Aile şiddetinden Türkiye'ye sığınan 2 Suudi kadın geri gönderiliyor' iddiası

Sosyal medyada, kendilerine yardım eli uzatılması için videolar yayınlayan Suudi Arabistanlı oldukları belirtilen iki kadının hikayesi konuşuluyor. Suudi Arabistan'da öz annesi, babası, amcaları ve hatta kendinden küçük kardeşleri tarafından şiddet gördüklerini anlatan Ashwaq ve Areej isimli iki kız kardeşin, İstanbul'un Pendik ilçesinde gözaltında tutuldukları ve ailelerine teslim edilecekleri iddia ediliyor.

Aile şiddetinden Türkiye'ye sığınan 2 Suudi kadın geri gönderiliyor' iddiası

Ashwaq ve Areej isimli iki kız kardeş için, sosyal medya üzerinden FEMEN gibi kadın mücadelesi odaklı pek çok örgüt ve oluşum yardım ve destek çağrısı yapıyor.

'IŞİD ÜYESİ' ŞÜPHESİ

Suudi Arabistan'da aile içi şiddetten kaçan ve Türkiye'ye sığınan iki Suudi kadının Türkiye'de gözaltına alındığı ve ailelerinin, kızlarını geri alabilmek ve öldürmek için 'IŞİD üyesi oldukları'na ilişkin 'yalan söyledikleri' sosyal medyada yer alan bir diğer iddia...

SOSYAL MEDYADA SUUDİ KADINLAR İÇİN ART ARDA DESTEK MESAJLARI PAYLAŞILIYOR

Twitter'da #SaveAshwaqAndAreej hashtag'iyle yayılan bilgilere göre, Suudi Suudi Arabistan'da aile şiddetinden kaçan bu iki kadının İstanbul'un Pendik ilçesinde gözaltında tutuldukları ve acilen avukata ihtiyaç duydukları ifade edildi.

Ekşi Sözlük'te konuya ilişkin açılan dikkat çeken "idamdan kaçıp türkiye'ye sığınan iki kızın iadesi" başlıklı entry'de, iki Suudi kadının hikayesine ilişkin öne çıkan yorumlardan biri şöyle:

suudi arabistan'da yasayan iki kadin o ülkeye fazla gelecek fikirlere sahip oldugu icin aileleri tarafindan katledilmek istenmis. bu kadinlar da careyi turkiye'ye kacmakta bulmus ama polis tarafindan goz altina alinip, kendilerini oldurmek isteyen ailelerine iade edilmek uzereler.

yabancilar bizim ülkemizdeki bu duruma var gucleriyle ses cikartiyorlar ama maalesef bizim gundemimize giremedi.

lutfen bunu yayin da belki milletvekilleri filan duyup, bu kadinlarin cellatlarina teslim edilmesine belki mani olabilirler.

YARDIM İSTİYORLAR

Suudi kadınların yardım istediklerine ilişkin mesajlar da Twitter'da sıklıkla paylaşılıyor:

Twitter'da öne çıkan yorumlardan biri ise kadınların ülkelerinde ne ile suçlandıklarına ilişkin net bir bilgi olmaması... Kadınların, Türkiye üzerinden IŞİD üyesi olmak için Suriye'ye kaçmaya çalıştıkları da iddialar arasında...

YEMEK VE SU VERMEDEN, 1 AY BANYOYA KİLİTLEYEREK İŞKENCE...

Suudi kadınlar, anne, baba ve kardeşlerinin dışında amcalarından da ağır şekilde şiddet gördüklerini, hatta amcalarının kendilerini 1 ay banyoya kitleyerek düzenli olarak işkence yaptığını ve kendilerine yemek ya da su verilmeden hapis hayatı yaşatıldığını ileri sürdü.

İşte iki Suddi kadının sosyal medyada sıklıkla paylaşılan videoları:

Suudi Arabistan uzun bir süredir kadın hakları konusunda çalkantılı. Ülkede kadınların birçok hareketini erkek iznine bağlayan şeriat kanununa karşı da protestolar yaşanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
SALAK İLKELLERR..?!!...ZATEN YAKINDA...BURADA...--SUUDİ ARABİSTAN-- OLACAK..?!!..
Türkiye'de ki sözde dindar erkekler de bunu istiyor. Kadınları köle, cariye, zulmetmek icin. Bu yüzden seriat istiyorlar kadınları korkutmak, sindirmek icin. Laiklik dusmani ve Atatürk dusmani olmalarının temel nedeni budur. Bir erkek birey olarak kadınları anlamıyorum Atatürk'ü sevmeyen dusman olan kadınları anlamıyorum daha doğrusu. Atatürk'ü sevin kıymetini bilin. Onun size verdiği tanıdığı özgürlükleri unutmayın. Her şeyi boşverin, bu kadınları orta doğu bataklığında ki seriat ile yönetilen kadınların durumunu görün. Belki kıymet bilirsiniz. Bilmeyenler icin diyorum..
zaten bizim ATATÜRK ü ve cumhuriyeti ve atamin devrimlerini sevmeyen kadinlarimizi suudilere gondereceksin cok degil 2 ay dursun buraya kosarak kacar hepimizden daha cok cumhuriyetci olur bunu oralarda yasamis bir kisi olarak yaziyorum. artik anlayin din uzerinden bizler izaya getirilmeye calisiyorlar. artik acin su gozlerinizi
İNGİLİZLERİN DESTEĞİ İLE 1 DÜNYA SAVAŞI ÖNCESİ SAPIK VAHHABİ SUUD SÜLALESİ OSMANLIYA İHANET ETMİŞ VE BASKI İLE HİCAZ (ARABİSTAN) HALKININ YARISINA YAKININI SAPIK VAHHABİ İNANCINA GEÇİRMİŞTİ... DAİŞ-İŞİT-EL NUSRA VE EL KAİDE NİN TAMAMI VAHHABİDİR... VAHHABİLİK AYRI BİR MEZHEP GİBİ GÖRÜNSEDE AYRI BİR DİNDİR VE KENDİLERİNDEN BAŞKA TÜM MÜSLÜMANLARI KAFİR GÖRÜRLER... İNANÇLARI SÜNNİ VEYA ŞİA İNANCINDAN ÇOK FARKLIDIR...
Türkiye'de ki sözde dindar erkekler de bunu istiyor. Kadınları köle, cariye, zulmetmek icin. Bu yüzden seriat istiyorlar kadınları korkutmak, sindirmek icin. Laiklik dusmani ve Atatürk dusmani olmalarının temel nedeni budur. Bir erkek birey olarak kadınları anlamıyorum Atatürk'ü sevmeyen dusman olan kadınları anlamıyorum daha doğrusu. Atatürk'ü sevin kıymetini bilin. Onun size verdiği tanıdığı özgürlükleri unutmayın. Her şeyi boşverin, bu kadınları orta doğu bataklığında ki seriat ile yönetilen kadınların durumunu görün. Belki kıymet bilirsiniz. Bilmeyenler icin diyorum.
Devlet Suriye'li bir sürü namussuza kucak açana kadar bu iki eksik eteğe yardım etsin. 5 milyon Suriye'liyi sığdırdınız da bu ikisine mi yer kalmadı.
bence teslim edilmemelidir
zaten ülkeye iyisi gelse şaşardım ülkesinde arananların hepsi solugu türkiyede alıyor neden acaba:)
gelinn sizde gelin bakariz biz
arabistanda dil eğitimi veriliyormu
Diğer Haberler