Alman parlamenterler Konya Üssü’nü ziyaret edecek

Alman parlamentosundan yedi milletvekilinin 17 Temmuz'da Konya'daki NATO üssünde görev yapan Alman askerlerini ziyaret edeceği açıklandı. Konya'daki NATO üssünde 20 ila 30 arasında Alman askeri görev yapıyor. Ankara-Berlin ilişkileri, Alman parlamentosunun Haziran 2016'da 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak kabul etmesinin ardından gerilmişti. Bu gelişmenin ardından Türkiye, Alman parlamenterlerin İncirlik üssüne girişini yasaklamıştı.

Ankara'nın geçtiğimiz aylarda Alman parlamenterlerin İncirlik üssüne girmesine izin vermemesi nedeniyle büyük gerginlik yaşanan Türkiye-Almanya hattında bu kez sorunsuz bir ziyaret gerçekleşecek.

Alman parlamentosunun basın ofisinden yapılan açıklamada, yedi milletvekilinin 17 Temmuz'da Konya'daki NATO üssünü ziyaret edeceği duyuruldu.

Alman vekillerin, Suriye'deki DEAŞ karşıtı operasyonlara keşif uçaklarıyla destek veren Almanya'nın operasyonlara katılımını incelemek üzere Konya'daki üsse gittiği belirtildi.

Konya'daki NATO üssünde 20 ila 30 arasında Alman askeri görev yapıyor.

İNCİRLİK KRİZ YARATMIŞTI

Almanya, milletvekillerinin İncirlik'teki üste görevli Alman askerlerini ziyaret etmesine izin verilmemesi sebebiyle yaşanan kriz sonucunda geçen ay bu üsteki askerlerini Ürdün'e taşımaya karar vermişti.

Ankara-Berlin ilişkileri, Alman parlamentosunun Haziran 2016'da 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak kabul etmesinin ardından gerilmişti. Bu gelişmenin ardından Türkiye, Alman parlamenterlerin İncirlik üssüne girişini yasaklamıştı.

Alman vekillerin İncirlik'e girişine izin vermeyen Türk yetkililer, Berlin'le yaşanan kriz sırasında yaptıkları açıklamalarda, NATO üssü konumunda olan Konya'daki üste görevli Alman askerlerin ziyaret edilmesiyle ilgili bir sorun yaşanmayacağını belirtmişti. (DW Türkçe / DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
ulan soykırımın kainat liderleri herkesi soykırımcı sanıyorlar..
geri vites çekmişiz gene...
ya seve seve ya si si
@denizornek_1968 sana galiba si si yapmılar ondan biliyorsun
Pasaport kontrolünde pesonal nongrata yaparız olur biter çareler tükenmez. Yapana yapılır :))
HAMS YEMEDİMİ OLUM PKK DESTEK VEREMİYECEĞİS DİYEMİ KORKTUNUZ.
ulen demekki incirlike bir altarnatifleri zaten varmı mış
@saria Yaykarayı senin reis çıkarmış.Adamın meyve bağına rast gelen giremez.İnçirlik üssünde ne işleri vardı ki?Nato üsleri hizmetlerinde iken.İşte reis bilir.
HAYIRDIR YA HER YERDE İSRAİL, ALMAN, AMERİKAN ASKERİ VAR. ÜLKEMİZDE BAŞKA NERDE VAR ACABA VE HANGİ MİLLETLERİN ASKERİ VAR.
TAMAM GELDİKLERİ GÜN ÜSTÜN KONUK SALONUNDA ACİL SÜNNET ORGANİZASYONUDÜZENLENECEĞİ İÇİN ALMANLARIN ZİYARETİ İPTAL EDİLSİN BENCE ÇOK MANTIKLI :)
Diğer Haberler