Almanya: Türkiye AB'ye hiç olmadığı kadar uzak

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girme şansının daha önce hiç bugün olduğu kadar az olmadığını belirtti.

20 Mart 2017 10:04
PAYLAŞ
TWITTER
Almanya: Türkiye AB'ye hiç olmadığı kadar uzak

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Gabriel, " bugün kesinlikle 'ne üyeliğe hiç olmadığı kadar uzak" dedi.

Reuters'ta yer alan habere göre, Gabriel, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda her zaman şüphelerinin olduğunu, fakat bu konuda Sosyal Demokrat Parti içerisinde kendisini azınlıkta bulduğunu belirtti.

MERKEL AÇIKÇA KARŞI ÇIKMIŞTI

'da 2005 yılında başbakanlığa gelen , daha öncesinde Türkiye'nin üyeliğine açıkça karşı çıkmış ve "öncelikli ortaklık" çağrısında bulunmuştu.

Gabriel, bunun Türkleri ikinci sınıf Avrupalılar gibi hissettireceğini düşündüğünü fakat İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ardından görüşünün değiştiğini belirtti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da Deutschlandfunk radyosuna verdiği röportajda, Türkiye'nin sözlü saldırılarının ve Temmuz'daki darbe girişimi sonrası yasalarının üstünlüğü ilkesinin ihlal edilmesinin ardından AB ve Türkiye'yi şu an bir araya getirebilecek hiçbir şey olmadığını belirtti.

"YALNIZCA ERDOĞAN'A AVANTAJ SAĞLAR"

Gabriel, Almanya'nın Türkiye'nin provokasyonlarına aynı şekilde karşılık vermeyi gözardı etmesi gerektiğini çünkü bunun yalnızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a avantaj sağlayacağını belirtti.

Gabriel aynı zamanda Türk siyasetçilerin Almanya'da yapılacak mitinglerde Alman yasalarına uymamaları halinde yasaklanabileceklerini belirtti.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir