Almanya İncirlik krizinde ABD'yi devreye sokmak istiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Alman vekillerin İncirlik'i ziyaret edebilmesi için ABD'den destek istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile uzun süredir devam eden İncirlik krizini, ABD temasları sırasında gündeme taşıdı. Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmede, Türk hükümetinin İncirlik Üssü'nün ziyaret edilmesine izin vermesi konusunda ABD'den destek istedi. Bakan "Amerikalıların Türk tarafıyla konuşmak için imkanları kullanacağını düşünüyorum" dedi.

Çarşamba günü ABD'yi ziyaret eden Alman Bakan, Tillerson ile bir saate yakın yaptığı görüşmede Ankara-Berlin hattındaki İncirlik Üssü gerilimini de görüştü. Gabriel görüşmenin ardından, "Amerikalıların da, şimdikinden farklı ilişkilerimiz olması için Türk tarafıyla konuşacak imkânları kullanacağı görüşündeyim" diyerek, ABD'den konuya dair destek istediğini ifade etti.

Gabriel açıklamasında ayrıca, böylesi konularda baskı altına alınamaması gerektiğini belirttiği NATO ortakları Almanya ile Türkiye arasında, "diğerlerinden farklı" ilişkiler yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE İKİNCİ DEFA 'VİZE' VERMEDİ

Türk hükümeti ikinci kez Alman parlamanterlerin İncirlik Üssü’nde bulunan yaklaşık 260 Alman askerini ziyaret etmesine izin vermedi. Türk hükümetinin bu defa, Almanya'nın NATO'ya bağlı Türk subaylarının iltica başvurularını kabul etmesi nedeniyle Alman vekilleri kapıdan çevirdiği belirtiliyor. İlk ziyaret talebi de Federal Meclis'teki “Ermeni soykırımı” kararı nedeniyle reddedilmişti.

Türk hükümetinin Alman vekillerin ziyaretine izin vermemesi sonrası uzun süredir tüm partilerden siyasiler arasında, İncirlik'teki Alman askerlerin farklı bir üsse kaydırılmasına yönelik sesler yükselmeye devam ediyor.

Ankara ile yaşanan son 'İncirlik' krizinin ardından Federal Hükümet, farklı üs arayışında olduğunu ve alternatif olarak Ürdün'deki üssün değerlendirildiğini açıkladı.

©Deutsche Welle Türkçe

Dpa/AFP/GA/CÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
YOK ARTIK HER DEDİĞİNİZİ YAPAN HER LAFINIZI YUTAN BİR TÜRKİYE. İZİN VERMİYORUZ. NOKTA.
nerden nereye ey türkiye seninle görüşmek üzere Almanya gibi bir ülke ABD araya koymakn istiyor. vallhi brav o kabul etmeyenlerin üzüne dizine dursun.
@osmanamca51 Konu bizimle görüşmek değil, incirlikteki askerleri ile yüzyüze görüşmek. Biz de görüşmeleri için vize vermiyoruz. Almanya hangi konuda seninle anlaşmak üzere ABD yi araya sokabilir ki bir düşün bakalım. Ekonomin mi güçlü? Dünyada ilk 10 gelişmiş ülke içerisinde misin? Haberi gözünüzle okuyup başka yerlerinizden algılamayın ...
@black.joe evet kılıcdaroğlunun dediği gibi güçlü ekonomi için sakız ve bez üretmeliyiz
Hey Almanya Pkk destekleyen domuz surusu siz degilmiydiniz. Bakanlarimizi sokmayip(referandum zamani,bu millet unutmaz) itlerinizi uzerimize saldirtan siz degilmiydiniz. Simdi niye acilmasi icin israr ediyorsunuz. Bize Irakta Suriyede her turlu engeli koyup Ypg,Pkk,oso ile isbirligi icinde propandalari da ustune tuz biber serpmediniz mi dusurmek icin olaganustu gayret sarfedip dusurmekte basarili olamadiginiz bir ulke size Incirlik ussunu acar mi?
@yaraticifikirler Eğitimin ne kadarını anlayabildi bilmiyorum ama,2002 nin sonunda sıfır terörle teslim edilen devlet ve hükümete hiç sitemin yok.O zamanki illerde oğlağan üstü hali kaldırmakla övünen,arabaların sadece söforlerinin kimliklerine bakabilen ve kasalarını elletmeyen yeni yönetimin zamanla masaya Oslo ve İmralı,Kandil muhabbetleri sonrada Dolmabahçe mutabakatı derken hendeklere müsaade asker ve eniyete dokunma diyen,Suriye de Esat ın ülkesindeki teröristlere destek verenlerden hiç bahsetmedin.Her ülke kendi çıkarını korur ve ilişkiler meydanlardan değil elçilikler vasıtasıyla olur
@siliya SIFIR TERÖR'DEN SONRASINI OKUMADIM BİLE BİDE EĞİTİMİN NE KADARINI FALAN DEMİŞSİN BİDE KENDİ EĞİTİMİNİN ZEKANIN YERLERDE OLDUĞUNUDA CÜMLELERİNİN TAMAMINDAN ANLAMAK MÜMKÜN! 0 TERÖRMÜŞ. SIFIR OLAN SENİN COĞRAFYA BİLGİN, GÜNEYDOĞU TÜRKİYEYE DAHİL VE 1980'DEN BERİ PKK TERÖRÜNE KÖYLÜ KORUCU ÖĞRETMEN ASKER DEMEDEN KATLİAMLAR YAPMAKTAYDI. SIFIRMIŞ ZEKAN SIFIR SENİN!!!
euro düşdü t.c. gücüne dayammadı
@02mustafa düştü dediğin euro 3,9970 TL sallama
Diğer Haberler