Almanya ve Türkiye arasındaki silah ticaretinin büyüklüğü nedir?

Almanya, Türkiye'ye yaptıkları silah satışlarının büyük bir kısmını dondurduğunu açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye'ye silah ihracatının büyük kısmını dondurduklarını söylemesi, halihazırda gergin olan ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtı. Türkiye, Almanya'dan ne kadar silah satın alıyor? Ticaret hacmi ne kadar? TÜİK verilerinden derledik.

Almanya ve Türkiye arasındaki silah ticaretinin büyüklüğü nedir?

Gabriel'in sözlerine Türkiye'den tepkiler gelirken Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO'da müttefik oldukları Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ateşli harp silahları ve malzemeleri ithalatında 2016 verilerine göre, Almanya, 2.4 milyon dolar ile 11'inci sırada yer alıyor.

ABD, İtalya ve Japonya'nun ateşli harp silahları ve malzemeleri ithalatında Türkiye'nin ilk üç ticaret ortağı olduğu görülüyor.

Türkiye'nin ateşli harp silahları ve malzemeleri sattığı ülkeler arasında ise 2016 verilerine göre Almanya yaklaşık 10 milyon dolar ile 12'inci sırada bulunuyor.

Almanya'dan harp silahları, tanklar, revolver, tabanca, kesici, dürtücü silahlar ithalatında ise 2014 yılında 7.8 milyon dolar olan rakam 2016'da yaklaşık 300 bin dolara iniyor.

Türkiye'nin Almanya'ya ihracatında, çifte namlulu av tüfekleri, tüfekler, kısa tüfekler ve ağızdan dolmalı tüfekler gibi askeri olmayan silahlar ihracatının ise 2016 yılında 6 milyon dolara kadar çıktığı görülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Şöyle CHP olsaydı Almanyanın ambargosuyla şimdi yerdeydik. Ama AKP var çözüm çok bizde
CHP iktidarda olsaydı tüm bunlar yaşanır mıydı ? iyi düşün öyle konuş.. Dış politikada yaşanan bunca sorunun kaynağı ne ? ve kim !
@r.etkar chp her denilene evet der ülke çıkasrlarını avrupanınkine feda ederdi oyüzden de sorun yaşanmazdı.
Yavv silah satmasın sıkıntı yoook.... Önemli olan mercedes satışlarını durdurursa hapı yutarız maaşallah herkesde bi mercedess bu aralarr...
Almanya'dan alınan mühimmat devede kulak. Almanyanın önünü ciddi anlamda kesen bir ülke olduk. Her anlamda adamların ekonomisine zarar veriyoruz. İstenmeyen kişi olmaya devam edeceğiz.
Almanya'nın önünü neyle kesiyorsun ! Halen en büyük ticari partnerin değil mi ? boş boş konuşuyorsun arkadaş. .biraz mantıklı şeyler söyle..
@r.etkar Ben yeni havaalanın ve ulaşım imkanlarının büyümesi ile Almanyaya ciddi anlamda vurulan ekonomik darbeden bahsediyorum. Daha önce Almanyadan alınan ama 5 aydır Rusyadan alınan mühimmattan bahsediyorum. Ben mantıklı konuşuyorum da senin anlama kabiliyetin yok.
Batı silah satışını durdurmaz,nefret ettiği İran a bile ambargo uygularken paranınn sıcaklığıyla kendi delmiştir!!para için yapmayacakları şey yoktur!bu yüzden silah satışı tam gaz devam eder kendilerine sıkılacağını bilseler dahi çünkü adamlar para para para'yı düstur edinmiş hacı!
almanyadan gelen akrabam gelen mültecilerin kendilerinin yapmadığı kalifiye eleman sıkıntısını çözer diye aldıklarını söylediler. buraya kadar güzel. ama tahmin etmedikleri bir şey karşılarına çıktı. bahçıvan olarak iş teklifi ettikleri araplar 1700 Euro maaşı beyenmeyip kendi iş sahasından iş aradıklarını ve iş beyenmediklerini söyledi. yani anlayacağınız aldıkları 1 milyon mülteci ellerinde patladı hayırlı uğurlu olsun
Bu TÜİK raporunun yalan olduğu nereden belli biliyor musunuz? Biz Amerika'dan 29.480.000 dolarlık silah alırken onlara 120 milyon dolara yakın silah satıyormuşuz. Kardeşim adama demezler mi sadece F-16 da kullanılan roketler için bile yılda bunun 2 katını veriyoruz. Diğer mühimatları saymıyorum bile.
Bu verilere göre aldığımızın 5 katı silah satıyoruz??
işin garip tarafı küçük gördüğümüz Bulgaristan dan bile silah alıyormuşuk hemde 6. sırada ????
Diğer Haberler