ABD'nin vurduğu Suriye üssündeki asker o anları anlattı

ABD'nin Suriye'ye Tomahawk füzeleriyle saldırmasının ardından tüm dünya ABD-Suriye ve Rusya üçgenine kilitlendi. BBC muhabiri, bir askerin anlattıklarını Twitter mesajında paylaştı: "Gizlenecek zaman yoktu. Uyuyorduk, ilk füzenin dehşetiyle uyandık. Gizlenecek zaman yoktu..." Bölgedeki kaynaklar ayrıca, füzelerin düşmesiyle hava üssünde büyük bir yangın çıktığını belirtiyor. Son dakika haberlerine göre ise, Rusya, ABD'yle yapılan Suriye'de hava güvenliği anlaşmasını da askıya aldığını duyurdu.

7 Nisan 2017 11:23
PAYLAŞ
TWITTER

BBC muhabiri, bir in anlattıklarını Twitter mesajında paylaştı:

"Gizlenecek zaman yoktu. Uyuyorduk, ilk füzenin dehşetiyle uyandık. Gizlenecek zaman yoktu..."

Dalati, üs yakınlarında yaşayan lilerle de konuştu:

"Uyuyordum. Uyandığımda üssün yandığını gördüm...

Kontrol ettik, hava üssü tamamen harabeye dönmüş durumda."

Saldırıda, nde konuşlu en az 15 savaş uçağı hasar gördü. Vurulanların çoğu Rus yapımı Sukhoi savaş uçakları. Saldırılarda altı can kaybı var. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırı sonrası hava üssünün neredeyse tamamen yok olduğunu ve kullanılamaz hale geldiğini bildirdi.

BMGK'YI ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Rusya lideri Putin, suskunluğunu bozdu ve füze saldırısının uluslararası hukuku çiğnediğini savundu. İdlib'deki katliamdan sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) getirilen tasarıyı önceki gün veto eden ve sivillerin ölümlerini 'yalan haber' olarak niteleyen Rusya, Şam rejimine saldırı düzenlenince bu kez kendisi BMGK'yı acil toplantıya çağırdı.

'ÜSTE RUS ASKER YOKTU'

Suriye’de varlık gösteren Rusya’ya ait “Silahtar Kardeşliği” paramiliter organizasyon, ’nin sabaha karşı vurduğu Şeyrat hava üssünde hayatını kaybeden Rus vatandaşı olmadığını duyurdu. Esad rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssündeki hedefler, ABD tarafından vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı üst düzey yetkililerin ülkeden kaçırıldığı iddia edildi. Öte yandan gelen son dakika gelişmesine göre, Suriye, ABD'nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısının 'sınırlı olduğunu ve beklendiğini' açıkladı.

Kendi kaynaklarına dayanarak açıklamayı yapan organizasyonun Başkan Yardımcısı Dmitriy Siblin, “ABD’nin Suriye’nin Humus bölgesindeki Şeyrat hava üssünde yönelik saldırısında Rus vatandaşları arasında can kaybı olmamıştır. Tabi kayıp vermemiş olmamız Rusya’nın seyirci kalacağı anlamına gelmiyor. Rusya ilk aşamada ABD davranışlarını BM Güvenlik Konseyinde saldırı ve ilhak girişimi ilan edecektir. ABD yönetiminin Rusya’nın Suriye’de Hmeymim üssü varlığını da unutmaması gerekir. ABD’nin tek saldırıyla yetineceğini düşünmek istiyoruz” dedi.

"SURİYE, ABD TARAFINDAN VURULMADAN ÖNCE HEPSİ KAÇIRILDI" İDDİASI

Esad rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssü'ndeki hedefler, ABD tarafından vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı üst düzey yetkililerin ülkeden kaçırıldığı iddia edildi.

'LÜBNAN'A GÖNDERİLDİ'

Ünlü Suriyeli gazeteci Faisal al-Qassem, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Suriye'ye saldırı öncesinde Suriyeli ve İranlı üst düzey görevlilerin ailelerinin ülkeden çıkarıldığı ve Lübnan'a gönderildiğini iddia etti.

Ayrıca Mısır'da bir gazete ise askeri rejime ait bir kamp olan Kays Dağı'nda bulunan Esed'in askerlerinin tahliye edildiğini iddia etti.

SALDIRI BEKLENİYORDU

Suriye Enformasyon Bakanı tarafından yapılan açıklamada, "Askeri gerilimin tırmanmasını beklemiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ABD'nin Suriye'de Esad rejimine ait üsse hava saldırısı düzenlemesine ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esad rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esad rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esad rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA'DAN ABD'YE UYARI!

Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Safronkov, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesinin "olumsuz sonuçları" olacağı konusunda uyardı.

Vladimir Safronkov, askeri müdahalenin "olumsuz sonuçlarından bu şüpheli ve trajik girişimi başlatanların sorumlu olacağı" uyarısında bulundu.

Olumsuz sonuçların ne olacağının sorulması üzerine Safronkov, "Irak'a Libya'ya bakın" cevabını verdi.

ESAD REJİMİNDEN ABD SALDIRISI SONRASI İLK AÇIKLAMA

Suriye'de Beşar Esad rejiminin resmi haber ajansı, ABD'nin ülkedeki bir askeri hava üssüne füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. Rejimin yayın organı konumundaki SANA'nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, "Sabah gündoğumu ile birlikte Suriye'nin orta bölgesinde yer bir hava üssümüz Amerikan saldırısına uğradı. Saldırıda kayıplar yaşandı" ifadeleri kullanıldı.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir