AGİT temsilcisi Hunko, PKK bayrağıyla çekilmiş fotoğrafına açıklama getirdi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) anayasa değişikliği referandumu için Türkiye'ye gönderdiği 23 kişilik heyette yer alan Almanya Sol Parti milletvekili Andrej Hunko, PKK bayrağıyla çekilmiş eski bir fotoğrafının basında yer alması üzerine web sitesinden açıklama yaptı. Hunko, açıklamada karalama kampanyasına katılanlardan birisinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu olduğunu ifade etti.

AGİT temsilcisi Hunko, PKK bayrağıyla çekilmiş fotoğrafına açıklama getirdi

Hunko, açıklamasında "Avrupa Konseyi'nin Türkiye'deki seçimleri izleme heyetine katılımımdan sonra AK Parti taraftarları, şahsıma karşı başlatmış oldukları gayrimeşrulaştırma kampanyası ile beni PKK sempatizanı olarak karalamaya çalışmaktadırlar" dedi.

'ÇAVUŞOĞLU ESKİ ÜYEMİZ OLARAK BİLİR'

Hunko, Çavuşoğlu için "Halbuki kendisi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi eski üyesi olarak Konsey'in PKK'yı terör örgütü olarak değerlendirmediğini bilmektedir" dedi.

'AMAÇLARI DİKKAT DAĞITMAK'

Hunko, kendi üzerinden sürdürülen karalama kampanyasının amacının "Tartışmalı seçimlerle ilgili değerlendirmemin inandırıcı olmadığı izlemini yaratmak ve 16 Nisan referandumunun demokratik ve adil olmayan koşullar altında yapıldığı, hatta başabaş sonucun muhtemelen seçimlere hile katılmasıyla elde edilmiş olduğu konusuna olan dikkati dağıtmak" olduğunu söyledi.

​Hunko, Deutsche Welle'ye verdiği röportajda Diyarbakır ve Mardin'deki seçim gözlem çalışmalarının polis tarafından engellendiğini açıklamıştı. Türk hükümetinin daveti ve üzerlerindeki resmi kimliğe rağmen sandıktan uzaklaştırıldıklarını belirten Hunko, Avrupa Konseyi'nin müdahalesi üzerine görevlerine dönebildiklerini söylemişti.

Bu açıklamalarında yaşananları doğrulamak için Avusturya Sosyal Demokrat Partisi'nden (SPÖ) Stefan Schennach'tan bilgi alınabileceğini belirten Hunko, AGİT ve Avrupa Konseyi açıklamalarının da konuyu net bir şekilde ifade ettiğini belirtti.

'PKK BAYRAĞIYLA FOTOĞRAFIM 2014'TE ÇEKİLDİ'

Türkiye'de kimi medyaya yansıyan söz konusu fotoğrafı için yaptığı açıklama ise şöyle: "PKK bayrağı ile göründüğüm fotoğrafın ne anlama geldiğini merak edenler için açıklamak isterim. Resim, Ekim 2014'te PKK ve diğer birçok Kürt kuruluşlarının sembollerinin kriminalize edilmesini protesto etme amacıyla çekilmiştir… Köln'deki gösteride konu, PKK ile sempati duyulduğunu ifade etmek değil, aralarında PKK'nın da olduğu birçok Kürt örgütünün sembollerinin yasaklanmasıydı… PKK'nın Suriye kolu, o dönemde IŞİD tarafından soykırıma uğratılma tehditi altında olan onbinlerce Ezidi'nin hayatını kurtarmıştı… Anlam itibariyle o zaman söylediklerim şu şekilde olmuştur: 'Tek tek örgütleri siyasi olarak nasıl değerlendirdiğimizden bağımsız olarak Kürt örgütlerinin sembollerinin kriminalize edilmesine karşıyız. Örneğin bu bayrak gibi günümüzde yasaklanmış olan sembollerin tekrar gösterilebilmesini savunuyoruz."

'ALMANYA PKK'YA SİLAH VERİLMESİNİ TARTIŞIYORDU'

Hunko aynı dönemde Almanya Federal Meclisi CDU/CSU parti grubu Başkanı Volker Kauder'in, PKK'ya silah verilmesini talep ettiğini hatırlattı.

SOL PARTİ'NİN PKK HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ

Hunko, partisinin PKK konusundaki politikasını da açıkladı: "Sol Parti önceden olduğu gibi halen Almanya'da PKK yasağının kaldırılmasını ve PKK'nın Avrupa Birliği terör listesinden silinmesini talep etmektedir. Sorunun sadece barışçıl yoldan çözülebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenden ötürü iki tarafın da görüşmeleri tekrar başlatarak sağlanan barış süreci yolu ile siyasi bir çözüme ulaşmalarını savunuyoruz."

SEÇİM GÖZLEM FAALİYETİ VE RAPOR HAKKINDA

Hunko, Türkiye'de referandum sonrası Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) heyetine yönelik 'tarafsız değiller' suçlamalarına yanıtı şöyle oldu: "Bu gözlemci heyetler tüm siyasi kanatların temsilcilerinden oluşur. Heyetlerin siyasi açıdan dengeli teşkili bu şekilde sağlanır. Gözlemcilerin her biri hiçbir zaman 'nötr' değildir ama, her zaman demokratik temel değerlere bağlıdırlar. Nihai rapor, bu sefer de olduğu gibi tek tek gözlemlerin toplamını yansıtır."

(Sputnik)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Hiç sempatizan olur musunuz canım hak hukuk için yaparsınız herşeyi. barış için yaparsınız. o bizim kötü kalpliliğimiz!
çözüm sürecinde tüm akplilerde böyle poz verdi noluyor yani kötü bişey olsa reis o milletvekillerini atardı partiden. hem pkk bizim çözüm kardeşimiz değil mi? oslo da mhp ile mi görüştü akp sanki bal gibi pkk ile görüştü!
@citroturk SEninde kim olduğunu biliyoruz Cit.
YANİ BİZİM BAKAN pkk YI MI DESTEKLEMİŞ? NE DİYOR BU İT SOYU
@keynes28 biz pkk yı terör örğütü olarak görmüyoruz bunu da sayın bakan biliyor diyor.
madem öyle neden bunları davet edipte denetleme yapmalarına izin verdiniz. başka bir kurum kuruluş yokmu . yoksa bunları rahatca karalayabiliriz diye mi özellikle seçildi. sorular sorular sorularrrr ama nerde cevaplarrr
yalan söylüyor.kanıtlarım
HAYIRCILAR IN BABASIDIR.
Kazanamadınız her türlü yolu deniyorsunuz. Siz ve sizin gibi terör örgütü sempatizalarının bu ülkenin milletinin geleceğine ait konuşma yapmalarının haklı, elle tutulur ve inanılır bir tarafı yok. Sizin gibi it soylarını insan yerine koymuyoruz. Yeter artık Türkiye'nin ve milletin üzerinde oyun oynamayın.
LAF CANBAZLIĞINA BAK BİZ PKK YI TERÖR ÖRĞÜTÜ OLARAK TANIMIYORUZ ONUN İÇİN O FOTOĞRAF TERÖRİSTLERİN BAYRAĞI ÖNÜNDE ÇEKİLMEDİ BUNU MEVLÜT ÇAVUŞOĞLUDA BİLİYOR DİYOR. YANİ SİZ TANIMIYORSUNUZ DİYE MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU TERÖR BAYRAĞI DİYEMEYECEK Mİ
Türk bakanlar bu ülkelere sokulmazsan terör destekçisi bu katil Türkiye ye nasıl giriyor ?
pkk hain bir örgüt hepsi gebersin...öte yandan barzani geldiğinde kürdistan paçavrasını göndere çektirenlerin bu fotoğraftan farkı var mı sizce....
erdoağanı tebrik eden abd başkanı trumpta pkkyı destekliyor.bunlar seçimin şaibesini silmez.muhursuz başkan
CHP bu adamın peşinden koşuyor
pkk nın bayrağı yoktur ! Bayrak devletlere aittir. Bu görünen olsa olsa paçavradır, başlıklarınıza dikkat edin !!
bizim çavuş oğluda o parlemento uyesiymiş bu demek oluyorkı cumhurbaskanı boşuna terorıstler onurlu gururlu demedi ey akepe neden pkk teror orgutu olarak görmeyen birisini dış işlerı bakanı yaptınız halk olarak cevap beklliyoruz
Yahu Türkiye de yaşanan darbe girişimine karşı tek bir laf dahi etmeyen insanlardan tarafsızlık beklemek, Demokratik davranmalarını beklemek yanlıştır. Hele bir de referandum öncesi Avrupa da yaşananları göz önüne aldığımız zaman bu ahlaksızlar illaki Türkiye ye kötülük yapmak için ellerinden gelen her türlü yalan , dolan ne varsa ortaya atacaklardır Ancak biz 15 Temmuz da hepsine karşı durduğumuz gibi Aynı şekilde ülkemizi gene her türlü ahlaksızlığa ve ahlaksızlara karşı savunmasını biliriz.
PAPAZ BUNLAR YA
peki hile nasıl gerçekleşti birde onu anlatalım 1.hileli ve muhursuz oylar akepe organizayonuyla kullanıldı 2.sonra muhursuz oylar sayılsın diye akepee itiraz etti 3.sonra muhursuz oyla geçerli sayıldı 4.muhursuz oylar sayıldı 5.sonra bu muhursuz oylar belkide tedbiren yskda sonradan muhurlendi bunları anlamamak için ancak geri zekalı olmak lazım atı çalan semerinide hazırlar
pkk bayrağı ile fotoğraf çekinmeyen mi kaldı memlekette. pkk bayrağı ile en çok fotoğrafı hükümet çektirdi. şivan perver le şarkı söyleyip, haburda teröristi davulla zurnayla karşıladılar. şimdi artistlik yapmaya gerek yok. çözüm sürecinde akp hükümetinin pkk ile nasıl kol kola gezdiğini unutmadık.
2014 te çekilmiş miş,ne zaman çekildiğin önemli değil.çekilmişin işte bir güzel poz vererek önemli olan bu,,,önce kendinize bakın,sonra başkalarına söz söyleyin.terörist seviciler.pkk terör örgütü olarak görmesiniz tabi,sizin halkınızı askerinizi öldürmüyor bombalamıyor,size zarar vermiyor çünkü siz destekliyonuz.zarar versin bakalım Türkiye ye yaptığı gibi,,,o zaman terör örgütümü canimi katilmi terörist mi görürsünüz.canınızı yaksınlar o zaman bilirsiniz.
Adamın itlerin bayrağı ile fotoğrafı var diye adama laf söylüyorsun. İyi de dayı, bak Allah (cc) şahit sizin de o bayrak altında çekilmiş fotoğraflaınız var. Sizin de o adamlarla fotoğraflarınız var. Sizin reyizz o itlerle el ele türkü söylemedi mi? Allah (cc) şahit işte. Oturup toplantılar da yaptınız, pazarlık da yaptınız, kim bilir daha neler yaptınız. Biz de size mi güveneceğiz? Hadi oradan. Millete bok atmadan evvel önce kendinize bir bakın biz neyiz diye. İftira, gıybet en büyük günahlardandır bilmiyor musunuz? Müslümanlık taslamaya gelince bir numarasınız. Ama biraz Allah'dan korkun
Türkiye ye yi bu kadar düşünüyonuz madem,,,neden bir tane avrupalı siyasetçi gazeteci vs.halkı Türk Bayrağıyla poz vermedi eline almadı,,hadi cvp verin.madem çok düşünüyonuz ,,,hep teröristlerin yanındasınız.
Yani diyor ki; biz (Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi) pkkyı terör örgütü olarak görmüyoruz. 2014 yılında benimle beraber mu mecliste görev yapmış olan Mevlüt Çavuşoğlu da bunu çok iyi biliyor. Bu meclisteki herkes bunu böyle kabul ediyordu 2014'te. Buna Mevlüt Çavuşoğlu da dahil... dediği budur. Hayırcı biri olarak söylüyorum, bunun gibi insanların ülkemize gelip her hangi bir konuda karar merci olmaları kabul edilir bir şey değil. bunun gibi derken buna meslektaşı mevlüt de dahil.
raporunuzu dürüp büküp münasip bir yerinizde saklayın nazi artıkları..
bu herifler yıllardır ihanetlik yapıyorlar.fakat bizim siyasetcilerde bunlar gibi sırf oy devşirmek için pkk paçavrası sallamadılarmı.meğri meğri diye anırmadılarmı.
Gebertilir umarım en kısa zamanda
Diğer Haberler