Almanya'dan Erdoğan'ın sözlerine son dakika yanıt

Alman Hükümet Sözcüsü Seibert'ten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Şansölyesi Angela Merkel'i hedef alan sözlerine yanıt verdi.

Almanya'dan Erdoğan'ın sözlerine son dakika yanıt

Almanya Şansölyesi’ni doğrudan eleştiren Erdoğan, “Merkel, sen şu anda Nazi uygulaması yapıyorsun. Orada yaşayan Türk kardeşlerime, oraya gelen bakanlarıma, milletvekillerime... Bu siyaset ahlakına sığar mı? Senin görevin terörist örgütün destekçilerine sahip çıkmak değil, onları teslim etmektir" ifadelerinde bulunmuştu.

Bugün bu açıklamalara Almanya'dan yanıt geldi . Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Erdoğan'ın karşılaştırmalarının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

SCHULZ'DAN TEPKİ VAR: KÜSTAHLIK

Erdoğan'ın Nazi kıyaslamasına Berlin tepkili. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, suçlamaları "küstahlık" diye nitelendirdi. CDU'lu politikacı Röttgen de "Başkanlık sistemine geçilirse, AB ilişkileri kesilir" dedi.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) pazar günkü kongresinde bütün delegelerin oylarıyla parti genel başkanlığına seçilen Martin Schulz, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i "Nazi uygulaması" kullanmakla suçlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sert tepki gösterdi. Partinin başbakan adayı Schulz, Erdoğan'ın sözlerini "küstahlık" olarak niteledi.

Schulz, ARD televizyonuna yaptığı açıklamada "Dost bir ülkenin cumhurbaşkanının bu ülkenin başbakanını bu şekilde aşağılaması küstahlıktır” dedi. Schulz, "NATO üyesi ve AB üye adayı bir ülkenin devlet başkanının uluslararası diplomasi kurallarını çiğneyemeyeceğinin Erdoğan'a anlatılması gerektiğini, ancak onun bir devlet başkanına yakışmayan tutumunu sürdürdüğünü" sözlerine ekledi.

Türk hükümet üyelerinin Almanya'da referandum kampanyası düzenlemesine getirilen yasakları desteklediğini ifade eden Schulz, "Diplomatik dokunulmazlığını parti politikası yapmakta kullananlara Almanya'da yer yoktur” dedi.

"AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KESİLİR"

Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de dün akşam ARD'de katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesi durumunda AB ile üyelik müzakerelerinin sona ereceği uyarısında bulundu.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Röttgen, Türklerin referandum öncesi planlanan Anayasa reformunun şimdiki Cumhurbaşkanı'nın çıkarına olduğunu ve aynı zalanda Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin de oylandığını bilmesi gerektiğini söyledi. Röttgen, Türkiye'yi liberal demokrasiden uzaklaştıracak olan değişikliklerin AB ile uyumlu olmadığını da ifade etti.Erdoğan'ın planlarını "meşru devlet darbesi" olarak nitelendiren Röttgen, Erdoğan'ın Nazi benzetmesine ilişkin olarak ise yorum yapmayarak "Biz bu seviyede değiliz" diye yanıt verdi.

"ERDOĞAN ÜLKESİNE ZARAR VERİYOR"

Avrupa Parlamentosu'ndaki muhafazakar partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi Başkanı Manfred Weber da Erdoğan'ın Nazi benzetmesine sert tepki gösterdi. Weber, Erdoğan'a Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle arasında çıkan anlaşmazlığı tırmandırmaması için uyarıda bulundu.

Weber, "Bir ülkenin onurunun diğerlerini aşağılamakla korunamayacağını" söyledi. Manfred Weber, Alman basınına yaptığı açıklamada Erdoğan'ın "her geçen gün biraz daha tuhaflaşan saldırgan çıkışlarıyla en çok kendi ülkesine zarar verdiğini, ancak Avrupa'nın provokasyonlara gelmeyeceğini" dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Başkanı Ska Keller de "tartışmaları göstermelik bulduğunu ve hayır oylarının yüzde 50'nin üzerinde olduğu Türkiye'deki muhalefetin desteklenmesi gerektiğini" belirtti. Keller, Erdoğan'a karşı en etkili cevabın gümrük birliğinin genişletilmemesi, Türkiye'ye silah satışının durdurulması ve ekonomik yardımlara son verilmesi olacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
Adam cok net bir cümle söylemiş... Devlette devamlılık esastır. Burası bir parti devleti değildir. "Diplomatik dokunulmazlığını parti politikası yapmakta kullananlara Almanya'da yer yoktur”
Avrupa Birliğinde işimiz yok zaten eksik kalsın.....
Sen adamlara altı üstü miting yaptırmadılar diye ''NAZİ'' de ''FAŞİST'' de adamların sinirlerini zıplat sonra kalk utanmadan adamların icat ettiği Metrobüsleri, Yol Yapım Gereçlerini, Mercedesleri falan kullan adamlar ne yapacak elleri armut mu toplayacak? lağım faresi pkk lılara meydan izni verirler.Kusura bakmayında dış politika rezalet yerlerde zaten iç politikada bitik ekonomi berbat durumda ama bu memlekette kraldan çok kralcı şakşakçı var biraz mantıklı düşünün Allah için.
almanya nın ağzıyla konuşmayın. kardeşimonlar haçlı torunları. bizde osmanlı. hainler almanyaya gitsin
Mitomani yalan söyleme Söylediği yalana inanma hastalığıdır Yalanı ortaya çıkınca Daha büyük yalana başvurur Asla vicdan azabı çekmez Halkı kul köle eder Dostu hançerler Komşuyu ateşe verir Felaketle beslenir Kadı hükmü Halife fetvası Peygamber gibi kutsanmak Sarayda saltanat sürmek ister Muhalifi hor görür Ülke satar Vakfına katar Kendini dünya lideri sanar Mahkemelerde değil Tarih önünde yargılanabileceğini savunur Kaddafi gibi Linç edilirken Evlatlarım ben sizin babanızım Beni öldürmek haramdır Hitler gibi asla cesedimi ruslara vermeyin Moskova’ya heykel olarak dikerler diye Vasiyet eder...
ne oldu uşaklık yapmıyor demi eski liderler gibi dilenmiyor sizden demi avuç açmıyor demi o hasta adam öldü bak yerine uzun adam geldi size titrek Ecevit lazımdı demi
küstah adamın yaptığı ve söylediği herşey küstaklıktır.sonuna kadar haklısın almanya.
@bulentburak Domuz etini çiği yiyorsun anlaşılan trişin olursun dikkat et bir de sana sağlık hizmeti vermez almanya
otoriter ve karanlık dönemlere hayır Hayır HAYIR.
Asıl faşizan tutum ülkemizde uygulanmaktadır Hayır diyenlere karşı yapılanlar faşizmdende öte işkencedir.
Gelde EVET deme milleti EVET çi yapacak bu Nazi bozması faşistler..Başkanlığa geçilirse AB ile ilişkiler bitermiş..bitirmezseniz şerefsizdiniz
Bir cümlede desteklediğiniz PKK lılar için söyleseydin. Bir cümlede Türkiye de darbe girişiminde bulunup başaramayan işbirlikçileriniz için söyleseydin. Bunları hangi ulvi demokratik değer için yaptığınızı anlatsaydın. Bin yıldır olduğu gibi yine yenileceksiniz.
AB ye alırsanız adam değilsiniz, eskiden di o günler AB ye almam hee deyip her istediğini yaptırmak, el pençe karşında görmek, olmayınca nasıl anırıyorsunuz değil mi HAYIR HAYIR diye, SİZ ANIRA ANIRA HAYIR DİYORSANIZ BİZ DE BAĞIRA BAĞIRA EVET DİYORUZ.
SCHULZ DENEN AŞAĞILIK YARATIK DOSTLUKTAN BAHSETMİŞ. PEKİ DOST OLAN BİR ÜLKE TERÖRİSTLERİ BESLEYEREK DOSTLARINA İHANET EDER Mİ. SİZİN ŞEREFSİZ ADİ BİR TÜRKİYE VE TÜRK DÜŞMANI OLDUĞUNUZU ANLAMAK VE SİZDEN NEFRET ETMEK İÇİN AKP Lİ OLMAYA GEREK YOKTUR. HER ŞEY GÜN GİBİ ORTADA, SİZLER AK PARTİ VE ERDOĞAN'I BAHANE EDEREK TÜRKİYE'Yİ BÖLMEYE VE YIKMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. ALLAH TEZ ZAMAN DA BELANIZI VERSİN.
bu ülkeyi 80 den sonra yeniden kutuplaştırdığı için hakkım erdoğana helal değildir, Allah katında hakkımı helal etmiyorum, haberden bağımısz sadece yorumları okuyorum ve bunu söylüyorum, bu nasıl bir kutuplaşmadır???
YORUMLARI OKUYORUM DA NE KADAR ÇOK VATAN HAİNİ VAR GÖZÜMDE PKK DAN FARKINIZ YOK KÖPEKLER HALA ALMANYAYI SAVUNUYORLAR YA KAFAYI YİCEM GERİZEKALILAR HİÇ Mİ BEYİN YOK SİZDE BE UTANMAZLAR ...
@ekrem158 gözün kör oldugundan gercekleri göremediginde bu yazdiklarini san iade ediyorum ASIL hain sizlersiniz yaziklar olsun sana ve zihniyetine.
alın türkiyeyi ab hayır oyu verelim
adamın birini chp destekleyerek ceza evinden cıkartdı şimdi o adam dünyaya meydan okuyor demokrasi cumhuriyet umurunda değil araplar ve orta doğu yeter bende eş başkan olurum diyor türküye türk milleti umurunda değil işde osmanlıda içene kapanmış dışarıya acılamadığından yıkılmıştır osmanlı heveslileri türküyeyide bitirecekler hepimize hayırlı olsun
SIRF TRİBÜN SHOWU AKEPENİN YAPTIĞI . CAHİL HALKTA İŞ YAPTIK SANIYOR KAFA TUTMAYLA .
Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesi durumunda AB ile üyelik müzakerelerinin sona ereceği uyarısında bulundu.'' Sırf bu yüzden EVET denilir işte.. :D
sizin hakkınızdan Reis gelir.buz gibi evetttt
almanyayi kinayan yaratiklar almanyada demokrasi yok diyen beyinsizler kapilari acsalar önce siz kacarsiniz almanyaya. bir cb bir devler yöneticisine böyle dememelidir diyorsada adam degil küstahin biridir.orada 3 milyon VATANdsimiz yasiyor orada demokrasi olmasaydi yasarlarmiydi dersiniz.TÜRKIyede yabanci marka sevdalilari absinizdaki küstah bir birinize düsürmeye calisyor bunu yemeyin .HAYIRLI günleriniz olsun.
Bikez olsun devletinizin yanında olun. Utanmasa adam almanlar haklı diyecek. Lan bu zamana kadar bu ülkenin karşısında erdoğanı düşürmek için pkk ya bile destek verdiniz. Sizden ülkeye destek vermenizi beklemekte ahmaklık olur zaten
Vay be gözlerim yaşardı.Almanların Türkiyeyi bu kadar düşündüklerini hiç bilmezdim.
BAK BAK TEHDİDE BAK :CDU'lu politikacı Röttgen de "Başkanlık sistemine geçilirse, AB ilişkileri kesilir" dedi. YANİ HAYIR DEYİN DİYOR. ve buğün trump un davranışıyla yerlerde sürünen almanyanın itibari ancak bu şekilde düzeleceğini zannediyor.ermeni yasasına destek veren almanya ne hikmetse nazi kelimesini duyunca küplere biniyor.
VER REFERANDUM GAZI VER HAHAHAHAHHAHAHAH YAHU DANIŞIKLI DÖĞÜŞLERİNİZDEN GINA GETİRDİK Bİ SENARYO DEĞİŞTİRİN GARİ!!!!
almanya,hollanda...bunlar yıllardır teröristleri besliyor.bu yeni bir durum değil.siz yeni mi anladınız?çok ilginç geldi bana.bunu gerçekten yeni mi öğrendiniz?almanyada bir dükkan açmak için pkk'ya haraç vermek gerekiyormuş.hollanda da öyleymiş.bunu yıllar önce orda iş yapan bir arkadaşım anlatmıştı.15-20 yıl önce.
hala avrupa bırlıgı mı dıyosun Martin Schulz gulesım geldi..
bence ab görüşmelerini biz keselim her defasında yani 60 yıldır bunu kullanıp içişlerimize karışiyorlar bence natodan da cıkmalı allah göstermesin savaş cıksa ilk bizi vuracak olan yine natodur sen bizim cumhurbaşkanımıza diktatör diyeceksin ki seçimle vede yüzde elli ile gelmiş birşey olmayacak cevap olarak nazi dendiğnde köpüreceksiniz ki hertürlü olumsuzluk var ipe sapa gelmeyen uygulamar terörist seviciliği v.s v.s bu haclılar bizim dostumuz olamaz herzaman içimizdeki düşmandır yap tiçaretini ki kendin üretene kadar şunu göremiyorsunuz şimdiye kadar maşaları vardı pkk feto ne zaman bunlar
ya arkadaşlar bunların mantığını en net anlatan bi yobaz şunları söylüyor inanmıyorsanız bakın . Şevki Yılmaz Akit TV'de diyorki hadis var referandumda evet çıkacak diye . daha neyin kafası Cumhuriyet düşmanları Türk düşmanları bunlar Atatürk düşmanı bunlar . dini alet edip yükselmeye çalışan bunlar kadına şiddete az seviyede şiddet göstermek dinimizde var diyen bunlar . tecavüzlere bi seferden bişey olmaz diyen bunlar neyin eveti tabiki hayır . evet diyenler önce bunlara cevap versin bakalım
neden yorumlarımıza yer vermiyorsunuz,diyorumki anlayın sizin uşaklığınızı yapacak bir millet yoktur artık coğrafyada ki bütün dünya mazlumlarının özgürleşmesinin tek kurtuluşu EVET EVET EVET'EN GEÇER BU HALK UYANDI SİZİN TARİHİ GEÇMİŞİNİZ BARBARLIKTIR,ARTIK HİÇ KİMSEYİ KANDIRAMASINIZ,ANCAK SİZİN KÖPEKLİĞİNİZİ YALAKALIĞINIZI HALKLARINA İHANETE BULANLARADA ARTIK KİMSE GÜVENMİYOR İNANMIYOR EVET %71 DİR YAZIN BİR TARAFINIZA
Almanya bu söylemlerle Referandum da evet çıkmasını sağlamaya çalışıyor gibi!
korkunun ecele faydası yok ey almanya .... yemişim ab oylamasını sanki bu zamana kadar ab demiydikte bizi ilişkileri durdururz korkusu salıyorsunuz köpeksiniz tabiki kuyrugunuza bastıkça havlayacaksınız
tayyip haklı olmakla güçlü olmayı birbirine karıştırmaya devam ederse daha çok sıkıntı çekeriz böyle.avrupaya artislik yapıyorsunda ürettiğin 100liralık malın 49unu avrupa alıyor 1.3ünü rusya alıyor neyin artistliğini yapıyorsun avrupaya.bi elini güçlendir ihracatında avrupa yüzde 20lere gelsin ozaman tehtid et.adam ihracatı kesse ülke batacak bu şartlarda senin avrupaya karşı hiç bir yaptırımın yok sadece bağırırsın eyy avrupa diye sonrada alttan ürettiğimiz malları alın diye yalvarırsın.haklı olabilirsin ama dünyada haklının değil güçlünün sözü geçer tıpkı amerikayı dinlediğin gibi dinle.
Faşist Avrupa senelerdir Türkiye'yi bölüp parçalamak için terör örgütlerine destek veriyor PKK ı Avrupa kurdu şimdi de Fetö terör örgütü ile ülkeyi ele geçirmeye çalışıyorlar Fetö örgütü vatan haini bunlar yıllardır ülkenin sırlarını gizli istibarahat bilgilerini Avrupaya peş keş çekiyor Avrupa'da bunların dünyaya yayılmasına Türkiye'ye kök salmasına göz yumuyordu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başta Zekeriya öz neredeyse bütün darbeciler Almanya başta Avrupa'ya sığındı Pensilvanya Avrupa ile iş birliği yapıyor Almanya da bunları koruyor ve iade etmiyor.. Türk'ün Türkten başka dostu yok..
Evet çıkana kadar dünya savaşı türkiyeden başlayacak bu gidişle ...
Siz bizim ulkemizde istediginizi destekleyebiliyorsaniz bizde sizin ulkenizde kafamiza gore takilabiliriz demekki
Tam turizm sezonu başında ve zaten turizm can çekişirken,,,rte aslında tam darbeyi turizmciye vurdu..almanın umrundamı başka ülkeye gider,,,zaten tte çıplak plaj ve sahil falan sevmiyor o yüzden hiç umrunda değil binlerce otel kapanmış ve yüzbşnle işsiz kalmış,,,siz en iyisi evet diyin,,,süper istikrarı yakalarsınız artık...
tayyip erdogan kendini ve ailesini kurtarmak için hepimizin gelecegini mahfediyor hollanda kötü rusya kötü iran kötü mısır kötü israil kötü suriye kötü ırak kötü yunanistan kötü almanya kötü fransa kötü amerika kötü biz meleğiz heralde herkesle düşman olarak nereye varacağız herkese sataşarak siyaset yapılmaz avrupa ambargo uygularsa aç kalırız bak israil e sessiz sedasız işini hallediyor müslümanları birbirine kırdırıp büyük israil i yavaş yavaş kuruyor başkanlık gelirse saddam dan kaddafi den esad dan bir farkı kalmaz
Diğer Haberler