Alman milletvekilinin 'seks işçisi' önerisi meclisi karıştırdı

Almanya'da Yeşiller Partisi Sözcüsü Elisabeth Scharfenberg, yaşlı ve engelli vatandaşların seks işçisi hizmetlerinin devlet tarafından karşılanmasını önerdi, mecliste tartışma çıktı.

Alman milletvekilinin 'seks işçisi' önerisi meclisi karıştırdı

Almanya'daki Yeşiller Partisi Sözcüsü Elisabeth Scharfenberg, devletin yaşlı ve engelli vatandaşlara seks işçisi hizmeti sağlaması gerektiğini savundu ve bunun maliyetinin devlet tarafından karşılanmasını önerdi. Teklif, hem Yeşiller Partisi'nde hem de diğer partilerden milletvekilleri arasında tartışma yarattı.

"CİNSEL YARDIMI FONLAMAK BENİM İÇİN MAKUL"

Sputnik Türkiye'nin Welt am Sontag gazetesinden aktardığı habere göre Scharfenberg, "Cinsel yardımı fonlamak benim için makul. Yerel yetkililer uygun seçenekleri tavsiye edebilir ve bağışta bulunabilir" diye konuştu.

Scharfenberg'in önerisine göre bakımevlerinde kalan vatandaşlar diğer yollarla cinsel açıdan tatmin olamadıklarını bir tıbbi doküman ile kanıtlamalı ayrıca seks işçisine ödenen parayı karşılayamadıklarını göstermeli.

Seks işçiliğinin yasal olduğu Hollanda'da yıllardır özel bir sertifikaya sahip seks işçileri engelli vatandaşlara 'cinsel destek' sağlıyor. Seks işçiliği Almanya'da da 2002'den beri yasal ve bazı bakımevleri seks işçilerinin kurumlarını ziyaretine izin veriyor. Ancak resmi bir düzenleme olmadığından dolayı seks işçilerinin özel ihtiyaçları olan kişilerle ilgilenme konusunda eğitimi olmayabiliyor.

ÖNERİ BAZI MİLLETVEKİLLERİNİN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Scharfenberg'in önerisi hem kendi partisinden hem de diğer partilerden siyasilerin tepkisini çekti. Sosyal Demokrat milletvekili, sağlık ekonomisi profesörü Karl Lauterbach önerinin 'saçma' olduğunu savundu. Lauterbach 'alanın ticarileşebileceği' uyarısında bulunarak bu tarz bir cinsel destek konusunda tıbbi gereklilik olmadığını söyledi. Yeşiller Partisi'nden milletvekili, Tübingen Belediye Başkanı Boris Palmer da Facebook'taki paylaşımında önerinin partilileri 'bir dizi kaçık' gibi gösterdiği yorumunu yaptı. Palmer " Neden bu tarz maceralar hep seçim döneminde yapılıyor?" diye sordu.

"SOSYAL YARDIM OLARAK SEKS, ENGELLİLERİN KUSURLU OLDUĞU ALGISINI GÜÇLENDİRİR"

Öneri alandaki uzmanlar arasında da tartışma yarattı. Almanya'da kurulan 'MyHandicap International' adlı hayır kuruluşu bu tarz hizmetlerin seks işçiliği olarak sayılmaması gerektiğini belirterek cinselliin insanın temel ihtiyaçlarından biri olduğunu vurguladı. Dha önce engellilerin seks işçisi hizmeti alması gerektiğini savunan engelli hakları aktivisti Matthias Vernaldi devletin bu konuda yardım yapmasının hata olacağını söyledi. Vernaldi "Sosyal yardım olarak seks, halktaki engellilerin kusurlu olduğu algısını güçlendirir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
yaşlalıları bilmem ama engelliler için olabilir herkes gibi onlarında ihtiyacı var bu işler için parası olan var olmayan var
MAHLUK KADINALARA İNSAN GÖZÜYLE BAKSA YA NEDEN CİNSEL ARAÇ OLARAK GÖRÜYOR
@tr_yorum Sadece erkekler için demiyor yalnız. Kadınların da cinsel ihtiyaçlarını para karşılığı sağladığı oluyor.
vay vay demek ki uçkuruna düşkünler Almanya da da var vay be
madem bu elisabeth böyle bir hizmet istiyor ve parlemento istemiyor o zaman elisabeth bizzat kendisi karşılasın bu hizmeti
Gayet yerinde bir öneri. Uçkur meselesi yapmanın bir anlamı yok. Düzensiz cinsellik insanın psikolojisini bile bozabiliyorsa neden olmasın. bence bedensel bir ihtiyaç olduğu için tıbbi gereç tir.
Diğer Haberler