımızda olan bitene dünyanın diğer ucundan gelen abd karışamaz. eğri oturun doğru konuşun RTE olmasa türkiye gene gelen ağam giden paşam derdi. ALLAH yar ve yardımcısı olsun.
@kozmonot_2014 Senin yamacında olana dünyanın diğer ucundaki karıştı ,yamacına 40 -50 füze düştü sen hangi boyutta yaşıyosun? Yazdıklarına sen inandın mı gerçekten?Eğri otur doğru konuş diyosun ama devletin başındakiler pek öylede yapmıyorlar .
@kozmonot_2014 Dünya dön, kozmonot kardeş.. Şu anda bizde ABD koalisyonundayız, ve ABD'nin Suriye tomahawklara fırlatmasını olumlu görüyoruz, hata ABD istersede yanında olacağımızı bildirdik.. Stantby konumunda bekliyoruz...
üstad ne kullaniyon sen yaaaa. ayni kafadan bende istiyorumm. Ha ha ha...
üstad ne kullaniyon sen yaaaa. ayni kafadan bende istiyorumm. Ha ha ha...
@kozmonot_2014, Hadi canın sende diyeyim.
@kozmonot_2014 Eski Türkiye olsaydı sınırlarımızdan onbinlerce eşkiya sapık terörist suriye ye giremezdi. Suriye iç savaşa sürüklenmez milyonlarca göçmen ülkemize gelmezdi. Tayyip ve avanesi sayesinde oldu bu haltlar. Türkiye bu durumdan ne kazan ki .. Hiçbirşey, onlarca şehit milyarlarca vatandaşın vergisi heba oldu. Kim için Abd ve israilin bob planı için. Yazık günah ya.
Katil Esad in kankasi Kilictaroglu ne diyecek acaba?
bak bu konuda haklisin. hatta birlikte bodruma tatile gidip bu benim kardeşimdir demisliği bile var değil mi yaaaaa
Bu olaydan sonra bize Şamda kılınacak CUMA NAMAZI hayal oldu desenize...
@erdoansahin, O iş daha söylendiğinde BOŞ hayaldi.
Daha beter olun seytani yaratiklar..o masum cocuklarin intikami alindi..
Bu ihalede bize kalır..ama suriye giripde çıkarsak yaziklar olsun bize ..sınırın 10 km dışında güvenli bölge oluşturmalıyız..kimseyi turkiye ye sokmamaliyiz..bu arada pkk temizligide şart..
Şimdi paylaşılmadı mı? Bir yanda işid, bir yanda pyd, bir yanda ösö, rusya, ABD . Sen daha Süleyman Şah Türbesini koruyamadın. Kıçına baka baka buraya getirdin. Seni dünyada hiç kimse kaale bile almıyor. Bütün dünya bize artık ağzı ile gülmeyi bıraktı arka tarafıyla gülüyor.
Bu kimyasal bombayı büyük ihtimalle defalarca Suriye hava sahasını delip operasyan yapan İsrail gerçekleştirdi. Ve Suriye rejiminin üstüne attı amaçları ABD yi savaşa sokmak dünya bu oyuna gelmesin.
arada ruslarıda temizleyin bari. terörün ipini tutanlar hamilerini bitirmeden nasıl biter katliamlar
hikaye bunlar zaten uçakların çoğu çıkarılmış çok önceden önlem alınmış yani danışıklı dövüş kesin öldü denilenlerde başka Cepheler de ölmüşlerdir...
dostlar alisveriste gorsun gibi
Bizimkiler neden Amerika ile kol kola girdiler daha kimyasal silah haberi düşer düşmez Eseeeed diye bağırmaya başladılar? Dış mihraklar diye yeri göğü inletenler şimdi dış mihraklarla suriyeye nasıl gireriz in derdine düşmüşler
3 milyon göçmen ülkemizde cirit atıyor, milyar dolarlarla vatandaşın vergisini yiyor, suriye de kan gövdeyi götürüyor. milyonla insan öldü. Türkiye bundan ne kazandı. Beyninizi mi yediniz abd nin bombalamasını övenler, tayyip politikası ortadoğuyu kan gölüne çevirdi. Bu abd israilin bob planı . Allah aşkına israil abd planı ne zaman müslümanlara yaramış. Aklınızı mı yitirdiniz . Akp ortadoğuda kan dökülmesinin en büyük müsebbibi ayakçısı abd nin. Abd ecevit nota verdi diye ırak a giremedi ilk işi hükümeti bahçeli ile yıkmak oldu. Unutmayalım.
Peygamberler neden hep ortadoğu insanını ıslah için gönderilmiştir. her pislik ortadoğudan yayıldığı için. hatta ortadoğuda söylenen bir söz, yorgansız yatarım ama ... niye kuzeyde, ortaasyaya hatta avrupaya, abd kıtasına Peygamber gönderilmemiş. belki ben yanılıyorumdur, izahı olan karşı tezini bi açıklasın. bizde aydınlanalım. bakın kendi insanına, vatanına ihanet ortadoğudan, ucuza satılmışlar ortadoğudan.
bi bizimkilerin açıklamasına bakın bide rusyanın açıklamasına bizim korkakklar iyi yalamışlar abd yi başka işlerimi var geleni geceni yalayın bakalım rusya iyi gözdağı vermiş helal adamlar en azından dik duruş gösteriyorlar.....
TÜRKİYE CUMHURİYETİ TOPRAKLARINI ELE GEÇİRMEK İÇİN REFERANDUM ÖNCESİ TÜRK SEÇMENLERİNİ ETKİLEMEK AMACIYLA CANİCE PLANLANMIŞ SON RÖTÜŞLER. PLANLARINI HEP 30 YIL ÜZERİNE KURAN amerika, sovyetler birliğini BERTARAF ETTİKTEN SONRA YILLARDIR BİLHASSA ORTADOĞUDA YAPTIĞI SAÇMALIKLAR HEP TÜRKİYE ÜZERİNE KURULUYDU. BU ÖNCE KÖRFEZ SAVAŞLARI İLE BİRLİKTE IRAK'TA BAŞLATILDI SONRA KUZEY AFRİKA ÜLKELERİNDE DEVAM ETTİ. MISIR, LİBYA, TEKRAR IRAK DERKEN SURİYE İLE NOKTALANDI VE SONUNDA NİHAYET TÜRKİYE CUMHURİYETİ TOPRAKLARI ! ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEN SONRA DEVLET BAŞKANLIĞI SİSTEMİ İLE HEDEFE VARILMIŞ OLUNACAK.
Diğer Haberler