Almanya'dan AK Partili Dağ’a 15 Temmuz etkinlikleri için yeşil ışık

Almanya AK Partili Dağ’ın Nürnberg’deki 15 Temmuz etkinliğine katılım başvurusuna yeşil ışık yaktı. Bununla birlikte ilgili izinler için yerel makamlarla görüşmelerin sonuçlandırılması şartı hatırlatıldı. DW Türkçe'nin edindiği bilgilere göre, Türk Dışişleri'nin notayla ilettiği talebe olumsuz bir karşılık vermeyen Alman Dışişleri Bakanlığı, ilgili yasal mevzuat uyarınca gerekli işlemlerin, ilgili eyaletteki yerel makamlarla görüşülerek sonuçlandırılması gerektiği bilgisini verdi.

Almanya'da Federal Hükümet'in, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Nürnberg'de yapılacak etkinliğe AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın katılmasına 'yeşil ışık' yaktığı öğrenildi.

Diplomatik kaynaklar bunun, Federal Hükümet'in Ankara'nın talebine 'yeşil ışık' yakıldığı anlamına geldiğini söylediler. Bununla birlikte Nürnberg'deki yerel makamların kamu güvenliği ve kamu düzenine ilişkin yapacağı değerlendirmelerde belirsizliğin sürdüğü belirtildi.

Federal Hükümet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 ziyareti kapsamında Almanya'da siyasi bir etkinlik düzenlemek istemesini doğrudan geri çevirmiş, ikili ilişkilerdeki mevcut gerilim ve sorunlar nedeniyle böyle bir siyasi etkinliğin uygun olmayacağı mesajını vermişti.

"Türk iç siyasetinin Almanya'ya taşınmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz" diyen Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ikili ilişkilerde yaşanan 'büyük gerilim' nedeniyle Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek bir etkinliğin 'uygun olmayacağı' değerlendirmesinde bulunduklarını açıklamıştı.

ALMANYA'DAN YENİ KURALLAR

Gabriel'in bu açıklamalarını Federal Hükümet'in yabancı siyasilerin Almanya'daki etkinliklerini izin şartına bağlayan yeni düzenlemesi izlemişti.

Alman basınında 'Erdoğan yasağı', 'Erdoğan düzenlemesi' olarak nitelendirilen bu düzenleme, Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından, 30 Haziran günü, Türkiye dâhil Berlin'de diplomatik temsilciliği bulunan tüm ülkelere nota ile iletilmişti.

Hükümet, yabancı ülke siyasetçilerinin Almanya'da etkinliklere katılabilmelerinin, ziyaret hakkında en az 10 gün önce Alman Dışişleri Bakanlığı'na notayla bilgi verilmesi, Almanya Federal Hükümeti'nin de buna onay vermesine bağlı olduğunu duyurmuştu.

Ayrıca, bu tür etkinliklerin Alman yasal mevzuatına uygun olması, yabancı siyasetçilerin bu etkinliklere katılımının, kamu güvenliği ve kamu düzenine zarar vermemesi gerektiği vurgulanmıştı.

Bu yeni kuralların getirilmesinin ardından Türkiye ilk kez geçen hafta bu kapsamda resmi başvuruda bulunmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Nürnberg'de düzenlenecek etkinliğe katılmak istediğini iletmişti.

Türkiye'nin Nürnberg Başkonsolosluğu ev sahipliğinde yapılması öngörülen 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Şehitleri Anma Programı' adlı etkinlik, UETD, TİAD, TGMN, MÜSİAD ve DİTİB gibi kuruluşların desteğiyle gerçekleştirilecek.

Etkinlikte, 'Hain Darbe Girişimi'nden Demokrasi Destanı'na' temalı fotoğraf sergisinin de açılması planlanıyor.

AVUSTURYA VE HOLLANDA İLE GERGİNLİK

Avusturya hükümeti, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Viyana'daki 15 Temmuz etkinliğine katılmasına 'kamu güvenliği' gerekçesiyle izin vermemiş, bu karar Ankara ile Viyana arasında gerginliği daha da artırmıştı. Hollanda da Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in darbe girişimi yıldönümü etk

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
ORTAKLARLIKALRINIZI ANLATIN FETÖ ÖRGÜTÜ İLE DEVLETİ NASIL BİTİRDİĞİNİZİ ADALETİ EY SAF MİLLET UYAN DEVLET KAVRAMI AYRI BİR ŞEY T.C. VATANDAŞI İSE HERKES AYNIDIR. İMTİYAZ OLMAZ OLURSA DARBE OLUR KENDİ ARALARINDA BİLE ANLAŞMADILAR TEK KURTULUŞ ADALET VE DEMOKRASİDİR. HER ŞEY BURADAN GEÇER
Maide Suresi 51. Ayet..Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler), Yahudi ve Hristiyanları dostlar edinmeyin! Onlar birbirinin dostlarıdır. Ve sizden kim onlara dönerse (onları dost edinirse) artık o, mutlaka onlardandır. Muhakkak ki Allah, zalimler kavmini hidayete erdirmez.... Görün Yüce Allahın Ayetini Ey Müslümanım Diye İnananlar. Bizim ne işimiz var ABD, Rusya, Almanya Avrupa Ülkeleri ile hayırdır. Onlar din mi değiştirdi. 1.000 Yıllık Şanlı Tarihimizde hangi hükümdar sultan padişah bir tane hiristiyanla aynı masaya oturdu. Dikkat edin Allah, Peygamberimiz SAV ve Kuranı Kerim. Yeter,
@dahikartal2023 buraya yazı yazdığın klavye ve internet denen şeyi hristiyanlar icat edip senin masandaki değil cebindeki parayı aldı ve hayatın boyuncada alacak..
MİLLİ BAYRAMLARI KUTLAMAYAN HAİNLER 15 TEMMUZU KUTLAMAK İÇİN ORTALIĞI AYAĞA KALDIRIYOR ! YAZIKLAR OLSUN !
ALMANYA BU ARALAR ÇOK İYİ GİDİYOR. SONRADAN ÇIKMASIN OYUNU?
DUVARDAKİ ÇATLAK NEDEN BAŞKA BİR DÜZ YER YOKMUYDU RESİM BIRAKACAKKİ
incirlikten kovulunca işin ciddiyetini anladılar..eski Türkiye yok artık...bunlar alışmışlar avrupa kapılarında ezik--büzük dolaşan liderlere... geçti o devirler artık
@akdenizli.2 Sırtınıza binip kaval çalıyorlar ama sizin ruhunuz bile duymaz olmuş. Nede olsa göz kör kulak sağır.
15 temmuz niye almanyada aniliyir yaw. yaw bu sahtekarlarin amaci anma toren felan degil show olsunda.
@yusufg Bunlar her türlü tiyatroyu her yerde malzeme olarak kullanırlar ki onlar için gayet normal bir durum.
T.Ç'YI 15 TEMMUZA RTE VE SOYTARILARI GETIRMIŞTIR,TEK BAŞINA İKTİDARKEN FETÖ BAHANE .SAVCI KENDİNDEN TIRSIYOR ,EBU LEHEBİN TORUNLATI İŞ BAŞINDA.
BU YORUMCULARDA NE ÇOK BİLİYOR YAHU ALIN ŞU MEMLEKETİDE 1 HAFTA 10 GÜN İDARE EDİN.BİR GÖRELİM.SİZİ
@fatih_byik_1966 KARDEŞ ALLAH C.C. BEYİN VE AKIL VERMİŞ İHLAS SAMİMİYET AHLAK VE ÇALIŞMA İLE NELER YAPILMAZ Kİ SELAM
Sözlerin en yücesi ve en güzeli Allahındır. Allahın sözlerine emirlerine ve yasaklarına uymayan islami tercih etmiş bir müslüman nasıl olur. Bizler ne zamandan beri hristiyanları ve onun bağlantısında olanları dost edindik. Hangi ayette hangi surede hangi sözde. Sorarım size Almanya benim nasıl dostum olur. Mercedes BMW Audi veya teknoloji satarak mı benim dostum olur. Uzak durun ahir zamandayız Allahu Tealanın yemin olsun ki acısıda şiddetide büyük olur. Kuru ekmek yiyin ama zalimin yanında ve yakınında olmayın. Şerefimizle gururumuzla yaşayalım ama asla onursuz şahsiyetsiz ölmeyelim,
gülüyorum tüm dünya erdoğanı istiyor seçim zamanlarında danışıklı kavga ediyorlar artık siz anlayın ne anlama geldiğini.
Yaşı 50 üzeri olanlar bilirler Demirel,Ecevit,Türkeş, Erbakan ve diğerleri Memleket için ellerini taşın altına koymadılar gerek güçleri zayıftı veya muktedir değillerdi. Şimdi Güçlü İktidar var, Güçlü bir Lider var. Avrupa alışmış ezik-büzük Türk Liderlerine Erdoğanı Kaldırmakta zorlanıyor. Bu böyle biline. + ben AKP li filan da değilim bu da biline
Tüh oya ceviremedik bu ziyareti diye bizimkiler hayıflanıyor şimdi.....
23 aralıkta Fehmi KORU yu Fetö ile aralarını düzeltsin diye Amerika ya gönderen zatı muhterem araları düzelmeyince 17-25 aralıkta yaptıkları yolsuzlukları ortaya döken yani kirli çamaşırlarını ortaya saçan ortaklarını düşman ilan etmişlerdir. Sonra da bu düşman ortaklarının darbe yapacaklarını bildikleri halde önlemeyip bunu kullanmak için 250 Akp yanlısının ölümüne sebep olmuşlardır.Şimdi de bunun kutlamalarını yaparak oy oranlarını daha da arttırmaya çalışıyorlar. Tıpkı Mavi Marmara olayında olduğu ileride bu zat şunu söyleyecek zamanın C.B. nına sormuşlar da mı sokağa çıkmışlar bunlar.
Diğer Haberler