Abdülkadir Molla'nın son isteği gerçekleştirilemedi. Abdülkadir Molla kimdir?

Abdülkadir Molla'nın son isteği gerçekleştirilemedi. Abdülkadir Molla kimdir? Abdülkadir Molla neden idam edildi? İşte tüm detaylar haberimizde

Son güncelleme: 14 Aralık 2013 12:05
Abdülkadir Molla'nın son isteği gerçekleştirilemedi. Abdülkadir Molla kimdir?

Abdülkadir Molla'nın son isteği gerçekleştirilemedi. Abdülkadir Molla kimdir? Abdülkadir Molla neden idam edildi? İşte tüm detaylar haberimizde

Abdülkadir Molla'nın oğlu Hasan Cemil, babasının idam edildiğini basından öğrendiklerini belirterek, ''Babamın son isteği, umrede kullandığı ihrama sarılarak gömülmek ve cenaze namazını oğullarından birinin kıldırmasıydı. Babamın son isteğini yerine gitiremedik'' dedi.

Cemaat-i İslami liderlerinden Molla'nın 6 çoçuğundan biri olan Cemil, babasının idamıyla ilgili soruları yanıtladı. AA muhabirinin telefonla ulaştığı Cemil, babası idam edilirken yaşadıklarını şöyle anlattı:

OĞULLARININ CENAZE TÖRENİNE KATILMASINA İZİN VERMEDİLER

''Kardeşlerim ve amcamla beraber dün akşam idam esnasında gözaltına alındık. Kısa bir süre sonra serbest bırakılmamıza rağmen babamın son arzusunu yerine getirmek için geç kalmıştık. Polisler babamın cenazesini gömülmek üzere köye götürdüler. Köye gitmek için hazırlandık fakat binanın arka kapısından çıkarken polis kardeşimi gözaltına alarak müdahale etti. Cenaze törenine gitmemize izin vermediler.''

SON İSTEĞİNİ YERİNE GETİREMEDİK

Hasan Cemil, babalarının son isteğini yerine getiremediklerini, cenazesini de göremediklerini vurguladı.

Abdülkadir Molla'nın oğlu Cemil, ''Babamın son isteği, umrede kullandığı ihrama sarılarak gömülmek ve cenaze namazını oğullarından birinin kıldırmasıydı. Cenaze merasimine baskılardan dolayı gidemedik. Babamızı son bir defa göremedik. Yetkililer cenazeyi defnetmek için sadece amcama izin verdi. Biz zorla cenazeden uzak tutulduk'' dedi.

İDAMI MEDYADAN ÖĞRENDİK

Yaşadıkları karşısında sabrettiklerini ifade eden Cemil, Bangladeş hükümetinin Müslümanların güçlenmesini durduramayacağını söyledi. Hükümetin kendilerine baskı yapmaya devam ettiğini kaydeden Cemil, şöyle konuştu:

''Babamızın cenazesinin fotoğraflarını görmemize rağmen annem ve kardeşlerimle metanetimizi koruyoruz. İdamdan önce bizi hapishaneye çağırdılar ama idamla ilgili hiçbirşeyden bahsetmediler. İdam hakkında soru sormamıza rağmen bize bir şey söylemediler. Babamla 5 dakika görüştük. Görüştükten sonra eve döndük.

Babamızın idam edildiğini medyadan öğrendik.''

İdam kararının infaz edilmesinin ardından ülke genelinde birçok gösteri düzenlendiğini ve gösterilerin devam ettiğini belirten Cemil, birçok insanın öldürüldüğünü söyledi. Bu olaydan sonra "İslam'ın ülkede daha barışçıl yollarla hakim olacağını" ifade eden Cemil, ülkedeki adalet sisteminin de düzeleceğini umduklarını kaydetti.

BİZLER DE ŞEHİT OLMAK İSTİYORUZ

Abdülkadir Molla'nın önemli bir lider olduğu için hükümetin kendisinden korktuğunu dile getiren Cemil, bu yüzden idam kararı verildiğini söyledi. Babasının hiçbir suçu olduğuna inanmadıklarını belirten Cemil, ''Babamın asılmasına doğru işleyen bütün sürecin yanlış oluğunu biliyoruz. Bizler de babam gibi şehit olmak istiyoruz. Sadece ben değil birçok insan da aynı yolda gitmek istiyor. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. İslamın ülkede tesis edilmesi için kararlılığımız hiçbir zaman bitmeyecek. Molla bundan sonra İslami hareket için manevi bir lider olacaktır'' ifadelerini kullandı.

KÜÇÜK KARDEŞİM AĞLIYOR

Kararlılıklarından hiçbirşey kaybetmediklerini belirten Cemil, ''Kardeşlerimin hepsi benim gibi metanetli ama bir tek küçük kızkardeşim ağlıyor. Onlara sabırlı olmalarını öğütlüyorum. Bangladeş'te bizim durumumuzdan çok daha kötü durumda olan Müslümanlar var. Evimizin etrafında polisler var. Babama göre son hükmü verecek olan Allah'tır. Biz de onun gibi düşünüyoruz. Korkmuyoruz'' şeklinde konuştu.

HACI BAYRAMI VELİ CAMİİ'NDE MOLLA İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

Hacı Bayramı Veli Caminde, Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla için, Cuma Namazının ardından giyabi Cenaze Namazı kılındı, dualar okundu. Cenaze Namazına katılan çok sayıda vatandaş zaman zaman tekbirler getirdi.

Namaza katılan Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri adına yapılan basın açıklamasında, Bangladeş'in bugünlerde tam anlamıyla akıllara ziyan bir 'hukuk cinayeti'ne sahne olduğu belirtilerek, "Bizler Ankaralı Müslümanlar olarak Şehit Abdülkadir Molla ve idamı sonrasında olaylarda hayatını kaybeden onlarca Bangladeşli şehit kardeşlerimizi selamlıyoruz. Şehidin son sözü ile bitiriyoruz; 'Suçum Allah'tan başkasına kulluk etmemekti, bize kulluk et dediler, ben de asın dedim" ifadeleri kullanıldı.

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ ÜYELERİ

Balgat Hamidiye Camisinde de Cuma Namazının ardından Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şubesi üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla için giyabi Cenaze Namazı kılındı, dualar okundu.

İSLAMABAD'TA MOLLA İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Öte yandan, Abpara bölgesinde bulunan Şehitler Mescidi'nin önünde toplanan Pakistan Cemaat-i İslami Partisi üyesi bir grup, cuma namazının ardından Molla için gıyabi cenaze namazı kıldı. Pakistan Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Liyakat Beluç'un kıldırdığı gıyabi cenaze namazının ardından kalabalık Bangladeş'i protesto etti

KONYA

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şubesince cuma namazı çıkışı Şerafettin Cami önünde toplanan grup, Abdülkadir Molla'nın idam edilmesine tepki gösterdi.

Tarihi Kapu Camisi'nde de cuma namazının ardından Abdüldakir Molla için gıyabi cenaze namazı kılındı.

AKSARAY

Aksaray'da cuma namazı sonrası Ulu Cami önünde toplanan grup, Molla'nın idam edilmesini kınadı.

AK Parti Aksaray İl Gençlik Kolları Üniversite Birimi (ÜNİAK) Başkanı Semih Beluk, grup adına yaptığı konuşmada, Molla'nın idam edilmesinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.

İZMİR

İzmir'de Konak Meydanı'ndaki Yalı Camii'nde kılınan cuma namazı sonrası bir araya gelen dernek üyeleri, Abdülkadir Molla için gıyabi cenaze namazı kıldı.

DENİZLİ

Denizli'de de Delikliçınar Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından AGD üyeleri, Molla için gıyabi cenaze namazı kıldı.

UŞAK

Uşak'ta AGD üyesi grup, cuma namazı sonrası belediye binası önünde toplanarak Bangladeş hükumetini protesto etti.

AYDIN

AGD Aydın Şube Başkan Şerafettin Akyüz de yaptığı yazılı açıklamada, Bangledeş'te Cemaat-i İslami Hareketinin genel sekreteri Molla'ya ve Müslüman halka uygulanan tutumu lanetlediklerini belirtti.

EDİRNE

Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla için Edirne Eski Cami'de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cuma namazı için bir araya gelen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, daha sonra Dakka'daki bir cezaevinde dün idam edilen Abdülkadir Molla için cenaze namazı kıldı, tekbir getirdi.

RİZE

Rize Orta Camii'nde Cuma Namazı sonrası Rize'deki bazı sivil toplum kuruluşları, Bangladeş hükümeti tarafından idam edilen Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla için gıyabi cenaze namazı kıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı gıyabi cenaze namazı sonrası Mehmet Ali Tuzcu tarafından basın açıklaması okunarak kalabalık grup tarafından dualar edildi.

BANGLADEŞ'TE HALK POLİSLE ÇATIŞIYOR

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdüldakir Molla'nın dün akşam idam edilmesinin ardından ülke genelinde Cemaat-i İslami taraftarlarının tepkileri devam ediyor. Başkent Dakka başta olmak üzere ülkenin pek çok kentinde cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazları kılındı. Namaz öncesinde ve sonrasında birçok noktada polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı.

Sıkı güvenlik tedbirlerinin uygulandığı Dakka'da polis protestoları önlemek için yoğun çaba harcamasına karşın, AGB Koloni, Arambag, Naya Paltan ve Fakirapul semtinde kitleler gösterilere katıldı. 

Fakirapul semtinde gıyabi cenaze namazı sonrasında Molla'nın idam edilmesini protesto eden grup ile polis arasında çatışma çıktı. Polisin grubun üzerine ateş açması sonucu göstericiler taş ve sopalarla karşılık verirken, olaylar büyüyerek diğer semtlere yayıldı. Protestolarda çok sayıda araç ateşe verildi.

Başkent çevresindeki olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı ve ölenler de olduğu bildiriliyor. Ancak konuyla ilgili resmi makamlardan ya da Cemaat-i İslami tarafından bir açıklama yapılmadı.

Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Molla dün akşam asılarak idam edilmişti.

Bangladeş'in 1971'de Pakistan'a karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi sırasında işlenen suçların araştırılması için Bangladeş hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanan Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezası, temyiz mahkemesinde idama çevrilmişti. Bangladeş'in İslami değerleri savunan en büyük partisi olan Cemaat-i İslami'nin genel sekreter yardımcılığını yürüten Molla, suçlamaları reddetmiş ve hükümetin yargı kurumu aracılığıyla muhalifleri sindirmeye çalıştığını vurgulamıştı.

Muhalefetteki Cemaat-i İslami, hükümetin gelecek yıl yapılacak seçimler için yargıyı siyasete alet ettiğini, toplumsal ayrışmaya neden olduğunu ve yargılamanın ulusararası hukuk standartlarına hiçbir şekilde uygun olmadığına dikkat çekiyor.

ABDÜLKADİR MOLLA KİMDİR?

Bangladeş'te 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında savaş suçu işlediği iftirasıyla hakkında idam cezası kararı çıkan Cemaat-i İslâmi Partisi liderlerinden biri olan Abdülkadir Molla, partinin genel sekreter yardımcılığı görevini yürütüyordu. Geçmişte The Daily Sangram gazetesinin yayın yönetmenliğini de yapan Abdülkadir Molla, 1986 ve 1996 yıllarında iki kez parlamentoya girebilmek için aday oldu.

Bangladeş'te 2009 yılında kurulan Uluslararası Suçlar Mahkemesi'nde yargılanan, 5 Şubat 2013'te savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla bağlantılı 6 iftiranın 5'inden mahkûm olan Abdülkadir Molla, bağımsızlık savaşı sırasında El Bedr milis gücünün üyesiydi.

Kararın açıklanmasının ardından savaş suçlarından yargılananların idamla cezalandırılmasını isteyen Şahbag protestoları başladı. Dakka'da başlayan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine sıçradı. Protestocuların talepleri arasında Cemaat-i İslâmi Partisi'nin yasaklanması da bulunuyordu. Bunun üzerine Cemaat-i İslâmi Partisi, mahkûm olan ve suçlanan liderlerinin serbest bırakılması talebiyle karşı gösteriler başlattı. Bangladeş Yüksek Mahkemesi, 17 Eylül 2013 tarihinde Abdülkadir Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezasını idam cezasına çevirdi.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir